Agapant afrykański (Agapanthus africanus) nazywany często lilią afrykańską lub agapantem białym, to wieloletnia roślina kłączowa (zaliczana do ogrodowych roślin cebulowych) należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Gatunek ten pochodzi z Afryki Południowej.
Ma wzniesiony pokrój i dorasta do ok. 80 cm wysokości. Liście rośliny stanowią element ozdobny – są długie, szablaste i ciemnozielone.
Agapant kwitnie w lecie – od lipca do września, wytwarzając baldachogrona złożone z licznych (20-40), delikatnych, sześciopłatkowych kwiatów. Kwiaty są duże i mogą występować w barwie niebieskiej (wpadającej w fiolet) lub białej. Wydzielają ładny i intensywny zapach.
Są to rośliny miododajne – przyciągają różne owady zapylające. Owocem agapanta jest torebka.
Wymagania i uprawa
Lilia afrykańska najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Radzi sobie również w półcieniu, ale wytwarza wtedy mniejsze kwiatostany.
Lubi żyzne, piaszczysto-gliniaste i przepuszczalne podłoża. Roślina powinna być regularnie podlewana, ale pamiętajmy, że źle reaguje na zastoiny wody – w donicy lub skrzyni powinien być zastosowany drenaż. Zimą podlewanie należy ograniczyć do koniecznego minimum – tak, aby ziemia w doniczce nie wyschła na tzw. wiór.
Agapant preferuje raczej nieduże pojemniki – kłącza rośliny lubią obecność "barier" w ziemi (w przyrodzie aspagant rośnie zwykle przy "naturalnych" ogranicznikach, np. kamieniach, skałkach) Nie powinien być często przesadzany!
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
W czasie sezonu wegetacyjnego roślinę warto dokarmiać nawozami dla roślin kwitnących. Najlepiej ją rozmnażać w okresie wiosenno-letnim poprzez podział kłączy.
Roślina nie jest wystarczająco mrozoodporna w naszym klimacie i na jesień przenosi się ją do chłodnego (około 2-8°C) i jasnego pomieszczenia.
Zastosowanie
W Polsce roślina jest głównie uprawiana w pojemnikach, ze względu na brak możliwości zimowania w gruncie. Wykorzystuje się ją jako dekorację balkonów i tarasów. To jednocześnie bardzo dobry gatunek uprawiany na kwiat cięty.
Zdjęcia: ©AleksandraSmolka; S. Hermann & F. Richter/Pixabay; Bettina Schwehn, Matthew Green/Freeimages; WhisperingJane_ASMR/Pixabay