Czy naprawdę musisz przesadzać krokusy po kwitnieniu?
Krokusy to rośliny wieloletnie, które można wykopywać po kwitnieniu (czerwiec) i przechowywać przez lato, by jesienią znów posadzić je w żyznym, przygotowanym dla nich podłożu. Robi się to raz na 3-4 lata. Zabieg ten sprawia, że rośliny żyją długo, wydają dużo cebulek przybyszowych i pięknie kwitną.
Opinia, że krokusów się nie wykopuje, jest często spotykana, a powód okazuje się trywialny – posadzone na trawniku, po przekwitnieniu są ciężkie do odnalezienia! To dlatego, w praktyce zostawia się je w ziemi. Po kilku sezonach, gdy jest ich wyraźnie mniej i są słabsze, po prostu planuje się nowe nasadzenia.
Jak sadzić krokusy, by cieszyć się ich pięknem?
Krokusy sadzi się jesienią na głębokości 4-5 cm w dobrze uprawionej, próchnicznej ziemi, o lekko kwaśnym odczynie.
► Dowiedz się, jak sadzić cebulki krokusów
Dla zapewnienia dobrego wzrostu i rozwoju bulw miejsce z cebulkami warto nawieźć wiosną (dwu bądź trzykrotnie w odstępie 2-3 tygodni) preparatami wieloskładnikowymi.
► Dowiedz się, jak nawozić rośliny cebulowe
Przy uprawie krokusów na trawniku należy pamiętać, aby pierwsze, wiosenne koszenia wykonywać bardzo ostrożnie, omijając rozwijające się jeszcze krokusy.
► Dowiedz się, o czym pamiętać przy pierwszym koszeniu w sezonie
Pod koniec maja, krokusy obumierają – ich cebulki przechodzą w stan spoczynku, a ich liście zaczynają usychać. Można bez obaw kosić całą powierzchnię trawnika, jak i wykopać rośliny.
► Dowiedz się, jak dbać o cebulki krokusów
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb