Kwiaty, które kwitną i kwitną... Poznaj te piękne i łatwe w uprawie rośliny balkonowe

Czerwone i białe długo kwitnące rośliny balkonowe

Posadź je w doniczkach i ciesz się kwiatami od wiosny do jesieni. To moja 10 ulubionych i niezawodnych roślin balkonowych od lat. Sąsiedzi nie mogą uwierzyć, że obsadzam pojemniki tylko raz w roku, a one kwitną i kwitną, aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Posłuchaj
00:00
8
Spis treści
Dlaczego warto sadzić kwiaty sezonowe? O czym pamiętać przy sadzeniu? Jakie rośliny będą kwitnąć cały sezon na balkonie?

Kwiaty sezonowe mają mnóstwo zalet – mają piękne kwiaty o różnych kształtach i doskonale znoszą uprawę w pojemnikach. Większość z nich wkrótce po posadzeniu na balkonie lub tarasie zaczyna kwitnąć.

Jeśli nie masz czasu na sezonowe zmiany kompozycji i chcesz mieć ten sam zestaw roślin od maja do października, wybierz jedną z polecanych przeze mnie roślin.

Ich pielęgnacja jest naprawdę nieskomplikowana; trzeba tylko zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu na start i pamiętać, by nie dopuszczać do zawiązywania nasion. 

Podstawa to duża donica – im większa, tym więcej podłoża i mniejsza utrata wilgoci. Pojemnik musi mieć otwór drenażowy, a roślina zapewnioną ziemię odpowiednią do swoich wymagań. W celu zmniejszenia utraty wody warto sięgać po hydrożel, sypać pod rośliny ściółkę (warstwa drobnego żwirku, keramzyt) i tworzyć kompozycje w dużych pojemnikach złożone z kilku roślin. Pod każdą donicą z otworem w dnie należy postawić podstawkę, w której zbierać się będzie nadmiar wody.

Podczas podlewania wczesnym rankiem lub późnym wieczorem warto w kieszeni mieć nożyczki lub sekator – tuż u nasady przycinamy kwiatostany, które już przekwitły, np. u pelargonii czy aksamitek, aby rośliny wytworzyły kolejne kwiaty. Dzięki temu będę ozdobą aż do przymrozków.

Regularne stosowanie nawozów do roślin kwitnących zapewni roślinom dostęp do składników pokarmowych i sprawi, że będą silne, zdrowe i mniej narażone na ataki szkodników.

Fot. Veronique, Natalia Greeske, Alona / AdobeStock
Kwitnące rośliny sezonowe pozwalają na tworzenie najróżniejszych kompozycji. W mniejszych i większych stojących donicach, zawieszanych pod sufitem lub montowanych do pionowych powierzchni

Balkonowe pewniaki

Co roku zmieniam paletę kolorów na tarasie, aby urządzić go w innym stylu lub stworzyć nowe, ciekawe aranżacje, ale zawsze wybieram spośród tych 10 popularnych i prostych w uprawie roślin. Mam wówczas pewność, że nie będę mieć kłopotów z pielęgnacją i kupione wiosną rośliny sezonowe obdarzą mnie tysiącami wspaniałych kwiatów

Redakcja poleca
0 Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
1 Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
2 Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
3 Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb

Oto 10 popularnych gatunków: te rośliny kwitną cały sezon

Kwitnąca na czerwono pelargonia bluszczolistna
Fot. Hans Pixabay
PELARGONIE
To niezawodne, od lat uwielbiane przez nas rośliny balkonowe. Kochają słońce i świetnie znoszą upały. Najbardziej wytrzymałe są pelargonie bluszczolistne, które nadają się do obsadzania skrzynek na parapetach, wiszących pojemników na balustradach i podwieszanych koszy. Można nimi również obsadzać brzegi wysokich, stojących pojemników i pozwalać im się zwieszać przez krawędzie. Pelargonie można zestawić w pojemniku z wieloma innymi kwitnącymi roślinami, ale ciekawe aranżacje uzyskamy też komponując je z warzywami, ziołami i niskimi trawami ozdobnymi.
Czerwony kwiat petunii
Fot. Prow Pixabay
PETUNIE
To drugie na liście najbardziej popularnych roślin balkonowych – mają duże dzwonkowate kwiaty i doskonale wyglądają zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i w ogrodach w stylu rustykalnym. Choć petunie kochają słoneczne stanowiska, nie można zapominać o regularnym podlewaniu tych roślin. Pięknie wyglądają w towarzystwie roślin kwitnących o drobnych kwiatach i o zwisającym pokroju, ale też w zestawieniach z roślinami ozdobnymi z liści, takimi jak wilec ziemniaczany czy plektrantus.
Białe, niebieskie i różowe kwiaty lobelii
Fot. rodo2, sergei_spas, Foto-Rabe / Pixabay
LOBELIE
Wytarzają mnóstwo drobnych kwiatków, niebieskich, białych lub różowych. Dostępne są odmiany o przewisających pędach oraz bardziej kompaktowe. Lobelie można sadzić samodzielnie, np. w wiszących koszykach, ale doskonale sprawdzają się też jako rośliny uzupełniające kompozycje, sadzone pomiędzy wyższymi gatunkami, aby zasłonić puste miejsca w pojemniku. Niebieskie lobelie ładnie wyglądają w plecionych koszach, białych ceramicznych pojemnikach lub w klasycznych glinianych donicach. Dobrym towarzystwem dla tych roślin będą petunie, surfinie, pelargonie oraz werbeny.
Kwitnąca na różowo begonia wiecznie kwitnąca
Fot. Amalia Gruber / AdobeStock
BEGONIE
Nieco mniej popularne, ale warte uwagi są begonie stale kwitnące. Świetnie prezentują się w niskich pojemnikach, np. misach lub w większych donicach na brzegach kompozycji. Begonie świetnie rosną w słonecznych miejscach i poza pięknymi kwiatami mają te z ozdobne liście. Nie można jednak zapominać o regularnym podlewaniu tych roślin i nawożeniu. Kompozycję w donicy na balkonie lub tarasie można zrobić z kilku begonii o różnych kolorach kwiatów. Do różnogatunkowych nasadzeń z begoniami można wybrać wilczomlecze o białych kwiatach, ostnicę cieniutką, wilec ziemniaczany lub koleusy.
Biało-czerwone kwiaty fuksji
Fot. Marjonhorn / Pixabay
FUKSJE
W cieniu na tarasie lub balkonie też może być kolorowo i ciekawie. Fuksja jest jedną z bardziej oryginalnych roślin balkonowych, która posadzona wiosną będzie cieszyć kwiatami aż do jesieni. Dwukolorowe kwiaty mogą zwieszać się z wiszących pojemników lub zdobić duże, stojące donice. Przy uprawie fuksji nie można zapominać o tym, by zapewnić roślinie miejsce osłonięte od wiatru i nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy też dbać o regularne podlewanie i nawożenie. Oryginalna uroda fuksji sprawia, że najlepiej je sadzić w pojemnikach pojedynczo. Ale jeśli lubimy tworzyć kompozycje w większych donicach, do fuksji można dosadzić niecierpki, żurawki lub bluszcz o ozdobnych, marmurkowych liściach, albo kępę niezbyt silnie rosnącej paproci. 
Żółte i pomarańczowe kwiaty aksamitki
Fot. GiniGeo_Photography, safran7 / Pixabay
AKSAMITKI
Te energetyczne rośliny to doskonałe uzupełnienie doniczek z czerwonymi lub kwitnącymi na żółto roślinami. Aksamitki kwitną od czerwca do października i regularnie ogławiane stają się gęste i kwitną coraz obficiej. Można nimi uzupełniać kompozycje z gatunkami kwitnącymi, ale też z warzywami w donicach, np. z pomidorami czy papryczkami. Jeśli dopuśćmy do zawiązania się pod koniec sezonu nasion, warto je zebrać i przechować – będą nadawać się do wysiewu w kolejnym sezonie.
Różowe, pomarańczowe i żółte kwiaty lantany
Fot. ftanuki, safran7, gloriak2700 / Pixabay
LANTANY
Słoneczny, ciepły i zaciszny balkon lub taras to idealne miejsce do uprawy tej interesującej rośliny, której niektóre odmiany w czasie kwitnienia zmieniają kolor. Lantana charakteryzuje się zwartymi, kulistymi kwiatostanami. Rośliny uformowane na kształt drzewka świetnie wyglądają w stojących pojemnikach, a te o rozłożystym pokroju do obsadzania skrzynek lub wiszących pojemników.
Fioletowe kwiaty scewoli
Fot. Manfred Richter / AdobeStock
SCEWOLE
Oryginalne, łopatkowate kwiaty i rozkrzewiające się pędy to cechy charakterystyczne scewoli, która podobnie jak lantana lubi ciepłe, słoneczne i zaciszne stanowiska, ale osiąga nieco mniejsze rozmiary. Regularnie podlewana i nawożona będzie zdobić donice do jesieni. Uszczykiwanie pędów pobudza kwitnienie i rozkrzewianie się scewoli. Tworząc kompozycje ze scewolę najlepiej wybrać dla niej towarzystwo pelargonii bluszczolistnej lub werbeny ogrodowej, albo połączyć dwie odmiany scewoli o różnych kolorach kwiatów.
Białe i różowe kwiaty bakopy w pojemniku na tarasie
Fot. PIXATERRA, Sergey / AdobeStock
BAKOPY
Biała lub różowa chmura kwiatów w donicy może powstać, jeśli posadzimy w niej bakopę, zwaną też suterą. Ta roślina ma cienkie, zwisające pędy, które osiągają ok. 50-60 cm długości. Drobne kwiaty tej urokliwej rośliny mogą być doskonałym dodatkiem do roślin okazalej kwitnących – petunii, surfinii czy pelargonii rabatowych. Przewieszające się pędy bakopy dodają uroku kompozycjom w stojących donicach oraz w wiszących koszach.
Różowe kwiaty kalibrachoa
Fot. Proven Winners
KALIBRACHOA
Ma piękne kwiaty średnicy 3-4 cm w kolorze różowym, czerwonym, białym, żółtym lub pomarańczowym, które rozwijają się od maja do października. Jest mniej wymagająca od petunii i łatwiejsza od niej w pielęgnacji. Kocha słońce, ale nie lubi przelewania. Kalibrachoa ma mnóstwo zastosowań – może zdobić pojemniki stojące np. na schodach prowadzących do tarasu lub wiszące na balustradzie na balkonie, w altanie czy skrzynki stojące na parapecie. Wspaniale prezentuje się w kompozycjach z werbeną, gaurą, scewolą, surfiniami oraz purpurowymi odmianami rozplenicy.

Zdjęcia tytułowe: Андрей Рыков / AdobeStock, Hans, rodo2,  Prow, Marjonhorn / Pixabay 

Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści