Krokus złocisty (Crocus chrysanthus) zwany też krokusem żółtym lub szafranem żółtokwiatowym, to gatunek należący do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Naturalnie występuje w rejonie morza Śródziemnomorskiego.

Ta roślina cebulowa posiada nieco mniejsze kwiaty niż inne gatunki krokusów. Kwitnie bardzo obficie, ale nisko – osiąga wysokość 5-10 cm. Płatki kwiatu są bardziej zaokrąglone i czasem grubsze od innych roślin z rodziny. Kwitnienie przypada na luty, marzec i połowę kwietnia. Po tym czasie roślina wypuszcza wąskie, krótkie i rynienkowate liście. Wytwarza bulwy lub bulwocebulwy.

Wymagania i uprawa

Roślina ta jest łatwa w uprawie i odporna na choroby. Najlepiej rośnie na miejscach nasłonecznionych, na glebie piaszczysto-próchniczej.

Krokusa złocistego można rozmnażać generatywnie – poprzez wysiew nasion jak i wegetatywnie – wytwarza on bulwki przybyszowe, które łatwo dzielić i rozsadzać.

Rośliny te nie są całkowicie mrozoodporne – w bezśnieżne zimy, dobrze jest okryć ziemię, w której się znajdują.

Zastosowanie

Doskonale nadaje się do sadzenia na skalniakach bądź na front żwirowej rabaty. Sadzony grupami (co jest zalecane dla wszystkich krokusów) tworzy kolorowe płaty na trawniku albo obrzeżach rabat. Ładnie prezentuje się w podłużnych doniczkach na tarasie.

Odmiany

Oprócz wielu roślin o różnych odcieniach żółci, można spotkać odmiany o kolorach białym i fioletowym.

  • 'Golden Yellow' – klasyczna odmiana o żółtych kwiatach
  • 'Ard Schenk' – kwiaty białe z żółtą nasadą płatka od wewnętrznej strony
  • 'Miss Vain' – biały kwiat z brązowymi smugami u nasady płatków
  • 'Blue Pearl' – lawendowe płatki zewnętrzne i białe wewnętrzne
  • 'Violett Queen' – w odcieniu biskupiego fioletu z pękiem żółtych pręcików w środku

Zdjęcie tytułowe: iBulb