Scewola Scaevola aemula

Scewola
Scewola (Scaevola aemula) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
125
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe, wielobarwne, białe
Pokrój: płożący
Wysokość: do 30cm (60cm długości)
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: na altany, balkony, tarasy
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Gdzie kupić?

Scewola (Scaevola aemula) to roślina należąca do rodziny godeniowatych (Goodeniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Australii i rejonie Polinezji. W Polsce to popularna, roślina sadzona w donicach na balkonach i tarasach.

Wygląd rośliny

W naturalnym dla siebie środowisku scewola jest byliną, jednak na terenach klimatu umiarkowanego uprawia się ją jako doniczkową roślinę jednoroczną. Posiada płożący pokrój, a jej mocno rozkrzewiające się pędy osiągają do ok. 30 cm wysokości i 60 cm długości. Liście są łopatkowate, ciemnozielone, ostro ząbkowane.

Scewola może kwitnąć od czerwca aż do jesieni. Jej kwiaty są drobne, wachlarzykowate, pięciopłatkowe. Mają fioletową, niebieską lub białą barwę.

Wymagania i uprawa

Scewolę powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Optymalne są dobrze przepuszczalne, próchnicze podłoża o kwaśnym odczynie (np. torf wymieszany z piaskiem). Nie jest odporna na mróz.

Pielęgnacja

Scewolę należy regularnie i często podlewać – latem nawet codziennie. Jest to gatunek mało odporny na niedobór wody. Od wiosny do końca lata zaleca się też stosować nawozy wieloskładnikowe (co 1-2 tygodnie) do roślin kwitnących.

W początkowym okresie wzrostu, warto uszczykiwać czubki jej pędów, gdyż zabieg przyśpieszy krzewienie i sprawi, że roślina szybko się zagęści i obficiej zakwitnie.

Szkodniki i choroby

Roślina może być atakowana przez szkodniki, głównie mszyce i przędziorki.

Problemem może być chloroza liści, która objawia się ich żółknięciem. Aby jej zapobiec należy uważać, by nie przelewać i nie wystawiać rośliny na chłody.

Zastosowanie

Scewola to gatunek często spotykany na balkonach i tarasach. Uprawia się go w wiszących koszach, ozdobnych pojemnikach i skrzyniach montowanych przy poręczach. Roślinę można ponadto wykorzystać to tworzenia barwnych, wielogatunkowych kwietników oraz dekoracji altan.

Gdzie kupić?

Scewola jest dostępna w sklepach już od wiosny (III-IV), w postaci sadzonek w doniczkach. Jeżeli kupimy ją tak wcześnie, należy ją przechowywać w domu, do momentu minięcia ostatnich wiosennych przymrozków, kiedy to można ją wystawić na balkon lub taras. Roślinę znajdziemy w wielu sklepach internetowych, np.:

 

Zdjęcia: Andrei Rybachuk / AdobeStock, Nemracc / CC BY-SA 3.0Wikimedia Commons

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści