Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Erecta’ to ceniona i znana od dawna w uprawie odmiana, wykorzystywana do tworzenia żywopłotów. Została wyhodowana w USA w 1935 roku. Roślina zwraca uwagę zdrowym, zielonym ulistnieniem oraz charakterystycznym pokrojem odwróconego stożka – wąskim u podstawy i stopniowo rozszerzającym się ku górze.
Blaszki liściowe tego krzewu są nieduże, średnicy 1-3 cm, zaokrąglone, łopatkowate, o gładkich brzegach, gęsto osadzone na gałązkach. Młode pędy i liście są soczyście jasnozielone, starsze stają się ciemnozielone. Jesienią liście przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo, szybko opadają.
Berberys Thunberga 'Erecta' kwitnie na przełomie kwietnie i maja. Kwiaty rozwijają się z kulistych, zaczerwienionych pąków; po otwarciu są żółte, drobne, mają do 1 cm średnicy, wyrastają pojedynczo lub są zebrane po 2-5 w wiązkach.
Ozdobne owoce w postaci czerwonych, owalnych jagód, dojrzewają we wrześniu i październiku. Owoce bardzo długo utrzymują się na pędach, zimą mogą być zjadane przez ptaki.
Uprawa i wymagania
Berberys Thunberga ‘Erecta’ ma niewielkie wymagania uprawowe. Preferuje gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, od kwaśnych po alkaliczne. Wymaga stanowisk słonecznych. Krzewy są wytrzymałe na suszę, wykazują też wysoką tolerancję na zasolenie podłoża oraz zanieczyszczenie powietrza. Są zdrowe, w pełni odporne na mróz. Starsze egzemplarze warto co kilka lat silnie przyciąć, wykonując tzw. cięcie odmładzające.
Gdzie posadzić?
Odmiana ‘Erecta’ nadają się do tworzenia niewysokich żywopłotów w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej – w parkach, przy ulicach, na osiedlach. Roślina doskonale prezentuje się sadzona w kompozycjach z innymi krzewami, iglastymi lub liściastymi, pojedynczo lub w grupach. Możną ją także uprawiać w dużych pojemnikach wykorzystywanych do dekoracji słonecznych balkonów i tarasów.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |