Logo
Logo

Scewola (Scaevola aemula)

Scewola (Scaevola aemula) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe, niebieskie, fioletowe, wielobarwne
 • Pokrój: płożący
 • Wysokość: do 30cm (60cm długości)
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: na altany, tarasy, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Gdzie kupić?

  Scewola (Scaevola aemula) to roślina należąca do rodziny godeniowatych (Goodeniaceae). W środowisku naturalnym występuje w Australii i rejonie Polinezji. W Polsce to popularna, roślina sadzona w donicach na balkonach i tarasach.

  Wygląd rośliny

  W naturalnym dla siebie środowisku scewola jest byliną, jednak na terenach klimatu umiarkowanego uprawia się ją jako doniczkową roślinę jednoroczną. Posiada płożący pokrój, a jej mocno rozkrzewiające się pędy osiągają do ok. 30 cm wysokości i 60 cm długości. Liście są łopatkowate, ciemnozielone, ostro ząbkowane.

  Scewola może kwitnąć od czerwca aż do jesieni. Jej kwiaty są drobne, wachlarzykowate, pięciopłatkowe. Mają fioletową, niebieską lub białą barwę.

  Wymagania i uprawa

  Scewolę powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru. Optymalne są dobrze przepuszczalne, próchnicze podłoża o kwaśnym odczynie (np. torf wymieszany z piaskiem). Nie jest odporna na mróz.

  Pielęgnacja

  Scewolę należy regularnie i często podlewać – latem nawet codziennie. Jest to gatunek mało odporny na niedobór wody. Od wiosny do końca lata zaleca się też stosować nawozy wieloskładnikowe (co 1-2 tygodnie) do roślin kwitnących.

  W początkowym okresie wzrostu, warto uszczykiwać czubki jej pędów, gdyż zabieg przyśpieszy krzewienie i sprawi, że roślina szybko się zagęści i obficiej zakwitnie.

  Szkodniki i choroby

  Roślina może być atakowana przez szkodniki, głównie mszyce i przędziorki.

  Problemem może być chloroza liści, która objawia się ich żółknięciem. Aby jej zapobiec należy uważać, by nie przelewać i nie wystawiać rośliny na chłody.

  Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
  Przeczytaj także
  Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

  Zastosowanie

  Scewola to gatunek często spotykany na balkonach i tarasach. Uprawia się go w wiszących koszach, ozdobnych pojemnikach i skrzyniach montowanych przy poręczach. Roślinę można ponadto wykorzystać to tworzenia barwnych, wielogatunkowych kwietników oraz dekoracji altan.

  Gdzie kupić?

  Scewola jest dostępna w sklepach już od wiosny (III-IV), w postaci sadzonek w doniczkach. Jeżeli kupimy ją tak wcześnie, należy ją przechowywać w domu, do momentu minięcia ostatnich wiosennych przymrozków, kiedy to można ją wystawić na balkon lub taras. Roślinę znajdziemy w wielu sklepach internetowych, np.:

   

  Zdjęcia: Andrei Rybachuk / AdobeStock, Nemracc / CC BY-SA 3.0Wikimedia Commons

  Autor
  Scewola
  Scewola
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl