Logo
Logo

Co sadzić obok cebuli? | Lista roślin

Charakterystyczny smak, zapach, właściwości zdrowotne oraz wszechstronne zastosowania kulinarne, to nie jedyne powody do uprawy cebuli w ogrodzie lub na działce. Ma ona także korzystny wpływ na wzrost i rozwój innych roślin, w tym warzyw i ziół, które zwykle odwdzięczają się jej tym samym. Jakie rośliny będą dobrym towarzystwem dla cebuli? Co obok niej wysiewać i sadzić?

Spis treści
Jakie warzywa dobrze jest sadzić koło cebuli?
Jakie zioła i kwiaty ogrodowe dobrze sadzić obok cebuli?
Jakiego sąsiedztwa nie lubi cebula?

Jakie warzywa dobrze wpływają na cebulę?

Wszyscy znamy charakterystyczny, intensywny zapach cebuli i innych warzyw cebulowych, ale nie każdy wie, że ma on dobroczynny wpływ na inne rośliny. Substancje lotne wydzielane przez cebulę mają silne właściwości odstraszające szkodniki roślin, a także ograniczające rozwój chorób grzybowych. Podobne substancje są wydzielane także przez inne warzywa lub rośliny ogrodowe, które z kolei korzystnie wpływają na rozwój, zdrowotność i plony cebuli.

Z wzajemnego, korzystnego wpływu na siebie znane są marchew i cebula – rosnąc obok siebie odstraszają szkodniki żerujące zarówno na cebuli (np. śmietka cebulanka), jak i marchwi (połyśnica marchwianka). To z pewnością wystarczający powód do posadzenia marchwi obok cebuli, ponieważ naturalna ochrona przed szkodnikami, to z jednej strony lepszy wzrost i rozwój warzyw, ale także brak konieczności stosowania ochrony chemicznej preparatami chemicznymi.

Warzywa, które rosną lepiej w towarzystwie cebuli i jednocześnie dobrze wpływaj na jej rozwój, to między innymi:

Jakie zioła i kwiaty ogrodowe dobrze wpływają na cebulę?

Obecność ziół w pobliżu warzyw ma wiele zalet – ich aromat odstrasza szkodniki, dodają uroku grządkom warzywnym, a także wpływają na lepszy smak warzyw. Z tych powodów warto w pobliżu cebuli uprawiać popularne gatunki roślin zielnych, a szczególnie korzystny wpływ na jej rozwój mają np.: cząber ogrodowy, bazylia, majeranek oraz rumianek. '

Zioła najlepiej posadzić na skraju grządek warzywnych (lub równolegle), ale nie wśród warzyw. Wiele ziół mocno się rozrasta, co mogłoby ograniczać przestrzeń dla warzyw.


Korzystnym i bardzo pożytecznym towarzystwem dla cebuli będzie także aksamitka, czyli popularna w ogrodach roślina kwitnąca, o bardzo charakterystycznym zapachu. Wydziela ona substancje, które chronią rośliny rosnące obok przed atakami szkodników glebowych (np. nicieni), a także innych pospolitych szkodników roślin, np. mszyc. Podobne właściwości ma także nagietek i jego również warto posadzić w pobliżu warzyw, w tym cebuli.

Rośliny takie jak aksamitka i nagietek ze względu na swoje właściwości nazywane są roślinami fitosanitarnymi, ponieważ w sposób naturalny oczyszczają glebę oraz środowisko życia innych roślin ze szkodliwych organizmów.

Ważne! Jakich roślin nie lubi cebula?

Przy uprawie cebuli warto pamiętać, że nie lubi ona niestety towarzystwa warzyw strączkowych (z rodziny bobowatych/motylkowatych), czyli przede wszystkim grochu i fasoli. Substancje wydzielane przez ich organy nadziemne i podziemne negatywnie wpływają na wzrost i rozwój cebuli.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Elisa Calvet/Unsplash

Autor
Co sadzić obok cebuli? | Lista roślin
Co sadzić obok cebuli? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz