Logo
Logo

Kiedy zacząć koszenie trawy?

Przechadzając się wiosną po ogrodzie i patrząc na swój trawnik zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni moment na pierwsze koszenie w sezonie? W poniższym artykule przypominamy, kiedy najlepiej zacząć to robić i o czym pamiętać przy pierwszym odpaleniu kosiarki.

Najwyższy czas, aby pierwszy raz w roku skosić trawę to kwiecień lub początek maja. Roślina ta właśnie w tym czasie wchodzi w fazę wzrostu.

Zaczynamy kosić trawę! 
TOP 4 zasady

 1. Zanim odpalisz kosiarkę!
  Trawnik po zimie wymaga troski. Dociśnij darń do gruntu przy pomocy walca ogrodowego, usuń resztki liści inne zanieczyszczenia.

 2. Tylko na sucho!
  Zacznij koszenie w suchy dzień. W przeciwnym razie nasiąknięta wodą ziemia zacznie się ubijać, uszkadzając darń.

 3. Nie za krótko!
  Ustaw kosiarkę na najwyższy poziom, ścinając niewielką część źdźbła (maksymalnie 1/3 długości) minimalizując osłabianie trawy. Od tej pory, trawę można kosić raz w tygodniu, stopniowo zmniejszając wysokość koszenia, aż do osiągnięcia pożądanych 15-25 mm.

 4. Uważaj na kwiaty!
  Jeśli na trawniku kwitły rośliny cebulowe, staraj się nie kosić ich liści przez 6-8 tygodni od zakończenia kwitnienia. W zachodzącym procesie fotosyntezy, liście roślin cebulowych produkują pokarm, który transportowany jest do cebulek, kiedy część nadziemna stopniowo obumiera. Dzięki temu cebule odpłacą się obfitym kwitnieniem w przyszłym roku.

FILM: Pierwsze koszenie trawy po wysianiu. Jak to wygląda?

Co dziś robimy / Youtube

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: jplenio / Pixabay

Autor
Kiedy zacząć koszenie trawy?
Kiedy zacząć koszenie trawy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl