Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) odmiana 'Anna' PBR to krzew należący do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Jest to polska odmiana wyhodowana przez Janusza Szewczyka w szkółce w Krzywaczce pod Krakowem

Jest to karłowy krzew o zwartym, płaskokulistym pokroju i wolnym tempie wzrostu. Po 6 latach uprawy osiąga około 30 cm wysokości. Charakteryzuje się ciekawie wybarwionymi, dwukolorowymi liśćmi. Są żółte z charakterystycznym pomarańczowym rumieńcem na brzegach.

Drobne żółte kwiaty pojawiają się wiosną wraz z rozwijającymi się liśćmi. Owoce, w postaci małych owalnych jagód, dojrzewając czerwienieją.

Wymagania i uprawa

Krzew najładniej się wybarwia i rośnie na stanowisku słonecznym. Jest tolerancyjny w stosunku do podłoża – dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych. Odmiana odporna na mróz.

Zastosowanie

Berberys 'Anna' jest polecany do małych ogrodów. Można go sadzić zarówno na rabatach, obwódkach jak i w pojemnikach, gdzie może być ustawiany na balkonach i tarasach. Jest doskonałą rośliną do tworzenia barwnych kompozycji z innymi niskimi krzewami i bylinami.

Ciekawostki

Berberys Thunberga 'Anna' PBR otrzymał srebrny medal w Konkursie Roślin NOWOŚCI 2020 na 28. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie Online. Został zgłoszona przez Szkółkę Drzew i Krzewów Ozdobnych Maria i Janusz Szewczyk.


Zdjęcia: Konkurs Roślin Nowości 2020/Zieleń To Życie