Dlaczego koty jedzą trawę?
Koty zarówno te wolno żyjące, jak i domowe często jedzą trawę. Dieta mięsna pozbawiona jest błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego działania układu pokarmowego. Koty uzupełniają sobie błonnik podczas jedzenia trawy, która zawiera jego duże ilości.
Trawa dla kota jest więc niezbędna, aby
- oczyścić układ pokarmowy z zalegającej sierści;
- pozbyć się toksyn i zanieczyszczeń;
- usunąć zalegające, niestrawione resztki pokarmu oraz żółć;
- poprawić perystaltykę jelit, czyli ułatwić wypróżnianie.
Jak widać, trawa dla kota jest niezbędna, aby kot był zdrowy i w dobrej kondycji, a kot powinien mieć do niej stały dostęp. Co więcej, jeśli futrzak nie ma trawy w domu, to może zacząć zjadać domowe rośliny, które często są trujące dla tych wspaniałych roślin. Warto też pamiętać, że koty często wymiotują po trawie, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym – w ten sposób pozbywa się kłaczków, czyli zalegającej sierści, której koty podczas mycia połykają bardzo dużo. Zaleganie sierści może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Jaką trawę wybrać dla kota? Jak uprawiać?
Trawa dla kota to tak naprawdę mieszanka różnych traw i zbóż np. jęczmień, owies, pszenica, perz i zielistka. Szczególnie polecane są zboża o miękkich liściach, aby kot nie poranił sobie języka. Trawa dla kota powinna być delikatna, smakowita i szybko rosnąca, aby zwierzak miał do niej stały dostęp.
Można kupić zarówno nasiona wybranego gatunku (z wymienionych powyżej), jak i wybrać gotową mieszankę nasion trawy dla kota, a nawet trawę w doniczce. Nasiona powinny być wysokiej jakości, a podłoże czyste i wolne od pleśni – w końcu plony będzie spożywał nasz pupil.
Trawa dla kota potrzebuje miejsca nasłonecznionego i optymalnie wilgotnej zwykłej ziemi dla roślin doniczkowych, piaszczysto-gliniastej lub żyznej. Należy wysiewać do donic, przykryć cienką warstwą ziemi, lekko dociskając. Regularnie nawilżać oraz przycinać, aby lepiej rosła.
Kiedy wysiewać?
Od kwietnia do październikak, do ciepłego pomieszczenia lub do gruntu, (wysiewać kolejne porcje co tydzień aby zapewnić dla kota stały dostęp do świeżej, zielonej trawy).
Jak szybki kiełkuje?
Kiełkowanie następuje: 5-7 dni, temp. gleby: 15-20 stopni.
Ważne, aby roślinom zapewnić odpowiednie podłoże – może to być ziemia kwiatowa, chociaż niektóre koty ja rozkopują lub wata bądź lignina. Nasiona należy wysiać na podłoże i dbać, aby było cały czas lekko wilgotne.
Trawę kotu można podać, gdy osiągnie około 10 cm wysokości. Najlepiej ustawić ją w wysokim miejscu, ale nie obok roślin domowych. Dobrym miejscem jest parapet lub szafka obok drapaka. Jeśli zwierzak nie wykazuje nią zainteresowania to, aby go zachęcić, można do trawy wrzucić kilka przysmaków dla kota.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: photografspb / Depositphotos oraz 0fjd125gk87 / Pixabay