Pustynnik olbrzymi (Eremurus robustus) to okazała bylina kłączowa z rodziny złotogłowowatych (Asphodeloideae). W naturze można ją spotkać w Azji Środkowej, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

To jedna z najwyższych bylin jaką możemy uprawiać w ogrodzie. W naturze potrafi dorastać nawet do 2-3 m wys., choć w uprawie jest zwykle nieco niższa. Wczesną wiosną z bulwiastych, kłączowych korzeni roślina rozwija niebieskozielone, szerokie, płaskie, długie liście, zebrane nad ziemią w gęsta rozetę.

Pęd kwiatostanowy jest strzelisty, gruby, owalny i sztywny. Kwiatostany są bardzo duże (ok. 60-100 cm wys.) groniaste, złożone z drobnych, gwiazdkowatych, bladoróżowych kwiatów. Przypominają "puszyste" kolumny. Pustynnik olbrzymi kwitnie późną wiosną, od końca maja do lipca. 

Po przekwitnieniu roślina zasusza liście, przechodzi w stan spoczynku i znika z rabaty.

Wymagania i uprawa

Pustynnik olbrzymi to wysoka i piękna, ale też wymagająca roślina. Najlepiej czuje się na ciepłych, zacisznych, słonecznych stanowiskach i żyznych, umiarkowanie wilgotnych, bardzo przepuszczalnych glebach o obojętnym lub zasadowym odczynie pH.

W czasie kwitnienia i rozwoju liści roślina lubi lekko wilgotną glebę, ale w okresie spoczynku preferuje suszę i nie toleruje mokrego podłoża, które może być dla niej szczególnie niebezpieczne zimą (bulwy w mokrej glebie będą gniły), dlatego przed sadzeniem roślin dno dołka należy wyłożyć warstwą drenażu (np. żwirku), który odprowadzi nadmiar wody.

Pustynnik olbrzymi nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego przed zimą należy osłonić go warstwą liści i stroiszu. Na przemarzniecie narażone są też wcześnie rozpoczynające wegetację liście, dlatego należy zabezpieczyć je przed wiosennymi przymrozkami.

Jej kłącza sadzi się do gruntu zwykle jesienią (IX) lub wiosną (IV).

Pustynniki olbrzymie rozmnaża się głównie przez podział kłącza, gdyż rośliny uzyskane z nasion kwitną dopiero po kilku latach. Podział należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, gdyż kłącze łatwo można nieodwracalnie uszkodzić.

Zastosowanie

Pustynnik olbrzymi to roślina tworząca ogromne kwiatostany i osiągająca znaczną wysokość, ale też wcześnie (zaraz po kwitnieniu) znikająca z rabat, co trzeba wziąć pod uwagę przy jej sadzeniu. Na rabacie może tworzyć z innymi wysokimi bylinami górne piętro kompozycji, gdyż dobrze wygląda w towarzystwie ostróżek, czosnków ozdobnych, liliowców, łubinu, juk karolińskich oraz traw ozdobnych np. rozplenicy czy miskantów. Można je też sadzić ją w grupach na trawniku lub uprawiać ogrodach żwirowych. Nadaje się też na kwiat cięty.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iBulb; AndreyZharkikh/CC BY 2.0/FlickrDr. Alexey Yakovlev/CC BY-SA 2.0/Flickr