Posadź je w doniczkach i ciesz się kwiatami od wiosny do jesieni. To moja 10 ulubionych i niezawodnych roślin balkonowych od lat. Sąsiedzi nie mogą uwierzyć, że obsadzam pojemniki tylko raz w roku, a one kwitną i kwitną, aż do pierwszych jesiennych przymrozków.
Kwiaty sezonowe mają mnóstwo zalet – mają piękne kwiaty o różnych kształtach i doskonale znoszą uprawę w pojemnikach. Większość z nich wkrótce po posadzeniu na balkonie lub tarasie zaczyna kwitnąć.
Jeśli nie masz czasu na sezonowe zmiany kompozycji i chcesz mieć ten sam zestaw roślin od maja do października, wybierz jedną z polecanych przeze mnie roślin.
Ich pielęgnacja jest naprawdę nieskomplikowana; trzeba tylko zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu na start i pamiętać, by nie dopuszczać do zawiązywania nasion.
Podstawa to duża donica – im większa, tym więcej podłoża i mniejsza utrata wilgoci. Pojemnik musi mieć otwór drenażowy, a roślina zapewnioną ziemię odpowiednią do swoich wymagań. W celu zmniejszenia utraty wody warto sięgać po hydrożel, sypać pod rośliny ściółkę (warstwa drobnego żwirku, keramzyt) i tworzyć kompozycje w dużych pojemnikach złożone z kilku roślin. Pod każdą donicą z otworem w dnie należy postawić podstawkę, w której zbierać się będzie nadmiar wody.
Podczas podlewania wczesnym rankiem lub późnym wieczorem warto w kieszeni mieć nożyczki lub sekator – tuż u nasady przycinamy kwiatostany, które już przekwitły, np. u pelargonii czy aksamitek, aby rośliny wytworzyły kolejne kwiaty. Dzięki temu będę ozdobą aż do przymrozków.
Regularne stosowanie nawozów do roślin kwitnących zapewni roślinom dostęp do składników pokarmowych i sprawi, że będą silne, zdrowe i mniej narażone na ataki szkodników.
Kwitnące rośliny sezonowe pozwalają na tworzenie najróżniejszych kompozycji. W mniejszych i większych stojących donicach, zawieszanych pod sufitem lub montowanych do pionowych powierzchni
Balkonowe pewniaki
Co roku zmieniam paletę kolorów na tarasie, aby urządzić go w innym stylu lub stworzyć nowe, ciekawe aranżacje, ale zawsze wybieram spośród tych 10 popularnych i prostych w uprawie roślin. Mam wówczas pewność, że nie będę mieć kłopotów z pielęgnacją i kupione wiosną rośliny sezonowe obdarzą mnie tysiącami wspaniałych kwiatów.
Oto 10 popularnych gatunków: te rośliny kwitną cały sezon
Fot. Hans Pixabay
PELARGONIE
To niezawodne, od lat uwielbiane przez nas rośliny balkonowe. Kochają słońce i świetnie znoszą upały. Najbardziej wytrzymałe są pelargonie bluszczolistne, które nadają się do obsadzania skrzynek na parapetach, wiszących pojemników na balustradach i podwieszanych koszy. Można nimi również obsadzać brzegi wysokich, stojących pojemników i pozwalać im się zwieszać przez krawędzie. Pelargonie można zestawić w pojemniku z wieloma innymi kwitnącymi roślinami, ale ciekawe aranżacje uzyskamy też komponując je z warzywami, ziołami i niskimi trawami ozdobnymi.
Fot. Prow Pixabay
PETUNIE
To drugie na liście najbardziej popularnych roślin balkonowych – mają duże dzwonkowate kwiaty i doskonale wyglądają zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i w ogrodach w stylu rustykalnym. Choć petunie kochają słoneczne stanowiska, nie można zapominać o regularnym podlewaniu tych roślin. Pięknie wyglądają w towarzystwie roślin kwitnących o drobnych kwiatach i o zwisającym pokroju, ale też w zestawieniach z roślinami ozdobnymi z liści, takimi jak wilec ziemniaczany czy plektrantus.
Fot. rodo2, sergei_spas, Foto-Rabe / Pixabay
LOBELIE
Wytarzają mnóstwo drobnych kwiatków, niebieskich, białych lub różowych. Dostępne są odmiany o przewisających pędach oraz bardziej kompaktowe. Lobelie można sadzić samodzielnie, np. w wiszących koszykach, ale doskonale sprawdzają się też jako rośliny uzupełniające kompozycje, sadzone pomiędzy wyższymi gatunkami, aby zasłonić puste miejsca w pojemniku. Niebieskie lobelie ładnie wyglądają w plecionych koszach, białych ceramicznych pojemnikach lub w klasycznych glinianych donicach. Dobrym towarzystwem dla tych roślin będą petunie, surfinie, pelargonie oraz werbeny.
Fot. Amalia Gruber / AdobeStock
BEGONIE
Nieco mniej popularne, ale warte uwagi są begonie stale kwitnące. Świetnie prezentują się w niskich pojemnikach, np. misach lub w większych donicach na brzegach kompozycji. Begonie świetnie rosną w słonecznych miejscach i poza pięknymi kwiatami mają te z ozdobne liście. Nie można jednak zapominać o regularnym podlewaniu tych roślin i nawożeniu. Kompozycję w donicy na balkonie lub tarasie można zrobić z kilku begonii o różnych kolorach kwiatów. Do różnogatunkowych nasadzeń z begoniami można wybrać wilczomlecze o białych kwiatach, ostnicę cieniutką, wilec ziemniaczany lub koleusy.
Fot. Marjonhorn / Pixabay
FUKSJE
W cieniu na tarasie lub balkonie też może być kolorowo i ciekawie. Fuksja jest jedną z bardziej oryginalnych roślin balkonowych, która posadzona wiosną będzie cieszyć kwiatami aż do jesieni. Dwukolorowe kwiaty mogą zwieszać się z wiszących pojemników lub zdobić duże, stojące donice. Przy uprawie fuksji nie można zapominać o tym, by zapewnić roślinie miejsce osłonięte od wiatru i nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy też dbać o regularne podlewanie i nawożenie. Oryginalna uroda fuksji sprawia, że najlepiej je sadzić w pojemnikach pojedynczo. Ale jeśli lubimy tworzyć kompozycje w większych donicach, do fuksji można dosadzić niecierpki, żurawki lub bluszcz o ozdobnych, marmurkowych liściach, albo kępę niezbyt silnie rosnącej paproci.
Fot. GiniGeo_Photography, safran7 / Pixabay
AKSAMITKI
Te energetyczne rośliny to doskonałe uzupełnienie doniczek z czerwonymi lub kwitnącymi na żółto roślinami. Aksamitki kwitną od czerwca do października i regularnie ogławiane stają się gęste i kwitną coraz obficiej. Można nimi uzupełniać kompozycje z gatunkami kwitnącymi, ale też z warzywami w donicach, np. z pomidorami czy papryczkami. Jeśli dopuśćmy do zawiązania się pod koniec sezonu nasion, warto je zebrać i przechować – będą nadawać się do wysiewu w kolejnym sezonie.
Fot. ftanuki, safran7, gloriak2700 / Pixabay
LANTANY
Słoneczny, ciepły i zaciszny balkon lub taras to idealne miejsce do uprawy tej interesującej rośliny, której niektóre odmiany w czasie kwitnienia zmieniają kolor. Lantana charakteryzuje się zwartymi, kulistymi kwiatostanami. Rośliny uformowane na kształt drzewka świetnie wyglądają w stojących pojemnikach, a te o rozłożystym pokroju do obsadzania skrzynek lub wiszących pojemników.
Fot. Manfred Richter / AdobeStock
SCEWOLE
Oryginalne, łopatkowate kwiaty i rozkrzewiające się pędy to cechy charakterystyczne scewoli, która podobnie jak lantana lubi ciepłe, słoneczne i zaciszne stanowiska, ale osiąga nieco mniejsze rozmiary. Regularnie podlewana i nawożona będzie zdobić donice do jesieni. Uszczykiwanie pędów pobudza kwitnienie i rozkrzewianie się scewoli. Tworząc kompozycje ze scewolę najlepiej wybrać dla niej towarzystwo pelargonii bluszczolistnej lub werbeny ogrodowej, albo połączyć dwie odmiany scewoli o różnych kolorach kwiatów.
Fot. PIXATERRA, Sergey / AdobeStock
BAKOPY
Biała lub różowa chmura kwiatów w donicy może powstać, jeśli posadzimy w niej bakopę, zwaną też suterą. Ta roślina ma cienkie, zwisające pędy, które osiągają ok. 50-60 cm długości. Drobne kwiaty tej urokliwej rośliny mogą być doskonałym dodatkiem do roślin okazalej kwitnących – petunii, surfinii czy pelargonii rabatowych. Przewieszające się pędy bakopy dodają uroku kompozycjom w stojących donicach oraz w wiszących koszach.
Fot. Proven Winners
KALIBRACHOA
Ma piękne kwiaty średnicy 3-4 cm w kolorze różowym, czerwonym, białym, żółtym lub pomarańczowym, które rozwijają się od maja do października. Jest mniej wymagająca od petunii i łatwiejsza od niej w pielęgnacji. Kocha słońce, ale nie lubi przelewania. Kalibrachoa ma mnóstwo zastosowań – może zdobić pojemniki stojące np. na schodach prowadzących do tarasu lub wiszące na balustradzie na balkonie, w altanie czy skrzynki stojące na parapecie. Wspaniale prezentuje się w kompozycjach z werbeną, gaurą, scewolą, surfiniami oraz purpurowymi odmianami rozplenicy.
Zdjęcia tytułowe: Андрей Рыков / AdobeStock, Hans, rodo2, Prow, Marjonhorn / Pixabay