Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
2
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Lilie wodne - zwalczanie szkodników i chorób

Sposoby zwalczania chorób i szkodników roślin wodnych różnią się od tych, które stosujemy w innych częściach ogrodu. Użycie środków chemicznych w pobliżu oczka wodnego doprowadziłoby bowiem do zatrucia wody. Jak zatem walczyć z szkodnikami i chorobami atakującymi lilie wodne?

Zwalczanie szkodników i chorób

Pewnym rozwiązaniem jest przeniesienie rośliny na okres kuracji w miejsce, w którym możliwe będzie bezpieczne zastosowanie takich środków, np. do oddalonej od oczka wodnego balii. Po takiej kuracji lilie można będzie z powrotem umieścić w oczku. Jeśli jednak nie ma możliwości odizolowania chorej rośliny, to w pobliżu wody można stosować tylko tzw. preparaty biologiczne. Jest to najczęściej wyciąg z pestek grapefruita lub z czosnku.

Najpopularniejsze środki to biosept, citrosept i bioczos. Niestety ich skuteczność jest niewielka, a i one mogą okazać się toksyczne dla ryb. Informację o tym będzie można znaleźć na opakowaniu.


Pamiętaj!
Przed użyciem jakiegokolwiek środka ochrony roślin należy dokładnie zapoznać się z informacją na opakowaniu i instrukcją. W przeciwnym wypadku można doprowadzić do zatrucia wody, a tym samym wyginięcia roślin i ryb w niej żyjących.

Mszyca

Najczęściej spotykanym szkodnikiem atakującym lilie wodne jest mszyca. Zauważona na pływających liściach, pąkach lub kwiatach, powinna być jak najszybciej usunięta, ponieważ ma tendencję do bardzo szybkiego namnażania. Mszyce można spłukać silnym strumieniem wody lub usunąć ręcznie, ściągając kolonie palcami. Zabieg taki zazwyczaj okazuje się niewystarczający, dlatego należy go powtórzyć. Zaatakowane liście można także spryskać bioseptem (obecnie dostępny jest jako stymulator wzrostu Biosept Active).

Niezastąpionym pomocnikiem w zwalczaniu mszyc jest biedronka. Będzie ona naturalnym mieszkańcem ogrodu, w którym nie używa się środków chemicznych. Larwy biedronki są również dostępne w sprzedaży. W celu usuwania mszyc poleca się też stosowanie ekologicznej metody - wyciągu ze skrzypu polnego.

Przepis:
500 g świeżo zmielonego ziela skrzypu zanurz w 5 litrach wody i pozostaw na dobę. Następnie gotuj przez 20 minut. Odcedź przez szmatkę, napełniając butelki. Przed zastosowaniem oprysku powstały roztwór rozcieńcz w proporcji 1:4 (na opryskiwacz o pojemności 5 l wlej 1 l wyciągu i 4 l wody). Zabieg opryskiwania powtórz po 5-10 dniach.

Szarynka grzybieniówka

Innym znanym szkodnikiem występującym na liliach wodnych jest szarynka grzybieniówka. Jej obecność można poznać po podłużnych nieregularnych dziurach na liściach. Poczwarki i larwy tego szkodnika toną w wodzie więc wystarczy je spłukać silnym strumieniem wody. Natomiast dorosłe chrząszcze potrafią pływać i latać, w związku z czym trzeba je zbierać. Szarynka pojawia się najczęściej w maju lub czerwcu. Składa wówczas jaja na wierzchniej stronie liści (po kilkanaście sztuk). Młode larwy wylęgają się już po tygodniu.

Aby zabić jaja i larwy, wystarczy zanurzyć je na 5 dni. W tym celu można rozpiąć nad zbiornikiem siatkę, tak aby wszystkie liście znalazły się na ten czas pod wodą.

Lilie wodne Lilie wodne Lilie wodne

Larwy motyla

Zdarza się, że na liliach wodnych żerują również larwy motyla (nimfa świtezianka, zwana też żwirówką grzybienianką). Na blaszkach liściowych widać wówczas owalne dziury. Zarówno gąsienice, jak i larwy tego gatunku żerują od spodniej strony liścia zazwyczaj w okresie czerwiec - lipiec. Motyle występują natomiast od czerwca do września.

Gąsienice należy zbierać ręcznie, aby nie dopuścić do wylęgu motyli, które mogą złożyć więcej jaj. Bardzo pomocna może okazać się ryba złota orfa, która znajduje i wyjada larwy tego szkodnika. W zwalczaniu jaj i larw motyla pomogą również żywiące się nimi pluskwiaki, np. pluskolce czy nartniki oraz pająki wodne (topik).

Grzybowa plamistość liści

Najczęściej występującą chorobą u lilii wodnych jest grzybowa plamistość liści. Pojawia się ona zwykle pod koniec lata, zwłaszcza gdy jest ciepło i wilgotno. Powodują ją grzyby (Cercospora, Cladosporium lub Phyllosticta). Zaatakowane liście mają początkowo drobne czerwonawe lub brązowe plamki, które powiększają się i łączą z sąsiednimi. Gnijące części wypadają, tworząc dziury. Porażone liście należy usuwać, zaś zdrowe opryskiwać bioseptem parokrotnie co tydzień (Biosept obecnie dostępny jest jako stymulator wzrostu Biosept Active).

Mączniak

Inną dość często spotykaną chorobą jest mączniak. Pojawia się również pod koniec lata. Należy z nim postępować tak samo jak z grzybową plamistością liści, a więc usuwać porażone liście.


Pamiętaj!
Podobnie jak w przypadku preparatów na szkodniki, fungicydy (tj. środki przeciwko grzybom) lepiej stosować w innych częściach ogrodu.

Czarna zgnilizna kłączy, czyli czarna z adko

Najniebezpieczniejszą chorobą grzybieni jest czarna z adko. Powodowana jest przez grzyby z rodzaju Pythium. Objawia się przede wszystkim czernieniem i przykrym zapachem kłącza. Dodatkowo żółkną wyrastające z kłącza liście. Można wówczas spróbować wykąpać kłącze w roztworze bioseptu. Po kąpieli trzeba wymienić wodę na świeżą i poddać roślinę miesięcznej kwarantannie. Gdy po tym czasie nie widać śladów choroby, lilie mogą wrócić do oczka wodnego. Często jednak zaatakowanej lilii nie da się już uratować. Jeśli mimo opisanych zabiegów objawy nie ustąpią, najbezpieczniej będzie zniszczyć roślinę, a oczko wodne zdezynfekować (np. agrosterilem 110 SL).

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się...
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu.
Tydzień 14, Sentencja nr:1
Tydzień 14, Sentencja nr:1
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Twoja strona ogrodu