Logo
Logo

Zrób to, by Twoje krokusy zawsze czarowały pięknem: Sprawdzone porady

Krokusy to prawdziwe perły wiosennego ogrodu, które zachwycają swoim delikatnym pięknem i różnorodnością kolorów. Ale czy wiesz, jak dbać o nie, by każdej wiosny prezentowały się równie wspaniale? Czy słyszałeś, że krokusy można przesadzać po kwitnieniu, ale czy naprawdę trzeba to robić? Oto kompendium wiedzy, które rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci cieszyć się pięknem krokusów przez wiele lat.

Spis treści
Czy krokusy wykopuje i przesadza się po kwitnieniu? Kiedy jest najlepszy czas na przeprowadzkę? Jak przesadzać i dbać o krokusy?

Czy naprawdę musisz przesadzać krokusy po kwitnieniu?

Krokusy to rośliny wieloletnie, które można wykopywać po kwitnieniu (czerwiec) i przechowywać przez lato, by jesienią znów posadzić je w żyznym, przygotowanym dla nich podłożu. Robi się to raz na 3-4 lata. Zabieg ten sprawia, że rośliny żyją długo, wydają dużo cebulek przybyszowych i pięknie kwitną.

Opinia, że krokusów się nie wykopuje, jest często spotykana, a powód okazuje się trywialny – posadzone na trawniku, po przekwitnieniu są ciężkie do odnalezienia! To dlatego, w praktyce zostawia się je w ziemi. Po kilku sezonach, gdy jest ich wyraźnie mniej i są słabsze, po prostu planuje się nowe nasadzenia.

Jak sadzić krokusy, by cieszyć się ich pięknem?

Krokusy sadzi się jesienią na głębokości 4-5 cm w dobrze uprawionej, próchnicznej ziemi, o lekko kwaśnym odczynie.
Dowiedz się, jak sadzić cebulki krokusów

Dla zapewnienia dobrego wzrostu i rozwoju bulw miejsce z cebulkami warto nawieźć wiosną (dwu bądź trzykrotnie w odstępie 2-3 tygodni) preparatami wieloskładnikowymi.
Dowiedz się, jak nawozić rośliny cebulowe

Przy uprawie krokusów na trawniku należy pamiętać, aby pierwsze, wiosenne koszenia wykonywać bardzo ostrożnie, omijając rozwijające się jeszcze krokusy.
Dowiedz się, o czym pamiętać przy pierwszym koszeniu w sezonie

Pod koniec maja, krokusy obumierają – ich cebulki przechodzą w stan spoczynku, a ich liście zaczynają usychać. Można bez obaw kosić całą powierzchnię trawnika, jak i wykopać rośliny.
Dowiedz się, jak dbać o cebulki krokusów


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb

Autor
Zrób to, by Twoje krokusy zawsze czarowały pięknem: Sprawdzone porady
Zrób to, by Twoje krokusy zawsze czarowały pięknem: Sprawdzone porady
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl