Logo
Logo

Czego nie lubi pelargonia? Od czego choruje? Oto 4 powody

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych i ogrodowych, cenione za ich piękne kwiaty i łatwość uprawy. Jednak, jak każda roślina, pelargonie mają swoje specyficzne wymagania i wrażliwości. Zrozumienie, czego nie lubią pelargonie i co może być przyczyną ich chorób, jest kluczowe dla zachowania ich zdrowia i witalności. Sprawdź najczęstsze problemy w uprawie pelargonii oraz sposoby ich unikania.

Spis treści
Od czego żółkną liście pelargonii? Na co chorują pelargonie? Jak leczyć pelargonię?

Tego pelargonie nie lubią!

Pelargonie, będące symbolem balkonów i letnich ogrodów, cieszą oczy swoimi barwnymi kwiatami przez całe lato. Jednakże, aby mogły one kwitnąć obficie, wymagają odpowiednich warunków, których brak może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Wilgoć – wróg numer jeden

Pierwszym i podstawowym problemem, z którym borykają się pelargonie, jest nadmierna wilgoć. Rośliny te pochodzą z suchych regionów Afryki Południowej, gdzie przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Częstym błędem jest zbyt intensywne podlewanie, co prowadzi do zagniwania korzeni i liści. Aby uniknąć tego problemu, zaleca się stosowanie dobrze przepuszczalnej ziemi oraz dbanie o to, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać z doniczki.

Pelargonie nie tolerują nadmiar wody. Ich korzenie zgniją, jeśli gleba będzie stale mokra. Aby temu zapobiec, warto zadbać o dobrą drenaż i unikać zastojów wodnych.

Odkryj sekrety obfitych plonów: 20 warzyw idealnych do ogrodu i dwie nowoczesne metody uprawy
Przeczytaj także
Odkryj sekrety obfitych plonów: 20 warzyw idealnych do ogrodu i dwie nowoczesne metody uprawy

Światło – niezbędne dla zdrowia i kwitnienia

Kolejnym istotnym czynnikiem jest dostęp do światła. Pelargonie są roślinami światłolubnymi i potrzebują dużo słońca do prawidłowego rozwoju i kwitnienia. Brak odpowiedniej ilości światła skutkuje słabym wzrostem, bladością liści i ubogim kwitnieniem. Idealnym miejscem dla pelargonii będzie balkon lub część ogrodu, gdzie rośliny te mogą czerpać światło przez większość dnia.

Te rośliny uwielbiają światło. Brak odpowiedniej ekspozycji na światło może spowodować słabe kwitnienie i wzrost. Idealne miejsce dla pelargonii to słoneczny parapet lub balkon.

Nawożenie – fundament bujnego kwitnienia

Pelargonie, jako rośliny szybko rosnące i obficie kwitnące, wymagają regularnego dostarczania składników odżywczych. Niedobór pokarmu manifestuje się żółknięciem i opadaniem liści, a także słabym kwitnieniem. Regularne stosowanie nawozów przeznaczonych dla pelargonii pomoże w utrzymaniu ich zdrowia i witalności.

Pelargonie wymagają regularnego nawożenia, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Niedobór składników odżywczych może objawiać się bladością liści i słabym kwitnieniem.

Temperatura – ciepło mile widziane

Te rośliny są również wrażliwe na niskie temperatury. Chłody i przymrozki mogą poważnie zaszkodzić pelargoniom, zatrzymując ich wzrost lub nawet powodując ich śmierć. Z tego powodu pelargonie należy wprowadzać na zewnątrz po ostatnich przymrozkach wiosennych, a na jesieni zabezpieczać przed spadkiem temperatur.

Choć pelargonie są stosunkowo odporne, niskie temperatury mogą hamować ich wzrost lub nawet je zniszczyć. Ważne jest, aby nie wystawiać pelargonii na mróz.

Jak zapobiegać problemom?

Zrozumienie potrzeb pelargonii i dostosowanie warunków uprawy do ich preferencji to klucz do sukcesu w ich hodowli. Regularne obserwacje, adekwatne podlewanie, zapewnienie odpowiedniej ilości światła, stosowanie odpowiednich nawozów oraz ochrona przed niskimi temperaturami to podstawowe zasady, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób i problemów ze wzrostem. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na właściwą cyrkulację powietrza wokół roślin, co jest szczególnie ważne w zapobieganiu chorobom grzybowym. Regularne przeglądy stanu roślin umożliwiają wczesne wykrywanie symptomów chorób, co jest kluczowe dla szybkiego i skutecznego reagowania. Zapewnienie optymalnych warunków i odpowiednia pielęgnacja są fundamentem zdrowych i bujnie kwitnących pelargonii.

Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu

6 najczęstszych chorób pelargonii: zidentyfikuj problem i ratuj swoje rośliny!

Pelargonie to popularne kwiaty balkonowe, które niestety mogą paść ofiarą różnych chorób. Poznaj 6 najczęstszych z nich, naucz się rozpoznawać objawy i podejmuj szybką akcję, aby uratować swoje rośliny. W tekście znajdziesz szczegółowe informacje o każdej chorobie, jej charakterystycznych objawach, a także skutecznych metodach zwalczania i zapobiegania. Nie pozwól, aby choroby zniszczyły Twoje piękne pelargonie!

1. Mączniak prawdziwy
Ten grzyb powoduje biały, proszkowy nalot na liściach, który z czasem rozszerza się na łodygi i kwiaty. Pojawiają się ciemne punkciki - zarodniki grzyba. Infekcje osłabiają roślinę, prowadząc do jej zaniku. W walce z mączniakiem skuteczne są fungicydy lub domowe środki, takie jak gnojówka z pokrzywy, używana także profilaktycznie przy dużej wilgotności.

2. Szara pleśń
Wywołana przez grzyb Botrytis cinerea, choroba objawia się ciemnymi plamami na liściach, pokrytymi szarym nalotem. Rozprzestrzenia się przez narzędzia i podczas podlewania. Zainfekowane części należy usunąć i zniszczyć, a pozostałe rośliny chronić specjalnym preparatem, najlepiej w formie sprayu.

3. Plamistość liści
Spowodowana przez grzyby Ascochyta petuniae i Cercospora petuniae, tworzy na liściach plamy z żółknącą otoczką. Aby unikać infekcji, nie należy moczyć liści podczas podlewania. Chorobę zwalcza się przez usunięcie zainfekowanych części i użycie fungicydu.

4. Rdza pelargonii
Charakteryzuje się okrągłymi, żółtymi lub pomarańczowymi plamkami na spodzie liści. Najlepszym sposobem zwalczania jest usunięcie porażonych liści i zastosowanie odpowiedniego środka przeciwgrzybicznego.

5. Bakteryjna zaraza pelargonii
Objawia się ciemnobrunatnymi plamami na liściach z jaśniejszą obwódką. Infekcja szybko się rozprzestrzenia, co wymaga usunięcia zakażonych roślin i dezynfekcji doniczek. Profilaktycznie można stosować preparat miedziowy.

6. Fuzarioza
Pierwszymi sygnałami są żółknięcie i wodniste plamy na liściach. Choroba prowadzi do więdnięcia pelargonii. Walkę z nią najlepiej rozpocząć od użycia fungicydów.

Co na choroby grzybowe pelargonii? Czym pryskać?

W przypadku chorób grzybowych pelargonii, zalecane jest stosowanie fungicydów. Możesz użyć specjalistycznych środków chemicznych dostępnych na rynku, które są skuteczne przeciwko szerokiemu spektrum chorób grzybowych, takich jak mączniak prawdziwy czy szara pleśń.

Preparat chemiczny na choroby pelargonii
Preparat chemiczny na choroby pelargonii
Środek grzybobójczy do kwiatów balkonowych. Gotowy do bezpośredniego użycia. Wykorzystywany interwencyjnie i zapobiegawczo. Działa natychmiast po zastosowaniu oraz zapewnia ochronę przed nowymi infekcjami do 3 tygodni. Zwalcza czarną plamistość liści, rdzę, mączniaka prawdziwego. Bardzo szeroki obszar zastosowania od domu, przez balkon, aż po ogród.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Preparat naturalny na choroby pelargonii
Preparat naturalny na choroby pelargonii
Agricolle Spray to naturalny preparat do ochrony kwiatów, drzew owocowych oraz warzyw przed groźnymi chorobami grzybowymi, takimi jak mączniak prawdziwy i szara pleśń. Ten gotowy do użycia roztwór wodny, oparty na naturalnych wielocukrach, oferuje skuteczną ochronę roślin bez żadnego okresu karencji, co oznacza, że nie musisz czekać przed zbiorami.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Alternatywnie, dla osób preferujących ekologiczne metody, skuteczne mogą być domowe preparaty, na przykład gnojówka z pokrzywy. Ważne jest również regularne usuwanie porażonych części roślin, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji.

Zdjęcie tytułowe: Tunatura / AdobeStock

Autor
Czego nie lubi pelargonia? Od czego choruje? Oto 4 powody
Czego nie lubi pelargonia? Od czego choruje? Oto 4 powody
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy