Logo
Logo

Berberys pośredni 'Red Jewel'

Berberys pośredni 'Red Jewel' jest niewysokim krzewem uzbrojonym w ostre potrójne ciernie. Ale oprócz walorów obronnych może się pochwalić dekoracyjnymi, błyszczącymi liśćmi, które kilka razy w roku zmieniają barwę.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Berberys pośredni (Berberis ×media) odkryty został w latach 50. XX wieku w Holandii. Jest mieszańcem Berberis hybrydo-gagnepinii 'Chenaultii' i Berberis thunberga. Odmiana 'Red Jewel' powstała samorzutnie (tak zwany sport) jako mutacja odmiany 'Parkjuweel', będącą typowym reprezentantem gatunku, który samodzielnie nie jest uprawiany.

Krzew jest niewysoki - dorasta do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości - i ma zwarty, kulisty pokrój ukształtowany przez długie, lekko przewieszające się pędy gęsto oblepione drobnymi liśćmi nadającymi roślinie niepowtarzalny charakter. Liście są sztywne, skórzaste, błyszczące na wierzchu, odwrotnie jajowate, całobrzegie, niewielkie, 2-3-centymetrowej długości.

Berberys pośredni 'Red Jewel'

Fot. Monika Szczepaniak (APZ), Agnieszka Żukowska (APZ)

Zobacz więcej ciekawych berberysów

Mają tę przewagę nad liśćmi innych krzewów, że kilka razy w roku potrafią zmienić kolor. Młode wiosenne liście są purpurowe, później stają się purpurowo-zielone lub nawet zielone, jeśli roślina rośnie w cieniu, a nie w słońcu, jak lubi, na spodniej stronie białawe. Jesienią przybierają purpurowo-czerwoną barwę. W łagodniejsze zimy pozostają na roślinie, nadal ją zdobiąc.

Majowo-czerwcową dekoracją berberysu pośredniego są drobne żółte, miododajne kwiaty zebrane po 3-4 w niewielkie grona zwisające spod liści. Drobne, kuliste, granatowe owoce dojrzewają we wrześniu i długo pozostają na roślinie.

berberys pośredni Red Jewel

Fot. Ewa Łuczak (APZ)

Wymagania i uprawa

Berberys pośredni to dziecko słońca. Na w pełni oświetlonym stanowisku ukazuje pełną gamę intensywnej purpury, bordo oraz czerwieni. Posadzony w półcieniu także świetnie daje sobie radę, choć jego liście pozostają wtedy bardziej zielone, ale za to krzewy są mniej narażone zimą na przemarzanie.

Berberysy słyną ze swojej odporności na suszę i zanieczyszczenie powietrza oraz tolerancji na warunki glebowe. Do prawidłowego wzrostu wystarczy im przeciętne, przepuszczalne ogrodowe podłoże (nie ciężkie) o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Choć krzew jest odporny na suszę, to jesienią i wiosną warto mu zapewnić więcej wilgoci niż w pozostałe miesiące.

Miejsce pod uprawę powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru, bowiem odmiana 'Red Jewel' w ostre zimy może przemarzać (strefa 6b). Na obszarze na wschód od Wisły krzew należy okrywać na zimę. Jeśli mimo to przemarznie, wystarczy go przyciąć, a szybko się zregeneruje.

Gdzie posadzić?

Berberys pośredni może być sadzony w naturalnych bądź formowanych żywopłotach i szpalerach albo pojedynczo lub w grupach na rabatach. Dobrze rośnie w pojemnikach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Berberys pośredni 'Red Jewel'
Berberys pośredni 'Red Jewel'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl