Logo
Logo

Berberys Thunberga 'Orange Sunrise'

Berberys to rodzaj botaniczny obejmujący ponad 400 gatunków krzewów. W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek, dosyć wrażliwy na choroby i mało dekoracyjny berberys pospolity, rzadko uprawiany poza kolekcjami dendrologicznymi. Znacznie cenniejszym gatunkiem ozdobnym, masowo sadzonym w ogrodach prywatnych oraz zieleni publicznej, jest pochodzący z Japonii berberys Thunberga.

Ten ciernisty krzew oferowany jest w bardzo szerokim asortymencie odmian różniących się wielkością, pokrojem i zabarwieniem liści. Warto zwrócić uwagę na łatwą w uprawie odmianę 'Orange Sunrise'.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Orange Sunrise' to polska odmiana wyselekcjonowana przez Lucjana Kurowskiego, wprowadzona na rynek w 2015 r. Roślina zwraca uwagę wyjątkowo ozdobnym ulistnieniem, za sprawą którego odniosła sukces w kraju i zagranicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m. in. srebrny medal w konkursie roślinnych nowości Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” oraz National Plant Show w Wielkiej Brytanii, a także złoty medal targów „Flowers Expo” w Moskwie.

Krzew rośnie szybko, dorasta do 1,5 m wysokości, tworzy proste, silnie rozgałęzione pędy zaopatrzone w drobne, kłujące ciernie. Blaszki liściowe są duże, zaokrąglone, czerwonopomarańczowe, gęsto osadzone na gałązkach.

Na starszych liściach pojawia się złota, wyjątkowo dekoracyjna obwódka o szerokości około 2 mm. Młode pędy i liście są wyraźnie jaśniejsze, z żółtawym odcieniem.

Berberys 'Orange Sunrise' kwitnie w maju tworząc drobne, żółte kwiaty. Jego owoce, w postaci czerwonych owalnych jagód, dojrzewają w październiku i listopadzie. Zimą stanowią pokarm ptaków.

berberys Thunberga Orange Sunrise Fot. Materiały konkursu roślin nowości ZSzP

Fot. Materiały Konkursu Roślin Nowości ZSzP

Zobacz więcej ciekawych berberysów

Uprawa i wymagania

Berberys 'Orange Sunrise' ma niewielkie wymagania uprawowe. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, od kwaśnych po alkaliczne. Wymaga stanowisk słonecznych. Krzewy są wytrzymałe na suszę, wykazują też wysoką tolerancję na zasolenie podłoża oraz zanieczyszczenie powietrza. Są zdrowe, odporne na rdzę źdźbłową, w pełni odporne na mróz.

Starsze krzewy warto co kilka lat silnie przyciąć, wykonując tzw. cięcie odmładzające. Rośliny łatwo i szybo się regenerują, ale nie są ekspansywne.

Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Orange Sunrise' nadaje się do tworzenia niewysokich żywopłotów w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej – w parkach, przy ulicach, na osiedlach. Roślina doskonale prezentuje się sadzona w kompozycjach z innymi krzewami, iglastymi lub liściastymi, pojedynczo lub w grupach, tworząc wyraziste, barwne plamy.

Tę odmianę berberysa możną także uprawiać w pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji słonecznych balkonów i tarasów.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Materiały Konkursu Roślin Nowości ZSzP
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Berberys Thunberga 'Orange Sunrise'
Berberys Thunberga 'Orange Sunrise'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)