Warunkiem obfitego kwitnienia jest dobrze dobrane stanowisko oraz systematyczne nawożenie i podlewanie. U niektórych roślin czas kwitnienia możemy wydłużyć poprzez regularne przez usuwanie przekwitłych kwiatostanów.
Długo kwitnące rośliny balkonowe:
jakie wybrać na słońce?
Królową długo kwitnących roślin balkonowych, od lat pozostaje pelargonia rabatowa. Obecnie kwitnące egzemplarze możemy kupić już w maju i przy właściwej opiece cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami aż do pierwszych przymrozków. Pelargonia rabatowa posiada też ogromną liczbę ciekawych odmian o różnej barwie kwiatów, dlatego każdy może wybrać rośliny najbardziej odpowiadające jego upodobaniom. Pelargonia rabatowa jest też dość wytrzyma, gdyż lepiej od innych gatunków znosi przejściową suszę i może rosnąć zarówno w słońcu jak i w półcieniu.
Równie długo co pelargonia rabatowa, kwitnie także jej kuzynka, pelargonia bluszczolistna. Niektóre odmiany nie lubią jednak silnego słońca, dlatego należy dla nich wybrać stanowisko bardzo widne, ale nie narażone na bezpośrednie promienie słoneczne. Pelargonia bluszczolistna nie powinna być też sadzona w miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru, gdyż jej kruche, długie pędy mogą zostać połamane.
Kolejną rekordzistką wśród długo kwitnących roślin balkonowych jest petunia w licznych odmianach (w tym również surfinia) oraz jej kuzynka calibrachoa. Ich kwiatami możemy cieszyć się od wiosny do późnej jesieni, ale tylko wtedy, gdy będziemy uprawiać rośliny na stanowisku słonecznym i zapewnimy im systematyczne podlewanie oraz nawożenie (szczególnie ważne w uprawie silnie rosnących surfinii).
Fot. Pixabay, Wikimedia Commons ↓ 1 – pelargonia bluszczolistna, 2 – petunia, 3 – calibrachoa odmiana 'Million bells', 4 – lobelia przylądkowa, 5 – bidens |
Na długie kwitnienie możemy też liczyć u euforbii (wilczomleczu) 'Diamond Frost', której drobne, liczne, białe kwiatki wyglądają jak delikatna, biała chmura. Roślina jest mało wymagająca i dobrze zniesie zarówno słońce jak i półcień oraz krótkotrwałą suszę.
Przez całe lato możemy również podziwiać kwiaty uroczej sanwitalii rozesłanej i uczepu rózgowatego (bidens). Oba gatunki będą jednak obficie kwitły wyłącznie na stanowisku słonecznym. Są też bardzo wrażliwe na brak wody i na przesuszenie natychmiast reagują więdnięciem.
Podobnych warunków oczekuje też długo i obficie kwitnąca lobelia przylądkowa oraz werbena ogrodowa. Chwilowy brak wody lepiej zniesie kwitnący przez całe lato heliotrop peruwiański, chociaż na przedłużającą się suszę również zareaguje więdnięciem. Podobnie jak poprzednie gatunki, heliotrop oczekuje stanowiska słonecznego, gdyż w półcieniu słabiej kwitnie.
Długo kwitnące rośliny balkonowe:
które poradzą sobie w półcieniu?
Jeśli posiadamy balkon mniej słoneczny, nie musimy rezygnować z kwiatów, gdyż w takim miejscu również możemy uprawiać pięknie i długo kwitnące rośliny doniczkowe. Jedną z nich jest bakopa (sutera), kwitnąca od wiosny do pierwszych przymrozków. Roślina wymaga jednak stale wilgotnego podłoża, gdyż bardzo źle reaguje na przesuszenie. Podlewając bakopę, należy jednak pamiętać, że roślina nie toleruje też zalewania.
Półcień preferuje także piękny niecierpek Walleriana, choć podobnie jak bakopa, nie znosi przesuszania. Z przejściową suszą lepiej poradzi sobie natomiast pięknie i długo kwitnąca (od wiosny do pierwszych przymrozków) begonia bulwiasta, która także preferuje stanowiska półcieniste (w słońcu jej liście ulegają poparzeniu).
Na stanowisku półcienistym od wiosny do jesieni będzie też obficie kwitła fuksja (ułanka), dostępna w wielu różnych, ciekawych odmianach (zarówno do doniczek stojących jak i wiszących) oraz popularna pelargonia rabatowa.
Fot. Flower Council Holland, Pixabay 1 – bakopa, 2 – niecierpek Walleriana, 3 – begonia bulwiasta, 4 – fuksja |
Rośliny balkonowe po kwitnieniu:
Czy można przechować rośliny przez zimę?
Rośliny balkonowe kwitnące przez całe lato to z reguły gatunki jednoroczne, ale część z nich można przechować do następnego roku (pelargonie, euforbie, fuksje) o ile dysponujemy dość widnym i chłodnym pomieszczeniem (np. werandą lub widną piwnicą, o temp. dostosowanej do gatunku, zwykle ok. 5-10°C), w którym będą mogły spokojnie przezimować i przejść niezbędny do obfitego kwitnienia stan spoczynku.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia w tekście: 4028mdk09/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, Frank Vincentz/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, zdjęcie tytułowe: kolaż – Pixabay