Płodozmian w warzywniku | Czym jest i jak go dobrze zaplanować?
Stosowanie płodozmianu ne jest trudne! Dowiedz się, jak zaplanować uprawę warzyw zgodnie z zasadami płodozmianu i zmianowania. Dzięki tym zasadom, plony z Twojego warzywnika będą obfite i zdrowe. Poznaj grupy warzyw oraz ich wymagania pokarmowe. Dowiedz się także, które warzywa sadzić po sobie.
Czym jest płodozmian?
Płodozmian jest praktyką ogrodniczą polegającą na stosowaniu kolejno po sobie upraw warzyw na jednym obszarze. Cykl płodozmianu powtarza się co kilka lat. Następstwo warzyw po sobie na tym samym polu ustala się na podstawie wiedzy o ich wymaganiach nawozowych (nawożenie obornikiem) oraz wzajemnym oddziaływaniu roślin na siebie.
Istotą płodozmianu jest także zapobieganie chorobom i szkodnikom nagromadzonym w glebie przy ciągłej uprawie jednej grupy warzyw. Niektóre choroby warzyw (np. kiła kapusty porażająca warzywa kapustne czy biała zgnilizna porażająca warzywa cebulowe) mogą przetrwać w glebie przez ponad 4 lata!
Zaplanuj warzywa: przedplony i poplony
W celu intensywnego wykorzystania warzywnika, oprócz warzyw o długim okresie wzrostu, uprawianych jako plon główny, wysiewa się lub sadzi warzywa, o krótkim okresie wegetacyjnym, t.j. sałata, szpinak, kalarepa, rzodkiewka.
- Przedplony – to warzywa poprzedzające plon główny.
- Poplony – to warzywa sadzone po plonie głównym.
Plan warzywnika zgodnie z płodozmianem
Uprawę warzyw w warzywniku należy zaplanować. Zależnie od częstotliwości stosowania obornika, warzywnik należy podzielić na 4 równe części: A, B, C, D. Co roku (na jesieni) nawozimy obornikiem jedną trzecią powierzchni uprawnej. W związku z tym na każdym każde z poletek ma różny poziom żyzności.
- Na żyznych poletkach sadzimy warzywa o dużych wymaganiach pokarmowych – A.
- Na drugiej kwaterze miejsce zajmują warzywa o średnich wymaganiach pokarmowych – B.
- Kwaterę trzecią stanowią warzywa o małych wymaganiach pokarmowych – C.
- Czwarta kwatera to warzywa wieloletnie - D.
Zamiana miejsc: rotacja poletek
Warzywa na poletkach co roku zmieniają swoją pozycję. Należy przyjąć zasadę, że w kolejnym roku miejsce po warzywach o wysokich wymaganiach pokarmowych (A), zajmują warzywa o średnich wymaganiach pokarmowych (B), a ich miejsce zajmują warzywa o małych wymaganiach pokarmowych (C). Warzywa wieloletnie (D), nie zmieniają swojej pozycji. W skrócie:
- A zmienia się na B,
- B zmienia się na C,
- C zmienia się na A.
Proste schematy 3 letniej rotacji w warzywniku
warzyw może przebiegać według dwóch schematów – warzywnik zagonowy (kwadraty) oraz warzywnik pasowy (prostokąty).
Schemat płodozmianu: warzywnik zagonowy
Warzywa uprawiane są na niewielkich zagonach (poletkach nie przekraczających 4 m2 – t.j. 2x2 m.). Zagony mogą być większe pod warunkiem utworzenia ścieżek wewnątrz zagonów, ułatwiających dostęp do warzyw. Pomiędzy zagonami poprowadzone są szerokie ścieżki (szerokość taczki), umożliwiające pielęgnację warzyw.
1 rok po oborniku | 2 rok po oborniku | 3 rok po oborniku |
Schemat płodozmianu: warzywnik pasowy
Warzywa uprawiane są w długich, prostych rzędach, pomiędzy którymi poprowadzone są ścieżki ułatwiające do nich dostęp. Długość rzędów jest dowolna, zależy tylko od powierzchni, którą chcemy przeznaczyć pod uprawę warzyw.
Rzędy nie powinny być szerokie (najlepiej gdy mają maksymalnie 150 cm – aby można było łatwo pielęgnować warzywa). W przypadku, gdy rzędy są szersze niż 150 cm konieczne jest wytyczenie dodatkowych ścieżek dzielących rzędy na dwie części.
1 rok po oborniku | 2 rok po oborniku | 3 rok po oborniku |
1 rok po oborniku
Tekst i rysunki: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: hiphoto39/Fotolia
Komentarze