Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Scewola (Scaevola aemula) to roślina należąca do rodziny godeniowatych (Goodeniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Australii i rejonie Polinezji. W Polsce to popularna, roślina sadzona w donicach na balkonach i tarasach.

Wygląd

W ojczyźnie pochodzenia scewola jest byliną, jednak na terenach klimatu umiarkowanego uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Roślina posiada płożący pokrój, a jej mocno rozkrzewiające się pędy osiągają do 60 cm długości. Liście są łopatkowate, ciemnozielone, ostro ząbkowane.

Scewola może kwitnąć od czerwca aż do jesieni. Jej kwiaty są drobne, wachlarzykowate, pięciopłatkowe. Mają fioletową, niebieską lub białą barwę.

Wymagania i uprawa

Scewolę powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Optymalne są dobrze przepuszczalne, próchnicze podłoża o kwaśnym odczynie (np. torf wymieszany z piaskiem). Roślinę można przenieść na zewnątrz po ostatnich przymrozkach.

Scewolę należy regularnie podlewać, latem nawet codziennie. Jest to gatunek mało odporny na niedobór wody. Od wiosny do końca lata zaleca się stosować nawozy wieloskładnikowe (co 1-2 tygodnie).

W początkowym okresie warto uszczykiwać czubki jej pędów, gdyż zabieg przyśpieszy krzewienie i sprawi, że roślina szybko się zagęści.

Roślina może być atakowana przez szkodniki, głównie mszyce.

Zastosowanie

Scewola to gatunek często spotykany na balkonach i tarasach. Uprawia się go w wiszących koszach, ozdobnych pojemnikach i skrzyniach montowanych przy poręczach. Roślinę można ponadto wykorzystać to tworzenia barwnych, wielogatunkowych kwietników oraz dekoracji altan.


Zdjęcia: Andrei Rybachuk / AdobeStock, Nemracc / CC BY-SA 3.0Wikimedia Commons