Hiacynt letni (Galtonia) to roślina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w Południowej Afryce. W Polsce roślina dopiero zdobywa popularność.

Tworzy kępy długich, mieczowatych liści o długości 40-50cm. Kwiaty są drobne, dzwonkowate, zebrane w luźne grona. Mają barwę białą. Wyrastają na długich (100-120cm) pędach kwiatostanowych. Kwitnie od lipca do sierpnia. Wydziela przyjemny zapach.

Hiacynt letni - wymagania i uprawa:

Galtonia może rosnąć na stanowiskach słonecznych (wtedy najobficiej kwitnie) lub lekko zacienionych. Lubi miejsca ciepłe, osłonięte od wiatru. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze o dobrej przepuszczalności. Nie znosi gleb podmokłych (cebule szybko gniją).

Zaleca się ją sadzić od kwietnia na głębokości ok. 15cm. Roślinę powinno się regularnie odchwaszczać. W czasie susz wymaga podlewania. Nawożenie warto stosować tuż przed i w czasie kwitnienia (dobre są nawozy dla roślin kwitnących).

Ponadto można usuwać pędy z przekwitniętymi kwiatami, aby nie osłabiały rośliny. Galtonia z reguły nie wytrzymuje polskich zim, dlatego cebule po kwitnieniu należy wykopać, przesuszyć i przenieść do pomieszczenia.

Zastosowanie hiacynta letniego:

Hiacynt letni warto sadzić w grupach na trawniku. Ponadto można z niego tworzyć wysokie rabaty. Nadaje się na kwiat cięty.

zdjęcie: iBulb