Kozłek lekarski Valeriana officinalis

Kozlek lekarski waleriana roslina, fot. dailajphoto - Depositphotos
Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
31
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: piaszczysto-gliniasta, bogata w wapń, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: pojedyncze, drobne, pachnące, lejkowate
Odczyn gleby: zasadowa
Owoce: niełupka
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: liście, korzenie
Zapach: kwiaty, liście
Wysokość: 1,5-2 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, pojemniki, roślina lecznicza, ogrody wiejskie, rabaty

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) należy do rodziny kozłkowatych (Valerianaceae). Jest bardziej znany pod nazwą waleriana. W naturze występuje w umiarkowanej strefie Azji i Europy, w tym i w Polsce.

To roślina dwuletnia osiągająca wysokość do 1,5-2 m. W pierwszym roku wytwarza rozetę liści, w drugim łodygę zakończoną kwiatostanami. Łodyga jest długa, wyprostowana, kanciasta, nierozgałęziająca się, częściowo owłosiona (w dolnej partii) i pusta w środku. Liście są duże, złożone – pierzastodzielne, w zarysie jajowate. Listków jest 11-12, mają lancetowaty kształt i rzadkie, nierównomiernie ząbki na brzegu.

Kozłek lekarski kwitnie od czerwca do sierpnia, wytwarzając baldachy złożone z małych lejkowatych kwiatów o barwie białej lub bladoróżowej. Są one miododajne.

Owoce to niełupki. Są drobne, nagie lub owłosione. Organ podziemny to charakterystyczne kłącze, które po ususzeniu wydziela mocny zapach.

Wymagania i uprawa

Kozłek lekarski rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Wymaga gleb żyznych, próchniczych lub piaszczysto-gliniastych, przepuszczalnych gleb bogatych w wapń (pH 6,5-7,0). Nie lubi zastoin wodnych jak również suchych gleb.

Zabiegi pielęgnacyjne polegają głównie na odchwaszczaniu i nawożeniu, a w drugim roku uprawy na usuwaniu pędów kwiatostanowych.

Zwykle rozmnażany jest z siewu do rozsadników (wczesną wiosną lub w sierpniu), a później rozsady przesadza się na miejsce stałe. Nasion nie należy przykrywać, bo do skiełkowania potrzebują światła. Wschodzą po 2-3 tygodniach od siewu.

Surowiec (kłącza i korzenie) jest zbierany jesienią po uprzednim usunięciu części nadziemnej. Kłącza po oczyszczeniu i rozdrobnieniu suszy się w warunkach naturalnych (np. w blaszkach pod dachem).

Zastosowanie

Kozłek lekarski znany jest od dawna jako roślina lecznicza. Z kłączy produkuje się naturalne leki na depresję, stres, nadciśnienie tętnicze i zapobiegające zawrotom głowy. Ma działanie uspokajające, wykrztuśne, moczopędne i pomaga w trawieniu. W kosmetyce jest stosowany w kąpielach odprężających i do przemywania skóry.

Roślina jest uwielbiana przez koty i przyciąga je swoim przyjemnym, słodkim zapachem.

Ciekawostki

Kozłek lekarski w ciągu wielu lat użytkowania zyskał wiele nazw potocznych: waleriana, kocia trawa, baldrian, daldrian, odolan czy też stoniebo. Polska nazwa oficjalna wzięła się z tego, że zapach jego korzeni przypominał niemiłą woń kozła, łacińska – od łacińskiego valere, co oznacza "być zdrowym".


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: dailajphoto/Depositphotos, WikimediaImages/Pixabay, AnRo0002/Wikimedia Commons, dabjola/Depositphotos

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość marta
24-02-2023 08:11
Bardzo pomocne, dziękuję.:)
Gość
13-01-2020 00:15
Zapraszam do dołączenie na facebooku do grupy Kozłek lekarski- kto uprawia ( Pan Damian). Po wpisaniu w wyszukiwarce napewno wyskoczy :) Zachęcam do dołączenia i wymiany doświadczeń,informacji oraz wiele wiele innych tematów o ziołach takich również jak lubczyk czy arcydzięgiel
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści