Logo
Logo

Berberys Thunberga 'Bagatelle'

Do rodzaju berberys należy ponad 400 gatunków krzewów. Występują one dziko w Europie, Ameryce i Afryce. Powszechnie znane i niemal wszędzie dostępne są ozdobne odmiany berberysu Thunberga – mają barwne liście i oferowane są w większości krajowych szkółek oraz w centrach ogrodniczych.

Odmianą, na którą warto zwrócić uwagę jest holenderska ‘Bagatelle’ – przepiękne, ciemne ulistnienie i niewielkie rozmiary. Dlatego doskonale nadaje się do sadzenia na obwódkach rabat. Roślina ta ma również niewielkie wymagania uprawowe i jest praktycznie bezobsługowa.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Berberys Thunberga (Berberis Thunbergii) ‘Bagatelle’ to interesujący, karłowy krzew o ciemnoczerwonym, sezonowym ulistnieniu. Jest to mieszaniec dwóch wolno rosnących odmian berberysu Thunberga ‘Kobold’ i ‘Atropurpurea Nana’; uzyskany został w Boskoop w Holandii w 1971 roku.

Roślina tworzy miniaturowe krzewy przybierające kształty spłaszczonej kuli, po kilku latach uprawy osiąga około 40 cm wysokości i 50 cm średnicy.

Cienkie, krótkie, silnie rozgałęzione pędy berberysu 'Bagatelle' są pokryte pojedynczymi, kłującymi cierniami oraz drobnymi, łopatkowatymi liśćmi. Liście mają około 1-2 cm średnicy, są ciemnopurpurowe, błyszczące, jesienią przed opadnięciem przebarwiają się na jaśniejszy, szkarłatnoczerwony kolor.

Niezbyt liczne, drobne, żółtawe kwiaty pojawiają się sporadycznie w maju, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Na roślinach tworzą się dojrzewające latem owoce – drobne, wydłużone pestkowce pokryte ciemną, błyszczącą skórką, mało widoczne na tle liści o podobnej barwie.

berberys Thunberga (Berberis thunbergii) Bagatelle - krzew o purpurowych liściach w ogrodzie
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
Przeczytaj także
Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

Uprawa i wymagania

Berberys ‘Bagatelle’ ma niewielkie wymagania uprawowe, najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, na wystawie południowej, ale znosi także niewielkie zacienienie.

Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, toleruje podłoża zarówno kwaśne, jak i zasadowe, jest też mało wrażliwy na wysokie zasolenie podłoża oraz zanieczyszczone powietrze, stąd można go z powodzeniem uprawiać w miastach.

W warunkach klimatycznych Polski berberys ten zimuje bez problemu, nie wymaga okrywania, cięcia, zabiegów ochronnych przed chorobami czy szkodnikami, na który jest odporny.

Gdzie posadzić?

Berberys Thunberga ‘Bagatelle’ znajduje zastosowanie w ogrodach przydomowych i na działkach. Doskonale prezentuje się w nasadzeniach grupowych oraz w zestawieniach kolorystycznych z innymi miniaturowymi krzewami, tworząc wyraziste barwne plamy.

Bardzo ładnie komponuje się z wrzosami i wrzoścami oraz z roślinami skalnymi uprawianymi w alpinariach. Zastosowany na brzegach rabat może pełnić rolę rośliny obwódkowej, a posadzony w rozstawie 30 cm na 30 cm z czasem utworzy atrakcyjny, purpurowy dywan.

Odmiana 'Bagatelle' nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na okiennych parapetach, balkonach, tarasach czy werandach.

Jakie narzędzia do prac w ogrodzie? Oto must-have do pielęgnacji roślin
Przeczytaj także
Jakie narzędzia do prac w ogrodzie? Oto must-have do pielęgnacji roślin

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Berberys Thunberga 'Bagatelle'
Berberys Thunberga 'Bagatelle'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)