Logo
Logo

Chroń pelargonie przed zimnem! Kiedy bezpiecznie posadzić je na balkonie?

Gdy tylko wychodzi słońce i dni stają się dłuższe, aż ręka świerzbi, żeby rozpocząć prace ogrodowe. Jakże kuszące jest sadzenie pelargonii na balkonie i tarasie już na początku maja. Pamiętaj jednak – zazwyczaj nie jest to dobry pomysł! Niskie temperatury mogą z dnia na dzień zabić nasze kwiaty balkonowe! Dowiedz się, dlaczego nie należy śpieszyć się z sadzeniem pelargonii i kiedy robić to bezpiecznie.

Spis treści
Czy pelargonie są wrażliwe na zimno? Ile stopni wytrzymają? Co robić, by chronić pelargonie przed zimnem? 10 wskazówek!

Czy pelargonie są wrażliwe na zimno? Ile stopni wytrzymają?

Nawet w przypadku odpornych pelargonii, ich wzrost znacznie spada w temperaturze poniżej 12°C. Jeśli temperatura spadnie poniżej 5°C, całkowicie się on zatrzymuje. Mróz może kosztować je życie. Należy więc wstrzymać się z sadzeniem aż ustaną nocne przymrozki, a temperatury w ciągu dnia osiągną wartość dwucyfrową. Przypada to zwykle na drugą połowę maja. Jeśli jednak, pojawi się fala zimna, istnieją sposoby, aby pomóc pelargonii bez szwanku ją przetrwać. Eksperci z Pelargonium for Europe przedstawiają dziesięć pomocnych wskazówek.

Nie śpiesz się z sadzeniem pelargonii, bo przymrozek może jej zaszkodzić!

Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę
Przeczytaj także
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę

10 wskazówek, jak chronić pelargonie przed zimnem

Wskazówka 1: Blisko ściany domu

W pobliżu ściany domu, pelargonie korzystają z ciepła odpadowego budynku. Ściany są dobrymi akumulatorami ciepła i łagodzą różnicę temperatur między dniem a nocą, dlatego należy je przy nich ustawiać.

Wskazówka 2: Nie bezpośrednio na ziemi

Szron podczas przygruntowego przymrozku może wystąpić nawet wtedy, gdy termometr na wysokości oczu pokazuje jeszcze temperatury dodatnie. Zimne powietrze nie tylko opada w dół, ale również się tam gromadzi. Zabezpiecz pelargonie ustawiając je wyżej np. na stoliku. Umieszczenie gazety pod doniczkami będzie warstwą izolacyjną.

Wskazówka 3: Pod dachem

Ciepłe powietrze unosi się a zimne opada. Dlatego w chłodne noce warto umieścić skrzynki i pojemniki z roślinami pod zadaszeniem (a najlepiej także przy ścianie). Temperatury są tu znacznie łagodniejsze niż na zewnątrz.

Wskazówka 4: Przykryj wieczorem

Włóknina ogrodowa, folia bąbelkowa lub prześcieradło mogą chronić Twoje rośliny przed zimnem. Można je przykryć również kartonem, aby je ochronić podczas zimnej nocy. W ciągu dnia należy usunąć wszelkie osłony, aby umożliwić roślinom dostęp światła. Włókninę ogrodową można pozostawić na miejscu na dłużej.

Wskazówka 5: Trzymaj je z dala od balustrad balkonowych

Nie jest dobrym pomysłem pozostawianie skrzynek balkonowych wiszących na poręczy, gdy istnieje ryzyko przymrozków. Jest to prawdopodobnie jedno z najbardziej narażonych miejsc na niepogodę wokół twojego domu. Zastosowanie włókniny może pomóc roślinom przetrwać mroźne noce. Najlepiej zdjąć skrzynki i ustawić je przy ścianie domu lub umieścić w osłoniętym miejscu wewnątrz budynku.

Wskazówka 6: Schronienie przed mrozem

Jeśli zrobi się naprawdę zimno, pelargonie trzeba tymczasowo przenieść. W garażu lub w szopie ogrodowej zabezpieczonej przed mrozem mogą przetrwać kilka dni.

Chcesz, by Twoje hortensje i rododendrony kwitły pięknie, długo i obficie? Ten nawóz to klucz
Przeczytaj także
Chcesz, by Twoje hortensje i rododendrony kwitły pięknie, długo i obficie? Ten nawóz to klucz

Wskazówka 7: Niewielkie zapotrzebowanie na wodę

O ile pelargonie lubią codzienne podlewanie podczas letnich upałów, to na początku sezonu należy podlewać je bardzo oszczędnie. W niskich temperaturach ich metabolizm spowalnia, więc potrzebują mało wody. Dotyczy to również sytuacji, gdy z końcem roku wystąpią kolejne mrozy.

Wskazówka 8: Weź pod uwagę najsłabsze ogniwo

Jeśli zasadziliśmy pelargonie z innymi roślinami, w przypadku chłodu musimy wziąć pod uwagę wrażliwość najsłabszej z nich. Większość letnich roślin, sprzedawanych w Europie, podobnie jak pelargonie nie toleruje temperatur poniżej 5°C .

Wskazówka 9: Zainstaluj aplikację pogodową

Jak rozpoznać, że zbliża się przygruntowy przymrozek? Aplikacje pogodowe pomogą Ci ocenić sytuację. Sprawdzanie prognozy co wieczór powinno być częścią Twojej rutyny, zwłaszcza na początku sezonu wegetacyjnego, choć nie należy polegać tylko na prognozie. Rzeczywiste warunki zależą od wielu czynników, takich jak sąsiedztwo budynków, wiatr i wilgotność powietrza.

Wskazówka 10: Kiedy pojawi się mróz

Jeśli pelargonie zostały wystawione na działanie mrozu, nie jest to katastrofa. Jeśli tylko liście zamarzną, rośliny mogą się zregenerować. Aby jednak do tego doszło, tkanka łodygi i korzenia musi być nienaruszona.


Tekst i zdjęcia: Pelargonium for Europe

Autor
Chroń pelargonie przed zimnem! Kiedy bezpiecznie posadzić je na balkonie?
Chroń pelargonie przed zimnem! Kiedy bezpiecznie posadzić je na balkonie?
Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/ P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspirujące pomysły na dekoracje z pelargonii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny