Scewola (Scaevola aemula) to roślina należąca do rodziny godeniowatych (Goodeniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Australii i rejonie Polinezji. W Polsce to popularna, roślina sadzona w donicach na balkonach i tarasach.
Wygląd rośliny
W naturalnym dla siebie środowisku scewola jest byliną, jednak na terenach klimatu umiarkowanego uprawia się ją jako doniczkową roślinę jednoroczną. Posiada płożący pokrój, a jej mocno rozkrzewiające się pędy osiągają do ok. 30 cm wysokości i 60 cm długości. Liście są łopatkowate, ciemnozielone, ostro ząbkowane.
Scewola może kwitnąć od czerwca aż do jesieni. Jej kwiaty są drobne, wachlarzykowate, pięciopłatkowe. Mają fioletową, niebieską lub białą barwę.
Wymagania i uprawa
Scewolę powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Optymalne są dobrze przepuszczalne, próchnicze podłoża o kwaśnym odczynie (np. torf wymieszany z piaskiem). Nie jest odporna na mróz.
Pielęgnacja
Scewolę należy regularnie i często podlewać – latem nawet codziennie. Jest to gatunek mało odporny na niedobór wody. Od wiosny do końca lata zaleca się też stosować nawozy wieloskładnikowe (co 1-2 tygodnie) do roślin kwitnących.
W początkowym okresie wzrostu, warto uszczykiwać czubki jej pędów, gdyż zabieg przyśpieszy krzewienie i sprawi, że roślina szybko się zagęści i obficiej zakwitnie.
Szkodniki i choroby
Roślina może być atakowana przez szkodniki, głównie mszyce i przędziorki.
Problemem może być chloroza liści, która objawia się ich żółknięciem. Aby jej zapobiec należy uważać, by nie przelewać i nie wystawiać rośliny na chłody.
Zastosowanie
Scewola to gatunek często spotykany na balkonach i tarasach. Uprawia się go w wiszących koszach, ozdobnych pojemnikach i skrzyniach montowanych przy poręczach. Roślinę można ponadto wykorzystać to tworzenia barwnych, wielogatunkowych kwietników oraz dekoracji altan.
Gdzie kupić?
Scewola jest dostępna w sklepach już od wiosny (III-IV), w postaci sadzonek w doniczkach. Jeżeli kupimy ją tak wcześnie, należy ją przechowywać w domu, do momentu minięcia ostatnich wiosennych przymrozków, kiedy to można ją wystawić na balkon lub taras. Roślinę znajdziemy w wielu sklepach internetowych, np.:
Zdjęcia: Andrei Rybachuk / AdobeStock, Nemracc / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons