Logo
Logo

Czy można dostać mandat za koszenie trawy? Co mówią przepisy?

Piękny, zadbany ogród to marzenie każdego właściciela, ale już to, jak wygląda trawnik, jest kwestią gustu: jedni wolą krótko przystrzyżoną trawę, a inni bujnie wyrośniętą i unikają koszenia. Niezależnie od stylu trawnika każdy wymaga koszenia przynajmniej dwa razy w roku, aby zachować piękny wygląd trawy i jej dobrą kondycję. Wydawać by się mogło, że wystarczy wziąć kosiarkę i skosić trawnik, ale okazuje się, że niektórym sąsiadom koszenie trawnika lub jego brak bardzo przeszkadza i grożą wezwaniem policji lub straży miejskiej. A co na ten temat mówią przepisy? Czy można dostać mandat za nieskoszony trawnik? Kiedy nie można kosić trawnika? W jakich godzinach można kosić trawnik? 

Spis treści
Kiedy trzeba kosić trawnik? Czy jest zakaz koszenia trawnika? Czy w niedziele i święta można kosić trawnik? Czy są ustalone godziny, w których obowiązuje zakaz koszenia? Kary za koszenie trawnika - jaki grozi mandat?

Kiedy można kosić trawę? 

Trawę można, a właściwie trzeba kosić od wiosny do jesieni. Dokładne terminy koszenia trawnika uzależnione są od pogody. Pierwsze koszenie wykonuje się w marcu lub kwietniu, gdy źdźbła mają około 8 cm. Ostatnie koszenie może być konieczne nawet w listopadzie, jeśli aura jest wyjątkowo sprzyjająca, jednak zazwyczaj zabieg ten wykonuje się w połowie października, skracając trawę do 4 cm wysokości, co pozwoli jej najlepiej przetrwać zimę. Jeśli po tym koszeniu trawa mocno urośnie, to zabieg ten można przeprowadzić jeszcze raz właśnie w listopadzie, gdy temperatura na dworze wynosi min. 10 stopni C.

Kosząc trawę, należy również wziąć pod uwagę przepisy, zalecenia ekologów i zasady życia społecznego, które pomogą zachować dobre stosunki z sąsiadami. Często to, czy i kiedy można kosić trawnik, jest przedmiotem dyskusji, dlatego poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące tego, kiedy można kosić trawę.

Kiedy nie wolno kosić trawy?

Nie ma żadnych przepisów, które zabraniałyby koszenia trawnika w konkretnych terminach lub sytuacjach np. w trakcie suszy. Jednak ekolodzy i doświadczeni ogrodnicy apelują, aby nie kosić trawy w trakcie suszy. Koszenie trawnika podczas suszy jest niekorzystne dla gleby – wyższa trawa pomaga utrzymać wilgoć w glebie i zapobiega jej erozji. Dodatkowo ścinanie suchej trawy ją mocno niszczy, a przywrócenie jej ładnego wyglądu może być bardzo trudne. Dlatego koszenie trawnika podczas suchego lata warto mocno ograniczyć, pozwalając, aby trawa urosła na 7 – 8 cm. Trawnika nie należy również kosić, gdy jest mokro. Koszenie mokrego trawnika może doprowadzić do uszkodzenia kosiarki i samej murawy.

 
 

Czy jest zakaz koszenia trawy w niedzielę? 

Nie ma także żadnych przepisów, które zakazywałyby koszenia trawnika w niedzielę, czy jakikolwiek inny dzień. Zwłaszcza że dla wielu właścicieli ogrodów weekend to jedyny czas, kiedy mogą zadbać o prawidłową pielęgnację trawnika. Oczywiście zdarzają się sąsiedzi, którym przeszkadza koszenie trawy w niedzielę i zechcą wezwać straż miejską lub policję w tej sprawie. W takiej sytuacji mandat nie zostanie wystawiony za koszenie trawnika, a za zakłócenie spokoju. Jednak takie sytuacje są bardzo rzadkie, gdyż koszenie jest standardowym zabiegiem w ogrodzie. 

W jakich godzinach można kosić trawę?

Trawnik można kosić o dowolnej porze z uwzględnieniem ciszy nocnej, która trwa od 22 do 6 rano. Oczywiście warto wziąć pod uwagę sąsiadów i wstrzymać się z głośnymi pracami do 8 rano. Dla samego trawnika i ogrodnika najkorzystniejsze jest koszenie trawy rano (przed 10) i po południu (po 16), kiedy słońce nie przyświeca zbyt mocno, a rośliny najlepiej znoszą cięcie. Latem, gdy temperatury są wyższe, koszenie trawnika powinno odbywać się wczesnym rankiem.

 
 

Mandat za nieskoszoną trawę – co mówią przepisy?

Wiele osób straszy mandatami za nieskoszoną sprawę, ale nie ma żadnych przepisów, które by nakazywały lub zakazywały koszenia trawy. W praktyce nie ma więc obowiązku koszenia trawy i utrzymywania trawnika bądź ogrodu w określony sposób. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji zaśmieconego i skrajnie zaniedbanego ogrodu rada gminy może wysłać pismo z prośbą o uporządkowanie ogrodu i trawnika, jednak nikt nie ma prawa wystawiać mandatu za nieskoszony trawnik. 

Nawet przed posesją nie trzeba kosić trawy. Ten obowiązek należy do gminy. Zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391) – dalej u.u.c.p.g., obowiązki utrzymania czystości i porządku na terenach innych niż wymienione w art. 5 ust. 1-4 u.u.c.p.g. należą do gminy. Czytaj więcej na Prawo.pl

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcia: bzyxx, Mariusz Blach / Adobe Stock

Autor
Czy można dostać mandat za koszenie trawy? Co mówią przepisy?
Czy można dostać mandat za koszenie trawy? Co mówią przepisy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_trawnik_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI