Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Krokusy za darmo? Tak, jeśli to zrobisz już niedługo. Z jednej kępy możesz mieć cały dywan

Czy marzysz o przemienieniu swojego ogrodu w rozświetlony wiosną dywan z krokusów, nie wydając przy tym ani grosza? Teraz jest na to idealny czas. Dowiedz się, jak z jednej skromnej kępy krokusów możesz wyhodować oszałamiające morze barw. Oto proste, ale skuteczne metody rozmnażania tych wczesnowiosennych kwiatów.. Zainwestuj chwilę teraz, by cieszyć się obfitością kwiatów każdego roku.

Spis treści
Rozmnażanie krokusów z cebulek Rozmnażanie krokusów przez podział

Rozmnażanie krokusów to łatwy zabieg, który pozwala z łatwością zwiększać liczbę tych pięknych, wiosennych kwiatów w Twoim ogrodzie. Mimo że krokusy rozmnażają się samoistnie przez tworzenie nowych cebulek przy matecznej cebuli, istnieje kilka sposobów, aby przyspieszyć i ułatwić ten proces, zapewniając sobie każdego roku jeszcze więcej tych barwnych akcentów.

Podział cebulek 

Najlepszym czasem na rozmnażanie krokusów przez podział jest późne lato lub wczesna jesień, kiedy rośliny wchodzą w okres spoczynku po zakończeniu sezonu kwitnienia. Delikatnie wykop cebule z ziemi, starając się nie uszkodzić korzeni. Zauważysz, że wokół starszej cebuli wytworzyły się mniejsze cebulki – to one staną się nowymi roślinami. Oddziel je ostrożnie od cebuli matecznej, upewniając się, że każda nowa cebulka posiada własny system korzeniowy.

Sadzenie na nowe miejsce

Po oddzieleniu cebulek, wybierz dla nich nowe miejsce w ogrodzie. Krokusy najlepiej rosną na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku, w przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Sadź cebulki w odległości około 7-10 cm od siebie i na głębokości około 8-10 cm, co zapewni roślinom wystarczająco dużo miejsca do wzrostu i rozwoju. Odpowiednie rozmieszczenie jest kluczowe, aby każda roślina miała wystarczająco dużo przestrzeni i zasobów do kwitnienia.

Pielęgnacja po posadzeniu

Po posadzeniu nowych cebulek, obszar ten należy delikatnie podlać, aby gleba osiadła wokół cebulek, eliminując przy tym powietrzne kieszonki, które mogłyby zaszkodzić korzeniom. W pierwszych tygodniach po posadzeniu ważne jest, aby gleba była umiarkowanie wilgotna, ale nie mokra. Nadmiar wody może spowodować gnicie cebulek. Ochrona przed zimą młode cebulki, posadzone jesienią, przezimują pod ziemią, gromadząc energię do wiosennego wzrostu. Aby je dodatkowo zabezpieczyć przed mrozem, możesz przykryć obszar mulczem lub suchymi liśćmi, co zapewni dodatkową izolację termiczną.

Wioletta Kmiecik - Ogród Marzeń. / YouTube


Przesadzenie kęp krokusów

To kolejny ważny etap w ich pielęgnacji, który może przyczynić się do jeszcze lepszego kwitnienia i zdrowego wzrostu tych roślin. Idealnym momentem na przesadzanie krokusów jest okres tuż po zakończeniu ich kwitnienia, kiedy liście zaczynają żółknąć, ale jeszcze nie zniknęły całkowicie. Dzięki temu krokusy mają czas na odpowiednie zakorzenienie się i zgromadzenie zapasów na kolejny sezon przed nadejściem zimy.

Podczas przesadzania ważne jest, aby delikatnie wykopać kępy, starając się nie uszkodzić delikatnych cebul. Po wydobyciu z ziemi, warto ocenić stan cebul i usunąć te, które są uszkodzone lub wyglądają na chore. Następnie, możemy podzielić większe skupiska na mniejsze grupy, co nie tylko pomoże w lepszej organizacji nasadzeń, ale również zapewni każdej cebulce więcej przestrzeni do rozwoju.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Przesadzane krokusy najlepiej umieszczać w miejscach dobrze nasłonecznionych lub w lekkim cieniu, w przepuszczalnej, żyznej glebie. Pamiętajmy, aby sadzić cebulki na odpowiedniej głębokości, zazwyczaj około 8-10 cm, i zachować między nimi odstęp 7-10 cm. Po przesadzeniu należy dobrze podlać obszar, aby pomóc roślinom w aklimatyzacji na nowym stanowisku. Regularne przesadzanie nie tylko stymuluje rośliny do obfitszego kwitnienia, ale również pozwala na kontrolę ich rozprzestrzeniania się w ogrodzie, zapewniając każdej cebulce optymalne warunki do wzrostu.

Dzięki tym prostym metodom rozmnażania, Ty i Twój ogród co roku może stawać się coraz bogatszy w krokusy. To proste działania, które nie tylko przyczyniają się do piękniejszego ogrodu, ale także oferują osobistą satysfakcję z obserwowania, jak rośliny, które samodzielnie rozmnożyłeś, rozkwitają z wiosną.


Zdjęcie tytułowe: Václav Mach / AdobeStock

Autor
Krokusy za darmo? Tak, jeśli to zrobisz już niedługo. Z jednej kępy możesz mieć cały dywan
Krokusy za darmo? Tak, jeśli to zrobisz już niedługo. Z jednej kępy możesz mieć cały dywan
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl