Co zrobić żeby cebula urosła duża?
Nieodpowiednie stanowisko i pH gleby
Jeśli nie przygotujemy wcześniej gleby, cebula będzie rosła i plonowała słabo. Najlepsze plony uzyskuje się na glebach żyznych, próchnicznych i dobrze przepuszczalnych. Bardzo ważny dla wzrostu cebuli jest odpowiedni odczyn gleby, ponieważ nie toleruje ona gleb kwaśnych. Optymalny odczyn gleby do uprawy cebuli powinien być zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7), a jeśli gleba w ogrodzie nie spełnia tych warunków, należy ją zwapnować (np. nawozem wapniowym typu Dolomit) jesienią w roku poprzedzającym uprawę cebuli.
Z kolei, by poprawić żyzność gleby i wzbogacić ją w potrzebną cebuli próchnicę, warto ją spulchnić i zasilić – najlepiej nawozami organicznymi (kompost, obornik), np. jesienią poprzedniego roku. Można i warto też zasilać cebule nawozami mineralnym przeznaczonymi do warzyw w trakcie uprawy, ponieważ ma ona dosyć duże potrzeby pokarmowe.
Warto także pamiętać, żeby nie planować cebuli na glebach podmokłych (ryzyko chorób), a także w miejscach zacienionych, ponieważ najlepiej rośnie ona w miejscach nasłonecznionych i ciepłych.
Nieodpowiedni termin siewu nasion
Zazwyczaj najlepszym okresem wysiewu cebuli w ogrodzie (lub sadzenia z dymki) jest wiosna (marzec). Wynika to z tego, że cebula najlepiej rośnie i rozwija się, kiedy nie ma jeszcze wysokich temperatur, dzień jest krótszy i jest względnie dużo wilgoci w glebie, czyli w czasie wczesnowiosennej pogody. W tym okresie cebule wytwarzają silny system korzeniowy i wykształcają optymalną liczbę liści, zanim zaczną tworzyć się cebule (zwykle w czerwcu). Od czerwca, gdy dzień staje się coraz dłuższy zaczynają się tworzyć się cebule, ale jeśli liście nie są dobrze wykształcone, to cebule będą małe. Cebula wysiewana zbyt późno może więc dawać dużo mniejsze plony.
Brak zmianowania i niekorzystne sąsiedztwo innych roślin
Należy unikać uprawy cebuli co roku w tym samym miejscu, ponieważ może to powodować rozwój chorób i ataki szkodników charakterystycznych dla warzyw cebulowych. Należy zrobić przerwę (około 3-4 sezony), zanim znów zaplanujemy uprawę cebuli na tej samej grządce. Z tego samego powodu (rozwój chorób i szkodników), nie zaleca się uprawiać cebuli po warzywach blisko z nią spokrewnionych, czyli po czosnku, szczypiorku czy innych cebulach (lub obok tych warzyw), a także po burakach, ziemniakach, marchwi i selerze.
Z kolei dobrym sąsiedztwem lub przedplonem dla cebuli będą warzywa strączkowe (fasola, groch) lub ogórki.
Brak odpowiedniej pielęgnacji i nawadniania
Cebula wytwarza dosyć płytki, wiązkowy system korzeniowy, w związku z czym dłuższe okresy suszy lub niedobór wody są zagrożeniem uprawy. Choć należy podlewać ją umiarkowanie, bo nadmiar wilgoci w glebie też jest niewskazany, to trzeba nawadniać ją dość regularnie – szczególnie w czasie upałów, czy okresów suszy.
Ponadto, aby zapewnić cebuli optymalne warunki do rozwoju należy pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych – spulchnianiu i odchwaszczaniu gleby co najmniej kilka razy w trakcie sezonu. Nie należy dopuszczać do zaskorupiania się powierzchni gleby, aby do strefy korzeniowej docierała woda, składniki pokarmowe i powietrze.
Spulchnianie gleby (na głębokość maksymalnie do 4 cm) pomaga także ograniczyć rozwój chwastów. Zachwaszczenie grządek może niekorzystnie wpływać na rozwój cebuli szczególnie w początkowym okresie uprawy. Najlepiej regularnie usuwać chwasty ręcznie lub przy pomocy motyki, uważając jednocześnie, by nie szkodzić korzeni.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Markus Spiske / Unsplash