Konwalnik płaskopędowy 'Black Beard'

Konwalnik płaskopędowy Black Bread fot. Wojciech Wróblewski

Konwalnik płaskopędowy to niewielka, kępiasta bylina naturalnie występująca w Japonii, gdzie porasta lesiste i odsłonięte górskie zbocza. Swoim wyglądem przypomina trawy, a przez wiele lat była uważana za krewniaczkę lilii. Nie ma jednak nic wspólnego ani z rodziną traw, ani liliowatych i obecnie jest zakwalifikowana przez botaników do rodziny szparagowatych. W szkółkach dostępnych jest kilka odmian konwalnika płaskopędowego. 

Posłuchaj
00:00
59
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Konwalnik płaskopędowy (Ophiopogon planiscapus) 'Black Beard' to nowa odmiana uzyskana w Wielkiej Brytanii, która cieszy się dużą popularnością, jak większość odmian o ciemnych liściach. Roślina ta charakteryzuje się szybszym wzrostem w porównaniu do dotychczas powszechniej stosowanej odmiany 'Nigrescens'. Jest to niska, zimozielona bylina tworząca atrakcyjne kępy niemal czarnych liści. Jej zaletą jest szybkie rozrastanie się za pomocą krótkich, podziemnych rozłogów; jednak nie jest rośliną ekspansywną, zagrażającą innym ogrodowym gatunkom.

Kępy, w zależności od zasobności i wilgotności gleby, mają od około 15-20 do 30 cm wysokości. Liście są równowąskie, łukowato wygięte, ciemnopurpurowe, niemal czarne. Roślina zakwita latem, w lipcu i kwitnie do września. Tworzy drobne, dzwonkowate, fioletowobiałe kwiaty zebrane w niedużych, wyprostowanych gronach. Kwiaty przyjemnie pachną. Po przekwitnieniu zawiązują się ozdobne owoce – czarne, błyszczące jagody.

Konwalnik płaskopędowy Black Bread fot. F. Falkowski W. Wróblewski

Fot. Grzegorz Falkowski, Wojciech Wróblewski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych konwalników

Wymagania i uprawa

Konwalnik płaskopędowy jest byliną o niewielkich wymaganiach glebowych. Preferuje podłoża umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Gatunek ten dotychczas był opisywany w literaturze, jako wrażliwy na mróz, zaliczany do strefy 7. Jednak doświadczenia z uprawą odmiany 'Black Beard' wskazują, że roślina ta dobrze zimuje w Polsce i bez uszczerbku znosi nawet ponad dwudziestostopniowe mrozy. Oczywiście sadzony na stanowiskach słonecznych wymaga lekkiego okrywania (cieniowania), które chroni liście przed wysychaniem.

Gdzie posadzić?

Konwalnik płaskopędowy dobrze sprawdza się jako niska bylin okrywowa. Ładnie prezentuje się sadzony w grupach na rabatach oraz pod koronami drzew i krzewów. W ogrodach angielskich jest często stosowany do tworzenia naturalnych obwódek rabat. Ciekawie prezentuje się też w ogrodach minimalistycznych, japońskich, kamiennych lub żwirowych, tworząc wyraziste, ciemne plamy. Nadaje się do uprawy w pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji balkonów i tarasów, zwłaszcza w zestawieniach z roślinami o jasnozielonych liściach i kolorowych kwiatach. Balkonowe donice z konwalnikiem trzeba jednak starannie zabezpieczyć na zimę przed mrozem i bezpośrednim nasłonecznieniem.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Wojciech Wróblewski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści