Logo
Logo
20
Do góry

Berberys Thunberga 'Goldalita'

Rodzaj berberys obejmuje od 400 do 450 gatunków krzewów występujących w Europie, Ameryce i Afryce. Najpopularniejszym z nich jest berberys Thunberga, a właściwie jego liczne odmiany ozdobne o barwnych liściach, zróżnicowanym pokroju i sile wzrostu – oferowane w większości szkółek i centrów ogrodniczych. Sam gatunek, naturalnie występujący w Japonii, nie jest zbyt atrakcyjny, dlatego się go nie uprawia.

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Goldalita' to interesująca, karłowa odmiana o żółtym ulistnieniu. Roślina tworzy miniaturowe krzewy przybierające kształty spłaszczonej kuli. Po kilku latach uprawy osiąga około 40 cm wysokości i 60 cm średnicy.

Cienkie, krótkie, silnie rozgałęzione pędy są pokryte pojedynczymi, kłującymi cierniami oraz drobnymi, łopatkowatymi liśćmi. Liście mają około 1-2 cm średnicy, są żółte, a jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na pomarańczowo. Drobne, żółte kwiaty pojawiają się sporadycznie w maju, wraz z rozwijającymi się liśćmi.

Zobacz więcej ciekawych berberysów

Uprawa i wymagania

Berberys Thunberga ma niewielkie wymagania uprawowe, ale w przypadku odmian o żółtych liściach, podatnych na uszkodzenia – poparzenia słoneczne – rośliny należy sadzić w miejscach zacienionych w południe, najlepiej na wystawie wschodniej lub zachodniej.

Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Krzewy tolerują podłoża kwaśne i zasadowe. Berberysy są też mało wrażliwe na wysokie zasolenie podłoża oraz zanieczyszczone powietrza, stąd można je z powodzeniem uprawiać w miastach.

W warunkach klimatycznych Polski zimują bez problemu, nie wymagają okrywania. Rośliny mają duże zdolności regeneracyjne, stąd nawet nisko przycięte łatwo i szybko odrastają. W przypadku odmian karłowych cięcie oczywiście nie jest potrzebne.

Gdzie posadzić?

Berberys Thunberga 'Goldalita' znajduje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach przydomowych. Doskonale prezentuje się w nasadzeniach grupowych oraz w zestawieniach kolorystycznych z innymi miniaturowymi krzewami, tworząc wyraziste barwne plamy. Bardzo ładnie komponuje się z wrzosami i wrzoścami oraz z roślinami skalnymi uprawianymi w alpinariach.

Odmiana 'Goldalita' zastosowana na brzegach rabat może pełnić rolę rośliny obwódkowej, a posadzona w rozstawie 30 x 30 cm z czasem utworzy atrakcyjny, żółty dywan. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na okiennych parapetach, balkonach, tarasach czy werandach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (1)
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu