Jak zapobiegać pojawianiu się szkodników w warzywniku?
Kluczowe znaczenie w przypadku warzywnika, znacznie większe niż w innych elementach ogrodu, jest prawidłowe zaplanowanie upraw. Poszczególne gatunki należy zaplanować tak, aby ziemia była jak najdłuższej zagospodarowana. Należy dbać o prawidłowy siew/sadzenie warzyw, stosowanie zmianowania i pilnowanie dobrego sąsiedztwa roślin.
O czym trzeba pamiętać!
- Zmianowanie – unikanie uprawy po sobie warzyw należących do tej samej rodziny (np.: kapustowate) lub grupy (np.: korzeniowe). Dowiedz się więcej
- Planowanie upraw – stosowanie różnych grup warzyw jako przedplonów, plonów głównych, poplonów (może to ograniczyć występowanie szkodnika, jeśli w ciągu roku rozwija dwa pokolenia). Dowiedz się więcej
- Utrzymanie porządku w warzywniaku (zebranie resztek roślinnych ograniczy miejsce do zimowania niektórych szkodników i chorób). Dowiedz się więcej
- Częste spulchnianie gleby (zabieg pomaga zwalczać zwłaszcza szkodniki glebowe). Dowiedz się więcej
- Stosowanie ekologicznych gnojówek z pokrzywy, skrzypu, itp. (to ochrona nie tylko przed szkodnikami, ale także chorobami). Dowiedz się więcej
- Zrównoważone nawadnianie i nawożenie (rośliny prawidłowo pielęgnowane są mniej podatne na szkodniki). Dowiedz się więcej
- Uprawa odmian odpornych lub mało podatnych na atak danego szkodnika. Dowiedz się więcej
Jakie szkodniki najczęściej pojawiają się w warzywniku?
Ślimaki
To jedna z najbardziej żarłocznych grup zwierząt. Szczególnie uciążliwe mogą być ślimaki bezmuszlowe, np.: pomrowy. Ponadto w ogrodzie często spotyka się ślimaka ogrodowego, gajowego, zaroślowego i zaroślarkę pospolitą. Mięczaki żerują na różnych gatunkach wygryzając dziury (najczęściej w liściach). Mogą doprowadzić nawet do szkieletowania liści i zniszczenia plonów. Ich rozwojowi sprzyjają zacienione, wilgotne miejsca.
⚔️ Zwalczanie ślimaków
- Warzywniak należy zakładać w miejscu słonecznym i należy oczyścić go z kamieni.
- Przeciw ślimakom warto wysypywać ochronne ścieżki, np. z rozbitych skorupek jaj lub mączki bazaltowej.
- Podłoże powinno się spulchniać.
- Do ogrodu warto zaprosić naturalnych wrogów ślimaków – ptaki, ropuchy, jeże i jaszczurki.
- Warzywa zaleca się podlewać gnojówkami z roślin.
- W skrajnych przypadkach można zastosować preparaty ślimakobójcze (Mesurol Alimax, Nemaslug).
Pędraki
To problem różnego rodzaju upraw, nie tylko warzywniaka. Pędraki to larwy chrząszczy z rodziny żukowatych i jeleniowatych. Mają grube, kremowe ciało w kształcie litery C. Najintensywniej żerują wczesną wiosną uszkadzając korzenie roślin.
⚔️ Zwalczanie pędraków
- Najskuteczniejsza metoda polega na zwalczaniu owadów dorosłych w okresie wylotu.
- Warzywniak przed siewem pierwszych warzyw warto podlać preparatem Dursban.
- Ważne jest także częste spulchnianie ziemi.
- Po zbiorze warzyw, np.: przedplonowych, zaleca się głęboko przekopać ziemię. Pędraki żerują głównie na głębokości do 30 cm – zabiegi agrotechniczne mogą być więc skuteczniejsze od chemii. Podobnie postępuje się z drutowcami.
Mszyce
Atakują różne grupy roślin, jednak są prawdziwym utrapieniem warzyw liściowych (np.: sałaty). To małe owady (0,5mm) o długim ciele i cienkich odnóżach. Żerują masowo produkując lepką spadź. Wysysają sok z roślin i dodatkowo przenoszą choroby. Najczęściej przebywają na dolnej stronie liści.
⚔️ Zwalczanie mszyc
- Warzywa warto profilaktycznie traktować gnojówkami z roślin.
- W pobliżu warzywniaka można posiać nasturcje – to roślina pułapkowa.
- Ponadto w ogrodzie warto założyć hotele dla pożytecznych owadów – zwłaszcza biedronek i złotooków.
- Można stosować także gotowe preparaty, np.: Agricollle.
Gąsienice
To larwy różnych gatunków motyli. W warzywniku często żerują gąsienice bielinka kapustnika (na warzywach kapustowatych). Szkodniki wygryzają dziury w liściach i pędach. Mogą doprowadzić do całkowitego ogołocenia roślin.
⚔️ Zwalczanie gąsienic
- Profilaktycznie zaleca się stosowanie gnojówek z roślin (szczególnie pokrzywy, skrzypu i czosnku).
- Owady można odławiać ręcznie.
- Przy masowym pojawieniu się warto zastosować chemiczne środki ochrony (Karate Zeon).
Pchełka kapuściana
To mały czarno-zielony chrząszcz o długości ok. 3mm i lśniących skrzydłach. Żeruje na szerokiej grupie roślin kapustowatych, nie tylko na warzywach. Wygryza dziury w liścieniach i młodych liściach roślin. Największe szkody powoduje u siewek doprowadzając do ich zamierania.
⚔️ Zwalczanie pchełki kapuścianej
- Ważna jest profilaktyka – zachowanie czystości w warzywniaku. Należy zbierać resztki po zbiorach, aby uniemożliwić szkodnikom zimowanie.
- Wczesną wiosną siewki warto okrywać białą włóknina.
- Bezpośrednio pchełkę można zwalczyć stosując Bioczos (2-3 krotnie).
Śmietka kapuściana
To ciemnoszara muchówka o ciele długości ok 6mm. Jej larwy są beznogie, białawe. Szkodnik może całkowicie zniszczyć boczne korzenie warzyw kapustnych. W korzeniu palowym wygryza płytkie korytarze. Szczególne zagrożenie stanowi dla wczesnych odmian kapusty, kalafiorów i brokułów.
⚔️ Zwalczanie śmietki kapuścianej
- Warzywa warto podsypać ziemią (to przyśpiesza rozwój bocznych korzeni).
- Należy stosować zmianowanie.
- W razie wystąpienia problemu rozsadę należy podlewać preparatem Bioczos (2-3 razy co 5 dni).
Połyśnica marchwianka
To czarna, błyszcząca muchówka o długości ciała do 5mm. Jej larwy są walcowate, jasnożółte. Szkodnik wygryza dziury w korzeniach – drążąc długie tunele. Korzenie często nie nadają się do spożycia. Czasem gniją. Największe szkody połyśnica wyrządza we wrześniu.
⚔️ Zwalczanie połyśnicy marchwianki
- Marchwi nie można uprawiać w jednym miejscu co roku.
- Bezpośrednio warto stosować ekologiczne środki (Bioczos lub Himal).
- Owady unikają dobrze nasłonecznionych, przewiewnych miejsc.
Śmietka cebulanka
To oliwkowoszara muchówka o długości 6-7mm. Jej larwy są białe, beznogie. Największe zagrożenie stanowi w początkowej fazie rozwoju warzyw, gdy dopiero wykształcą 1-3 liści. Objawy żerowania widać po żółknięciu i opadaniu szczypioru.
⚔️ Zwalczanie śmietki cebulanki
- Należy stosować zmianowanie.
- Cebule warto podlewać gnojówkami, np.: z pokrzywy.
- Ważne jest częste spulchnianie podłoża.
- Przy dużym nasileniu szkodnika stosuje się chemiczne środki ochrony (np.: Karate Gold).
Stonka ziemniaczana
To szkodnik nie tylko ziemniaka, ale także innych roślin psiankowatych (np.: pomidora). Żywi się liśćmi doprowadzając do ich szkieletowania. Może ogałacać całe sadzonki. Powoduje duże straty w plonie.
⚔️ Zwalczanie stonki ziemniaczanej
- Szkodnika można zwalczać ekologicznie (Rotenton, preparat z złocienia dalmatyńskiego) lub chemicznie (Mospilan, Regent). Środki należy stosować naprzemiennie, gdyż stonka szybko uodparnia się na nie.
- Przydatne będzie także jesienne głębokie przekopanie lub przeoranie gleby, które może zniszczyć zahibernowane owady dorosłe.
Strąkowiec fasolowy
To szarobrunatny chrząszcz o ciele długości 4mm. Najczęściej pojawia się na fasoli w fazie zasychania strąków (składa jaja na pokrywie). Objawy są widoczne na nasionach przechowywanych. Początkowo na ich powierzchni pojawiają się tłuste plamki. Później z nasion wydostają się owady, tworząc charakterystyczne otwory. Przystępują do żeru na zdrowych nasionach. Mogą zniszczyć całkowicie przechowywany materiał. Czasem strąkowiec pojawia się także na soi oraz soczewicy.
⚔️ Zwalczanie strąkowca fasolowego
- Warto wybierać odmiany mało podatne na tego szkodnika (np.: 'Korona', 'Laurina').
- Pomieszczenie, w którym przechowywana jest fasola, powinno być wietrzone.
- Mróz niszczy szkodnika.
- Ponadto warto wykonać oprysk w fazie dojrzewania strąków (Sumi-Alpha).
Podobnie zwalcza się strąkowca bobowego.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: vvoennyy / Depositphotos