Logo
Logo

Berberys Thunberga 'Goldalita'

Rodzaj berberys obejmuje od 400 do 450 gatunków krzewów występujących w Europie, Ameryce i Afryce. Najpopularniejszym z nich jest berberys Thunberga, a właściwie jego liczne odmiany ozdobne o barwnych liściach, zróżnicowanym pokroju i sile wzrostu – oferowane w większości szkółek i centrów ogrodniczych. Sam gatunek, naturalnie występujący w Japonii, nie jest zbyt atrakcyjny, dlatego się go nie uprawia.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Goldalita' to interesująca, karłowa odmiana o żółtym ulistnieniu. Roślina tworzy miniaturowe krzewy przybierające kształty spłaszczonej kuli. Po kilku latach uprawy osiąga około 40 cm wysokości i 60 cm średnicy.

Cienkie, krótkie, silnie rozgałęzione pędy są pokryte pojedynczymi, kłującymi cierniami oraz drobnymi, łopatkowatymi liśćmi. Liście mają około 1-2 cm średnicy, są żółte, a jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na pomarańczowo. Drobne, żółte kwiaty pojawiają się sporadycznie w maju, wraz z rozwijającymi się liśćmi.

Zobacz więcej ciekawych berberysów

Uprawa i wymagania

Berberys Thunberga ma niewielkie wymagania uprawowe, ale w przypadku odmian o żółtych liściach, podatnych na uszkodzenia – poparzenia słoneczne – rośliny należy sadzić w miejscach zacienionych w południe, najlepiej na wystawie wschodniej lub zachodniej.

Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Krzewy tolerują podłoża kwaśne i zasadowe. Berberysy są też mało wrażliwe na wysokie zasolenie podłoża oraz zanieczyszczone powietrza, stąd można je z powodzeniem uprawiać w miastach.

W warunkach klimatycznych Polski zimują bez problemu, nie wymagają okrywania. Rośliny mają duże zdolności regeneracyjne, stąd nawet nisko przycięte łatwo i szybko odrastają. W przypadku odmian karłowych cięcie oczywiście nie jest potrzebne.

Gdzie posadzić?

Berberys Thunberga 'Goldalita' znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach przydomowych. Doskonale prezentuje się w nasadzeniach grupowych oraz w zestawieniach kolorystycznych z innymi miniaturowymi krzewami, tworząc wyraziste barwne plamy. Bardzo ładnie komponuje się z wrzosami i wrzoścami oraz z roślinami skalnymi uprawianymi w alpinariach.

Odmiana 'Goldalita' zastosowana na brzegach rabat może pełnić rolę rośliny obwódkowej, a posadzona w rozstawie 30 x 30 cm z czasem utworzy atrakcyjny, żółty dywan. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na okiennych parapetach, balkonach, tarasach czy werandach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Berberys Thunberga 'Goldalita'
Berberys Thunberga 'Goldalita'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Twoja strona ogrodu