Logo
Logo

Co zrobić, aby pelargonie przetrwały zimne noce i majowe przymrozki? Oto kilka sprawdzonych wskazówek

Pelargonie, te kolorowe i popularne kwiaty, zdobiące balkony i ogrody, potrzebują szczególnej opieki, gdy nadejdą chłodniejsze noce. Wiosenne przymrozki mogą być zabójcze dla tych ciepłolubnych roślin, ale odpowiednie przygotowanie może znacząco zwiększyć ich szanse na przetrwanie. Sprawdź, jak odpowiednio zabezpieczyć pelargonie przed chłodem, stosując proste, ale skuteczne metody.

Dlaczego pelargonie są tak wrażliwe na zimno?

Pelargonie są roślinami ciepłolubnymi, które rosną w temperaturach powyżej 5°C, a najlepiej w 20°C. Ich naturalne środowisko to południowa Afryka, co tłumaczy ich niską tolerancję na zimno. Chociaż są stosunkowo łatwe w uprawie w cieplejszym klimacie, niskie temperatury mogą spowodować znaczne szkody, a nawet śmierć rośliny.

Te piękne zmarzluchy nie tolerują temperatur poniżej zera. Dlatego, gdy tylko poczujesz chłód na zewnątrz i prognozy pogody przewidują nocne przymrozki, nie zwlekaj z działaniem. Na początku sezonu, to właśnie niskie temperatury mogą być najbardziej problematyczne dla pelargonii. Nawet jeśli dni wydają się być ciepłe, niskie temperatury w nocy mogą negatywnie wpłynąć na ich wzrost.

Wiosenne przymrozki w Polsce, które często zdarzają się nawet do 15 maja, mogą być szczególnie groźne dla tych, którzy zdecydowali się posadzić pelargonie na zewnątrz przed tym terminem.

Jak chronić pelargonie przed przymrozkami?

Najlepszym sposobem na ochronę pelargonii przed niskimi temperaturami jest ich przeniesienie do środka na noc. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, możesz zastosować alternatywną metodę zabezpieczania tych kwiatów na zewnątrz.

Okrywanie pelargonii agrowłókniną

Jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów ochrony pelargonii przed przymrozkami jest okrywanie ich kołderką z agrowłókniny. Ta lekka, ale wytrzymała tkanina tworzy barierę ochronną wokół roślin, zatrzymując ciepło i ograniczając wpływ zimnego powietrza. Okrywanie pelargonii na noc może skutecznie chronić je przed temperaturami spadającymi nawet do -2°C. Jeśli nie masz agrowółkniny, to możesz wykorzystać karton, a nawet prześcieradło. 

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Ważne wskazówki dotyczące okrywania

  1. Zapewnienie odpowiedniego przewiewu: Upewnij się, że agrowłóknina nie przylega bezpośrednio do roślin, aby zapewnić cyrkulację powietrza.
  2. Zdejmowanie okrycia w ciągu dnia: Agrowłókninę należy zdjąć każdego ranka, aby rośliny mogły korzystać z naturalnego światła i uniknąć przegrzania.
  3. Regularne sprawdzanie stanu roślin: Okrywanie roślin na noc może stworzyć wilgotne środowisko, które jest idealne do rozwoju chorób. Regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem oznak chorób lub szkodników.

Ochrona pelargonii przed zimowymi niespodziankami: Co robić?
Fot. Moja Pelargonia, Pelargonium for Europe
Pelargonia, uważana za królową wśród roślin rabatowo-balkonowych, jest ulubieńcem wielu ogrodników. Jej liczne odmiany oferują różnorodność kolorów, kształtów kwiatów i liści, co czyni ją idealną rośliną dla początkujących – jest łatwa w pielęgnacji, kwitnie obficie i dłużej niż większość kwiatów. Pelargonie nie są odporne na minusowe temperatury, dlatego ważne jest, aby działać, gdy tylko zrobi się chłodno i zapowiadane są nocne przymrozki. Na początku sezonu, kiedy nocne temperatury mogą być niskie, nawet ciepłe dni nie zapewnią ochrony przed chłodem, który może zaszkodzić ich rozwojowi.

Pielęgnacja pelargonii na początku sezonu

Na początku sezonu, gdy temperatury wciąż mogą być zmienne, pelargonie wymagają szczególnej uwagi. Oto kilka kluczowych aspektów pielęgnacji:

  1. Nawożenie: Na wczesnym etapie wzrostu, pelargonie korzystają z regularnego nawożenia. Użyj nawozu bogatego w potas, co pomoże roślinom rozwinąć silne i zdrowe kwiaty.
  2. Podlewanie: Pelargonie wymagają umiarkowanego podlewania. Upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie przemoczona. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni.
  3. Przycinanie: Regularne przycinanie przekwitłych kwiatów nie tylko zachęca je do bujniejszego kwitnienia, ale także pomaga utrzymać rośliny w zdrowiu i dobrym kształcie.

Zdjęcie tytułowe: Moja Pelargonia, Pelargonium for Europe

Autor
Co zrobić, aby pelargonie przetrwały zimne noce i majowe przymrozki? Oto kilka sprawdzonych wskazówek
Co zrobić, aby pelargonie przetrwały zimne noce i majowe przymrozki? Oto kilka sprawdzonych wskazówek
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl