- Co to Limocide i jak działa?
- Co zwalcza preparat?
- Do jakich roślin można stosować Limocide?
- Jak stosować Limocide?
Co to Limocide?
- Limocide to preparat do ochrony roślin zawierający olejek pomarańczowy (6%). To substancja aktywnie czynna, którą zalicza się do grupy olejków eterycznych. Ma formę emulsji, którą należy rozrobić z wodą. Na szkodniki działa kontaktowo.
- Jest zabójczy w kontakcie, a już po zastosowaniu działa odstraszająco. Jest skuteczny na gatunki, które mają miękkie ciało. Jednocześnie zwalcza choroby grzybowe.
- Mechanizm działania polega na wysuszaniu – w tym wypadku ścian komórkowych, a także zarodni i zarodników.
- Limocide nie powoduje szkód dla środowiska. Jest bezpieczny dla człowieka.
- Jest doskonałą, ekologiczną alternatywą dla chemicznych pestycydów stosowanych w ogrodzie.
Co zwalcza Limocide?
Limocide na choroby grzybowe
Limocide przeciwdziała, hamuje rozwój, a także bezpośrednio zwalcza patogeny odpowiedzialne za występowanie groźnych chorób. Przykładem jest szara pleśń, która poraża wiele grup roślin, u tych ozdobnych psuje estetykę, a u jadalnych powoduje poważne ograniczenie wysokości i jakości plonów.
Ponadto preparat jest skuteczny przeciw mączniakowi prawdziwemu, mączniakowi rzekomemu i amerykańskiemu mączniakowi agrestu. Może hamować rozwój wielu innych chorób o podłożu grzybowym.
Limocide na szkodniki
Limocide stosuje się na roztocza (przędziorek), a także wiele gatunków owadów. Do tej grupy zalicza się mszyce, skoczki, wciornastki, mączliki, pilśniowiec zaroślowy i miodówki.
Natomiast olejek pomarańczowy nie sprawdza się w przypadku szkodników, które m.in. posiadają tarczki (np. tarczniki i miseczniki). Niestety w tym wypadku również chemia często jest zawodna.
W jakich uprawach stosować Limocide?
Limocide dobrze sprawdza się w uprawie roślin w przydomowym ogrodzie, a także sadzie. Znajduje zastosowanie w profesjonalnej uprawie roślin. Zaleca się go wprowadzić do ochrony jabłoni, gruszy, brzoskwini, nektaryny, maliny, winorośli, truskawki, czarnej porzeczki i aktinidii.
Ma duże znaczenie w warzywniaku, zwłaszcza w przypadku upraw pod osłonami (np. w tunelu foliowym). Jest zalecany do pielęgnacji pomidora, bobu, papryki, ogórka, cukinii, oberżyny, sałaty, salsefii, kapusty i wielu innych grup.
Nadaje się do ochrony roślin użytkowych, takich jak tytoń i chmiel oraz zielarskich.
Oczywiście wymienione powyżej choroby i szkodniki można zwalczać także na gatunkach ozdobnych.
Jak stosować Limocide?
- Limocide zaleca się stosować rano lub wieczorem, po oblocie pszczół i przy umiarkowanej temperaturze. Wykonywanie oprysku w czasie upałów może spowodować poparzenie roślin (to dotyczy także innych preparatów).
- Odradza się wykonywanie oprysków w czasie deszczowej lub wietrznej pogody (straty preparatu).
- Emulsję należy wymieszać z wodą. Dawka zależy od rodzaju zwalczanego agrofaga (choroba, szkodnik) oraz rodzaju uprawy. Średnie dawkowanie wynosi od 16-80 ml/100 m². Należy kierować się instrukcją opracowaną przez producenta. Zbyt niskie dawki zmniejszą skuteczność zabiegu, zbyt wysokie generują niepotrzebne straty środka.
- Olejek pomarańczowy aplikuje się za pomocą opryskiwacza, np. ręcznego, naramiennego lub plecakowego.
- W sezonie wegetacyjnym można przeprowadzić 6-7 zabiegów z użyciem Limocide.
- Zabiegi zaleca się ponawiać co 7-10 dni. Zwykle przy zwalczaniu chorób lub szkodników wykonuje się je 2-3-krotnie.
- Otwarte opakowanie należy zużyć w maksymalnym terminie do 6 miesięcy.
Limocide 3 w 1 to sposób na ograniczenie zabiegów z użyciem pestycydów i bardziej kompleksową ochronę roślin. Zmniejsza ilość przechowywanych środków ochrony. Zwalczając jeden problem, np. szkodnika, przy okazji zapobiega się innym. Szerokie spektrum zastosowania sprawia, że może zadziałać nawet wtedy, gdy błędnie rozpozna się chorobę lub szkodnika.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures/Pixabay ed.