Jak wysiewać nasiona ziół pod osłonami?
Z znanych i lubianych przez nas ziół jednorocznych, które możemy wysiewać pod osłonami, to np.:
- Bazylia pospolita (Ocimum basilicum) – siejemy ją w marcu do rozsadników pod osłonami, wysadzamy do gruntu w maju.
- Kolendra siewna (Coriandrum sativum) – siejemy w marcu i kwietniu, wolno wzrasta co powoduje, że zbiór przypada na koniec lata.
- Koper ogrodowy (Anethum graveolens) – szybki wzrost powoduje, że możemy go siać od wiosny do lata, a zbiór będziemy przeprowadzać wielokrotnie.
- Kminek lekarski (Carum carvi) – zwykle siejemy wprost do gruntu, jednak możemy wysiewać pod osłony w marcu.
- Cząber ogrodowy (Satureja hortensis) – możemy go wysiewać pod osłony w kwietniu i maju.
Z mniej znanych ziół, które zaleca się wysiewać pod osłony należą:
- Centuria pospolita (Centaurium umbellatum) – roślina dwuletnia, wysiewana do inspektu w marcu, a wsadzana do gruntu jest wiosną następnego roku.
- Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) – wysiewamy w kwietniu na rozsadnik, w połowie lata (lipiec) wysadzamy do gruntu.
- Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) – bylina, wysiewana na rozsadnik w sierpniu, wysadzamy pod koniec września.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Zioła wieloletnie z reguły rozmnażamy wegetatywnie. Możemy jednak je wysiewać pod osłony w marcu, żeby w maju przenosić do gruntu. Są nimi: tymianek lekarski (Thymus vulgaris), bylica estragon (Artemisia dracunculus), melisa lekarska (Melissa officinalis), majeranek ogrodowy (Maiorana hortensis) czy rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis).
Niektóre z bardziej egzotycznych ziół, których nasiona możemy kupić teraz przez internet, nie czują się dobrze na zewnątrz w nasze nieregularne i często wietrzne lata. Najlepiej uprawiać je w szklarni przez cały sezon wegetacyjny.
Wymagania i dalsza uprawa
Aby nasiona ziół dobrze kiełkowały muszą mieć ciepłe podłoże. Zwykle nie mają zbytnich wymagań co do jakości gleby, ale najlepiej się czują na średnio żyznej, gruzełkowatej ziemi z dużą zawartością próchnicy.
Większość ziół najbardziej lubi gleby umiarkowanie wilgotne – podlewamy je systematyczne, ale niezbyt mocno. Staramy się często usuwać chwasty.
Zioła nie potrzebują nawożenia, ale jeśli jednak chcemy to robić, to na rynku znajdziemy specjalne preparaty do nawożenia ziół – delikatne, do stosowanie kilka razy w sezonie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Peter Pitoňák/Pixabay