Berberys Thunberga 'Goldalita'

Berberys Thunberga Goldalit fot. G. Falkowski ZSzP

Rodzaj berberys obejmuje od 400 do 450 gatunków krzewów występujących w Europie, Ameryce i Afryce. Najpopularniejszym z nich jest berberys Thunberga, a właściwie jego liczne odmiany ozdobne o barwnych liściach, zróżnicowanym pokroju i sile wzrostu – oferowane w większości szkółek i centrów ogrodniczych. Sam gatunek, naturalnie występujący w Japonii, nie jest zbyt atrakcyjny, dlatego się go nie uprawia.

Posłuchaj
00:00
21
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Goldalita' to interesująca, karłowa odmiana o żółtym ulistnieniu. Roślina tworzy miniaturowe krzewy przybierające kształty spłaszczonej kuli. Po kilku latach uprawy osiąga około 40 cm wysokości i 60 cm średnicy.

Cienkie, krótkie, silnie rozgałęzione pędy są pokryte pojedynczymi, kłującymi cierniami oraz drobnymi, łopatkowatymi liśćmi. Liście mają około 1-2 cm średnicy, są żółte, a jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na pomarańczowo. Drobne, żółte kwiaty pojawiają się sporadycznie w maju, wraz z rozwijającymi się liśćmi.

Zobacz więcej ciekawych berberysów

Uprawa i wymagania

Berberys Thunberga ma niewielkie wymagania uprawowe, ale w przypadku odmian o żółtych liściach, podatnych na uszkodzenia – poparzenia słoneczne – rośliny należy sadzić w miejscach zacienionych w południe, najlepiej na wystawie wschodniej lub zachodniej.

Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Krzewy tolerują podłoża kwaśne i zasadowe. Berberysy są też mało wrażliwe na wysokie zasolenie podłoża oraz zanieczyszczone powietrza, stąd można je z powodzeniem uprawiać w miastach.

W warunkach klimatycznych Polski zimują bez problemu, nie wymagają okrywania. Rośliny mają duże zdolności regeneracyjne, stąd nawet nisko przycięte łatwo i szybko odrastają. W przypadku odmian karłowych cięcie oczywiście nie jest potrzebne.

Gdzie posadzić?

Berberys Thunberga 'Goldalita' znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach przydomowych. Doskonale prezentuje się w nasadzeniach grupowych oraz w zestawieniach kolorystycznych z innymi miniaturowymi krzewami, tworząc wyraziste barwne plamy. Bardzo ładnie komponuje się z wrzosami i wrzoścami oraz z roślinami skalnymi uprawianymi w alpinariach.

Odmiana 'Goldalita' zastosowana na brzegach rabat może pełnić rolę rośliny obwódkowej, a posadzona w rozstawie 30 x 30 cm z czasem utworzy atrakcyjny, żółty dywan. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na okiennych parapetach, balkonach, tarasach czy werandach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Berberys zwyczajny Berberis vulgaris

Berberys Thunberga 'Anna' Berberis thunbergii 'Anna'

Berberys Thunberga 'Orange Dream' Berberis Thunbergii

Berberys Thunberga Berberis thunbergii

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści