Bakłażan / Psianka podłużna Solanum melongena

Bakłażan psianka podłużna, fot. Paul Magdas - Unsplash
Bakłażan / Psianka podłużna (Solanum melongena) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: fioletowe
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: obojętna
Owoce: owalne, jadalne
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: owoce
Wysokość: 40-100 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Kolor owoców: czarne
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina jadalna

Psianka podłużna znana jako bakłażan lub oberżyna (Solanum melongena) to roślina z rodziny psiankowatych. Pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki i Azji, ale jest też uprawiana w innych krajach jako warzywo lub roślina ozdobna.

W naturalnym środowisku bakłażan jest rośliną wieloletnią (ok. 1,2-2 m wys.), ale w chłodniejszym klimacie uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Osiąga ok. 0,4-1 m wysokości. Gatunek tworzy wzniesioną, sztywną, szeroko rozgałęzioną łodygę, pokrytą wyrastającymi naprzemianlegle dużymi liśćmi. Są one szerokojajowate, matowe, lekko pofalowane lub słabo powcinane na brzegach, z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem i posiadają długie ogonki. Liście i pędy mogą być gładkie lub pokryte drobnymi włoskami.

W sezonie wegetacyjnym roślina kwitnie od czerwca do sierpnia, wydając fioletowe kwiaty z szerokimi płatkami i mocno wystającym słupkiem, otulonym żółtymi pręcikami. Kwiaty wyrastają z kątów liści pojedynczo lub po kilka w małych kiściach. Są samopylne.

Po przekwitaniu przekształcają się w owoce mające postać pękatych, dużych jagód, osadzonych na szypułkach. Owoce są zwykle duże, wydłużone, pękate, wypełnione gąbczastym, białym miąższem i pokryte błyszczącą, gładką, fioletową skórką, ale mogą być też okrągłe, gruszkowate i wąskie oraz pokryte żółtą, białą lub pasiastą skórką.

Wymagania i uprawa

Ze względu na wysokie wymagania, uprawa bakłażana w naszym klimacie to trudne zadanie. Roślina jest wybitnie ciepłolubna i światłolubna, a do tego posiada długi okres wegetacji. Dobrze rozwija się jedynie w temp. ok. 20-30°C, gdyż w temp. poniżej 15°C jej wzrost zostaje zahamowany, a kwiaty i zawiązki owoców opadają. Jeśli bakłażan ma osiągnąć dojrzałość i wydać owoce, w sezonie potrzebuje ok. 4 ciepłych i słonecznych miesięcy (dlatego gruntowa uprawa warzywa bywa zawodna).

W Polsce bakłażan uprawiany jest pod osłonami (tunel foliowy, szklarnia), gdzie łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę. Roślina oprócz słońca i ciepła oczekuje też żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i stale lekko wilgotnego podłoża. Należy też zwracać szczególną uwagę na płodozmian – bakłażan nie może być uprawiana na stanowisku po sobie, po innych roślinach psiankowatych oraz kapustnych i korzeniowych nawet przez 3-4 lata.

Bakłażana uprawia się z roszady przygotowywanej pod osłonami w marcu, łatwiej jest jednak kupić wiosną gotową rozsadę u producenta. Rozsadę wysadza się do gruntu pod k. V, do nieogrzewanego tunelu na pocz. V, a ogrzewanego w ½ IV.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Zastosowanie

Bakłażan to ciekawe warzywo, które spożywa się po upieczeniu lub usmażeniu. Z pieczonych owoców można przyrządzać pastę do pieczywa, a smażone plastry nadają się do sałatek, surówek i dań kuchni śródziemnomorskiej. Owoce można też faszerować i zapiekać. Przed smażeniem trzeba jednak pozbyć się zawartej w miąższu goryczki (plastry się soli, odstawia do puszczenia soku, a następnie płucze).

Wybrane odmiany

  • 'Falcon', 'Violetta Lunga', 'Avan F1' – owoce fioletowe, wydłużone, pękate
  • 'Black Beauty' – owoce fioletowe, pękate, dość krótkie
  • 'Tsakoniki' – owoce pękate, wydłużone, białe z fioletowymi smugami
  • 'Golden Eggs' – owoce jajowate, początkowo białe, po dojrzeniu żółte


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Paul Magdas, Dan Cristian Padure/Unsplash, Sendy Wulandhary, Sandeep Handa, Jean Louis Tosque/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Obserwuj
Więcej na ten temat
Przycinanie roślin przed sezonem – zasady, terminy i niezbędne narzędzia
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści