Logo
Logo

Chcesz mieć ogród pełen kolorów wiosną? Oto, co musisz zrobić tej jesieni

Jesień to idealny moment, by zacząć myśleć o wiosennym ogrodzie. Chociaż liście spadają i dni stają się coraz krótsze, to właśnie teraz możemy przygotować grunt pod kwitnące wiosną kwiaty. Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w sadzeniu cebulek kwiatowych i odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania.

Spis treści
Jesienne cebulki, wiosenne kwiaty: Jak to zrobić krok po kroku? Co kupić? Gdzie kupić? Jakie cebulki wybierać? Kiedy sadzić? Gdzie i jak sadzić?

Cebulki kwiatowe sadzone jesienią | FAQ, czyli praktyczne wskazówki w pytaniach i odpowiedziach

Każdy ogrodnik wie, że sekret pięknego wiosennego ogrodu kryje się w odpowiednio przygotowanej jesieni. Chociaż dla wielu z nas jesień kojarzy się z końcem sezonu ogrodniczego, to właśnie teraz mamy szansę zaplanować i przygotować grunt pod kwitnące wiosną kwiaty. Cebulki kwiatowe sadzone jesienią to obietnica kolorowego i pełnego życia ogrodu w pierwszych ciepłych dniach roku. Jeśli zastanawiasz się, jakie cebulki wybrać, kiedy je sadzić i jak o nie dbać, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto kompendium wiedzy, które pomoże Ci stworzyć wiosenny ogród marzeń!

Wybierz idealne cebulki! Co sadzić tej jesieni?

Wśród kilkudziesięciu gatunków wiosennych roślin cebulowych od lat wciąż najpopularniejsze są gatunki najokazalsze i najłatwiejsze w uprawie (oraz odporne na mróz) – t.j.: wielokolorowe tulipany (Tulipa), pachnące hiacynty (Hyacinthus), wytworne narcyzy (Narcissus), radosne krokusy (Crocus) i romantyczne szafirki (Muscari).

Z roku na rok producenci dodają do tej listy mniej znane, choć równie piękne – np. niskie i wcześnie kwitnące tulipany botaniczne, delikatne cebulice (Scilla sibirica), ogromne czosnki (Allium giganteum), różnokolorowe kosaćce (Irys reticulata), hiszpańskie dzwonki (Hyacinthoides hispanica), delikatne szachownice (Fritillaria meleagris), a także filigranowe śnieżniki (Chionodoxa), śnieżyce (Leucojum) i śnieżyczki (Galanthus) i wiele, wiele innych.

Wszystkie wiosenne cebulki mają zbliżone wymagania więc mogą rosnąć obok siebie. Na szczęście każdy gatunek ma od kilku do kilkuset odmian różniących się kształtem, kolorem i rozmiarem, co daje nam tysiące możliwości aranżacyjnych. Wiosenny ogród co roku może być niepowtarzalny.

Nie ograniczaj się tylko do popularnych gatunków. Eksperymentuj i odkrywaj nowe odmiany, które dodadzą unikalności Twojemu ogrodowi

Jakie cebulki sadzić jesienią?
Fot. iBulb

1 – tulipan, 2 – szachownica kostkowa, 3 – śnieżnik, 4 – śnieżyca, 5 – hiacynt, 6 – czosnek ozdobny, 7 – krokus, 8 – kosaciec żyłkowany, 9 – narcyz

Najlepsze miejsca zakupu cebulek: Gdzie warto się udać?

Jeszcze do niedawna głównym punktem sprzedaży cebulek były sklepy ogrodnicze. Dziś można je kupić nawet w supermarkecie, a do ich jakości (przeważnie) nie można mieć większych zastrzeżeń. Ponadto czasem nawet w dyskoncie można znaleźć rzadkie ogrodnicze perełki. Warto odwiedzać różne punkty, bo w jesiennym sezonie półki uginają się pod ciężarem wiosennych cebulek.

Dla amatorów na szczególną uwagę zasługują gotowe zestawy cebulek kilku gatunków lub odmian kolorystycznych o podobnych wymaganiach, co ułatwia sadzenie i późniejszą pielęgnację. Lepiej unikać tanich mieszanek "mix", które często zawierają przypadkową kompozycję cebulek (zwykle jednego gatunku), gdyż nie znając ich składu kupujemy kota w worku. Prawdziwi kolekcjonerzy ogrodowych klejnotów powinni skorzystać z oferty sklepów wysyłkowych, przeglądać katalogi i sklepy internetowe, które często oferują gatunki i odmiany tańsze i rzadko spotykane w sklepach stacjonarnych.

Jakie cebulki sadzić jesienią? Fot. iBulb

Klucz do sukcesu: Jak rozpoznać zdrowe cebulki?

Tylko zdrowe, bez uszkodzeń i oznak chorób. Im większa cebulka, tym większy kwiat wytworzy. Niekiedy niektóre cebulki (zwłaszcza tulipanów) mają uszkodzone łuski okrywające. Nie musisz jednak się tym martwić, bo "nagie" cebulki kiełkują i kwitną równie dobrze, jak te z łuskami. Same cebulki wyglądają dość niepozornie, dlatego sprzedawane są w opakowaniach ze zdjęciami ich kwiatów oraz wszystkimi wskazówkami co do sadzenia, kwitnienia i późniejszej pielęgnacji.

Posadź cebulki kwiatowe, które mają różne okresy kwitnienia, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się kwiatami przez kilka wiosennych miesięcy. Stworzenie własnej wiosennej mieszanki kwiatowej nie jest wcale trudne i zapewni Ci mnóstwo zabawy. Nie zastanawiaj się zbyt długo. Po prostu wybierz te cebulki, z których wyrosną kwiaty w kolorach, kształtach, wysokościach i zapachach, które lubisz najbardziej.

Rosliny cebulowe kompozycje - kolaż
Fot. iBulb

Idealny czas na sadzenie: Kiedy Twoje cebulki będą w najlepszej formie?

Cebulki najlepiej posadzić do ziemi jak najszybciej po zakupie. Im szybciej, tym lepiej, bo zdążą się wcześniej ukorzenić i bezpiecznie przezimować. Jeśli nie możesz posadzić ich od razu, to najlepiej przechowaj je w ciemnym i chłodnym miejscu. Najlepszym terminem na sadzenie wiosennych cebulek kwiatowych jest jesień – od początku września, do końca października. Nie warto z tym zbytnio zwlekać, bo im dłużej czekasz, tym cebulki bardziej przysychają i mają mniej czasu na ukorzenienie się w ziemi. Pamiętaj, że odpowiednio posadzone cebulki to gwarancja pięknych i zdrowych kwiatów wiosną.

Sadzenie po terminie jest możliwe, ale ryzykowne! Posadzenie cebulek wiosną uratuje im życie, ale musisz liczyć się z tym, że zakwitną dopiero w kolejnym roku.

Cebulki potrzebują okresu chłodu, by wytworzyły kwiaty, więc jeśli przetrzymasz je zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu i posadzisz zbyt późno, to nie doczekasz się kwiatów.

Rosliny cebulowe, sposoby sadzenia
Fot. iBulb, Olesia Sarycheva/Fotolia

Miejsce i metoda: Jak prawidłowo posadzić cebulki?

Miejsce powinno być dobrane do indywidualnych wymagań roślin – wszystkie te informacje znajdziesz na opakowaniu cebulek. Większość cebulek (np. tulipany, narcyzy i hiacynty) najlepiej rosną i kwitną na stanowisko słonecznym, ale niektóre (np. zawilce i cebulice) wolą półcień.

Zanim jednak posadzisz cebulki, musisz dobrze przygotować glebę. W tym celu wykop i wyrwij wszystkie chwasty, które w sezonie mogłyby konkurować z kwiatami o wodę, światło i składniki pokarmowe.

Następnie przekop glebę widłami, by dobrze ją spulchnić. W miejscu w którym chcesz posadzić kwiaty wykop dołek i umieść na jego dnie cebulkę spiczastym końcem do góry na głębokości równej 3 krotnej wysokości - t.j. duże cebule o wysokości 5 cm i wyższe sadzi się zwykle na głębokości około 15 cm, a mniejsze o wysokości 2,5 cm – na głębokości 7-10 cm. Odstępy między cebulkami nie powinny być mniejsze od 3 krotności ich szerokości.

Cebulki są przysmakiem ogrodowych gryzoni, dlatego, by uniknąć ich podjadania warto posadzić je w plastikowych koszyczkach lub doniczkach. Dodatkowo, możesz rozważyć zastosowanie naturalnych środków odstraszających, takich jak pieprz czy czosnek, które pomogą chronić Twoje cebulki przed szkodnikami. W miejscu sadzenia koniecznie umieść etykietę z nazwą, by po kilku miesiącach wiedzieć, czego się spodziewać.

logo BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 9/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: ©IMARZI/FOTOLIA.

Autor
Chcesz mieć ogród pełen kolorów wiosną? Oto, co musisz zrobić tej jesieni
Chcesz mieć ogród pełen kolorów wiosną? Oto, co musisz zrobić tej jesieni
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl