Tunele i szklarnie w ogrodzie
Jak chronić sadzonki przed przymrozkami i kapryśną pogodą?
Nasz klimat robi się coraz bardziej nieprzewidywalny. Wiosny coraz częściej zaskakują upałami, żeby za chwilę ostudzić nas niespodziewanym przymrozkiem, a jesienie niespodziewanie zmieniają się w zimy, żeby za chwilę zaskoczyć nas prawdziwie letnią pogodą…
Przy takich zmianach pogody amatorska uprawa roślin to nie lada wyzwanie, dlatego warto uzupełnić nasz ogród o pomocnika – tunel foliowy lub szklarnię ogrodową, które zapewnią naszym sadzonkom warzyw i innych roślin nieco lepsze warunki do rozwoju.
Tunel foliowy czy szklarnia?
Wybierz najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb
Zarówno tunele foliowe, jak i szklarnie ogrodowe, dobrze posłużą nam do ochrony ogrodowych sadzonek. Wybór konkretnego rozwiązania jest więc zależny od naszych preferencji i budżetu, jakim dysponujemy. Najważniejsze jest jedno – żeby nasze uprawy więcej nie ucierpiały z powodu kaprysów naszego klimatu.
Zalety i wady tunelu foliowego
⭐ Tunel foliowy jest tani
Tunele foliowe to zdecydowanie tańsze i bardziej funkcjonalne rozwiązanie.
⭐ Łatwy do przestawienia w inne miejsce
Lokalizację tunelu możemy zmieniać co sezon, więc nie ryzykujemy wyjałowienia gleby. Tunele foliowe są również proste w montażu i nie będziemy mieć problemu z ich samodzielnym złożeniem czy rozłożeniem.
🚩 Nietrwałość tuneli
Jeśli chodzi o minusy tuneli ogrodowych, to trzeba do nich zaliczyć nietrwałość – po kilku sezonach będziemy musieli wymienić okrywającą go folię. Niektórym może się też nie podobać niezbyt reprezentacyjny wygląd tuneli.
Zalety i wady szklarni ogrodowej
⭐ Szklarnia ogrodowa jest trwała i solidna
Raz kupiona szklarnia posłuży nam przez długi czas. Można ją idealnie wpasować w ogrodową aranżację, choć przy bardziej eleganckich modelach szklarni musimy się liczyć z wyższymi kosztami.
🚩 Trudna budowa szklarni
Do postawienia szklarni często będzie niezbędne zatrudnienie wykwalifikowanych monterów.
🚩 Pracowita pielęgnacja
Do minusów szklarni ogrodowej należą konieczność nawożenia i odkażania gleby praktycznie po każdym sezonie.
2016-10-10
Tekst i zdjęcia: Meblobranie.pl