Logo
Logo

TEST robota koszącego Robomow RK 2000 PRO | Zobacz, jak radzi sobie w ogrodzie!

Roboty koszące, choć jeszcze do niedawna wydawały się być zbędnym luksusem, dzisiaj przestały dziwić i coraz częściej możemy je spotkać w ogrodach. Widok automatycznej kosiarki powoli staje się standardem, co potwierdza coraz rosnąca popularność tej kategorii urządzeń ogrodowych zarówno na Świecie, jak i w Polsce. Od wielu lat producenci co chwila wypuszczają na rynek nowy model, prześcigając się w technologicznych nowinkach i designie. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli z różnymi funkcjami, z opcjami sterowania przez urządzenia mobilne, o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, dopasowanych zarówno do małych, jak i dużych trawników. Znalezienie marki i modelu odpowiedniego do naszego ogrodu może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie znamy się na technice i nie chcemy przeszukiwać wielu stron w poszukiwaniu opinii.

Może nasze doświadczenia pomogą Wam podjąć decyzję. Sprawdziliśmy, jak robot koszący Robomow RK 2000 PRO poradził sobie w naszym ogrodzie. Zobaczcie sami, jak działa, czy jest łatwy w obsłudze i... czy jest wart swojej ceny?

Spis treści
Jak wygląda robot koszący? Podpowiadamy, jak uniknąć błędów Montaż robota krok po kroku. To łatwe! Programowanie robota jednym palcem FILMY – zobacz, jak robot kosi trawę Aplikacja do sterowania robotem online

Trawnik to najpiękniejszy element i "must have" każdego ogrodu! Jest jego sercem, idealnym miejscem odpoczynku i doskonałym tłem dla roślin. To właśnie na zielonym dywanie bawimy się z dziećmi i i relaksujemy się wśród zieleni. Jednak posiadanie trawnika wiąże się z wieloma obowiązkami przede wszystkim z regularnym koszeniem trawy. Aby murawa była silna, mocna i zdrowa wymaga przycinania co 5-7 dni. Każdy posiadacz trawnika (bez względu na to, jaką ma powierzchnię) doskonale wie, ile czasu, wysiłku i zaangażowania wymaga od niego koszenie murawy. Lawirowanie pomiędzy rabatami, plączący się pod nogami kabel (kosiarki elektrycznej) lub hałas i spaliny (kosiarki spalinowej) – to wszystko sprawia, że na samą myśl o koszeniu mamy już dość!

Rozwiązaniem może być robot koszący, czyli inteligentna kosiarka automatyczna, która skosi trawę sama. Największym plusem jej posiadania jest to, że po uprzednim zaprogramowaniu będzie działała automatycznie, bez Twojego zaangażowania. Gdy robot będzie kosił Twój trawnik, Ty w tym czasie możesz robić co chcesz: pracować, odpoczywać, a nawet wyjechać na wakacje.

Jak wybrać robota koszącego do Twojego ogrodu? Wejdź na stronę: robomow.com/pl-PL/products/robot-finder i odpowiedz na 3 proste pytania, aby dowiedzieć się, który Robomow jest odpowiedni dla Ciebie. Aplikacja pomoże Ci wybrać model idealnie dostosowany do Twojego ogrodu.

Test robota koszącego. Sprawdzamy, jak działa w naszym ogrodzie

Otrzymaliśmy do testów najnowszy model robota koszącego marki Robomow, by sprawdzić, jak radzi sobie w naszym małym ogrodzie. Pomimo dużej niepewności (czy uda nam się go zamontować) i wątpliwości (czy jest nam w ogóle potrzebny), robot szybko zamienił naszą niepewność na doświadczenie, a wątpliwość na przekonanie, że nasz trawnik i nasza codzienność już nigdy nie będą wyglądały tak samo!

Robot koszący, naprawdę sam kosi trawę, a my w tym czasie możemy zająć się, czym tylko chcemy! Wszystko w myśl zasady, którą marka Robomow kieruje się od lat "Less Work, More Smile" (tłumaczenie: mniej pracy, więcej uśmiechów) – trawnik powinien być miejscem odpoczynku, a nie pracy.

Zobaczcie sami, jak działa robot koszący Robomow RK 2000 PRO, czy jest łatwy w obsłudze i... czy jest wart swojej ceny?

robot koszący Robomow RK2000 PRO


Robomow RK2000 PRO

Robot koszący Robomow RK 2000 PRO to nowość 2021 rokuy, słynącego z jakości producenta robotów koszących Robomow. Przemyślana budowa, kompaktowe wymiary, doskonałe i wytrzymałe ostrze, wszystko to sprawia, że robot idealnie przycina trawnik docierając w nawet trudno dostępne miejsca.

Powierzchnia trawnika: do 2000 m2
Szerokość koszenia: 21 cm
Wysokość koszenia: 20–100 mm
Czas koszenia: do 120 min
Silnik: bezszczotkowy
Bateria Litowo-jonowa: pojemność do 4,9 Ah
Zużycie energii: 2,8–5,1 kWh / miesiąc
Czas ładowania: 60 – 120 min
Poziom hałasu: poniżej 60 dB
Waga: 10 kg

Co wyróżnia model RK 200 PRO?

✔ Unikalna technologia koszenia krawędzi poza zewnętrzny obrys koła.
✔ Praca na pochyłościach do 45 %.
✔ Dotykowy, kolorowy wyświetlacz o dużej rozdzielczości.
✔ Opatentowane koła napędowe o dużej przyczepności.
✔ Ruchoma głowica kosząca gwarantuje równe koszenie całego trawnika.
✔ Najwyższy zakres regulacji wysokości koszenia od 20 mm do 100 mm.
✔ Cicha praca dzięki silnikom bezszczotkowym i nowoczesnej przekładni.
✔ Wytrzymałość części, testowanych w ekstremalnych warunkach.
✔ Wielokierunkowe wykrywanie przeszkód zapewnia dużą wrażliwość na otoczenie.

Testowanie robota koszącego Robomow RK 2000 PRO przyniosło nam wiele radości. Ku naszemu zaskoczeniu ochoczo asystowała nam nasza kotka. Nawet po uruchomieniu robota pozostała z nami, obserwując przez wiele dni naszego robotycznego członka redakcji. "Robcio", bo tak go nazwaliśmy, był tak cichy, że podczas pracy, zamiast hałasu tradycyjnych kosiarek, tylko przyjemnie "mruczał" :)

 

Jak wygląda robot koszący Robomow RK 2000 PRO?

Robomow RK 2000 PRO na pierwszy rzut oka przypomina wielkiego chrząszcza, którego naturalna zielono-czarna kolorystyka wręcz wtapia się w ogród i gdyby nie czerwony guzik STOP, chwilami trudno byłoby go zauważyć. Z zewnątrz wygląda imponująco, ale to, co najważniejsze mieści się w środku.

Ponad 25 lat doświadczenia firmy w konstruowaniu kosiarek robotycznych zaowocowało powstaniem nowej generacji Robomow RK. Przemyślana budowa, kompaktowe wymiary, doskonałe i wytrzymałe ostrza, wszystko to sprawia, że robot idealnie przycina trawnik, docierając w nawet trudno dostępne miejsca. Najnowszy robot posiada wszelkie sprawdzone rozwiązania z wcześniejszych modeli, ale także udoskonalone "wnętrze" i oprogramowanie, które zapewnia jeszcze lepszą efektywność oraz szerszą możliwość wyboru ustawień z poziomu urządzenia. Dodatkowo doskonała zwrotność oraz wydajność robota gwarantują rezultaty nieosiągalne dla podobnych urządzeń w tej klasie.

Robot koszący opakowanie - co znajduje się w środku


W opakowaniu znajdziesz

1. Robot koszący Robomow RK2000 PRO
2. Stację dokującą + kotwy do mocowania
3. Złącza do przewodu obwodowego i złącza do przedłużania
4. Zasilacz do ładowania oraz 15 m kabel przedłużający
5. Przewodnik i instrukcję obsługi
6. Miarkę RoboRuler do mierzenia odległości przewodu od krawędzi trawnika

Poprawiono konstrukcję robota, która jest teraz trwała i bezawaryjna, do tego zderzaki uderzeniowe i czujniki zwiększyły jego możliwości bezpiecznego i efektywnego poruszania się po ogrodzie. Zastosowano ruchomą głowicę koszącą, z silnikiem i ostrzami na jednej platrofmie. Dzięki czemu utrzymuje ona stałą odległość mechanizmy tnącego od podłoża i może przycinać źdźbła od 2 do 10 cm wysokości. Ułatwia to efektywne koszenie na płaskich trawnikach i na nierównym terenie. Odróżnia to go od robotów konkurencji, gdzie ostrza znajdują się na nieruchomej platformie i tną zawsze na tej samej wysokości. Zmieniono także akumulatory na wydajne litowo-jonowe o pojemności 4,9 Ah, dzięki czemu czas pracy robota wzrósł niemal  do 2 godzin, to dwukrotnie więcej niż roboty z poprzedniej serii Robomow RC, która została zastąpiona właśnie przez modele RK.

Robot koszący Robomow RK2000 PRO to zupełna nowość 2021 roku


Poznaj swojego robota

1. Robot koszący Robomow RK2000 PRO to zupełna nowość 2021 roku. Wyróżnia go nowoczesny design, trwała konstrukcja i komponenty zwiększające jakość wykończenia.
Robot posiada czujniki uderzeniowe, które wykrywają przeszkody każdego kierunku, nawet od góry.

2. i 3. Zastosowanie ruchomej głowicy koszącej z silnikiem i 4 ostrzami, która pozwala na ciągłe utrzymanie stałej odległości mechanizmu tnącego od podłoża.

4. i 5. Nowa konstrukcja kół o doskonałej przyczepności ( dwa rzędy kolców z odpowiednim bieżnikiem, aby koła się nie ślizgały).

6. Kolorowy wyświetlacz dotykowy w robocie ułatwia jego obsługę i programowanie. Dużym plusem jest dostępny język polski!

7. Naciśnięcie przycisku STOP podczas pracy kosiarki spowoduje natychmiastowe zatrzymanie ruchu kosiarki oraz obrotów noża.

Dobre rady
Jak zamontować robota w ogrodzie?

Skoś trawę starą kosiarką po raz ostatni, przed ułożeniem przewodu i instalacją robota.

Przygotuj do montażu odpowiednie narzędzia: młotek i kombinerki oraz uzbrój się w cierpliwość i dobry nastrój laughing

Zacznij od czytania instrukcji... i w razie problemów z montażem, przeczytaj rozdział jeszcze raz.

Sprawdź przed rozpoczęciem montażu trawnik i zaplanuj, jak ułożyć przewód obwodowy.

Zwróć uwagę na wszystkie przeszkody i pochyłości przed wbiciem każdego kołka.

Rozpocznij mocowanie przewodu na obwodzie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, zaczynając od stacji dokującej.

Wbijaj na początku tak mało kołków, jak to możliwe. Wszystkie niezbędne mocowania dokończysz w późniejszym czasie.

Nie zakopuj przewodu obwodowego w ziemi! Robot nie przetnie kabla, jeśli będzie odpowiednio naciągnięty.

Nie przejmuj się, jeśli po ułożeniu kabla okaże się, że popełniłeś drobny błąd i musisz zacząć od początku! Nam za drugim razem się udało :)

Ustaw godziny pracy robota na popołudniowe lub nocne, by w ciągu dnia nie pracował. Nie martw się, jest tak cichy, że nie będziecie słyszeć, jak pracuje!

Zapomnij o koszeniu, bo robot zrobi to za Ciebie. Rozkoszuj się wolnym czasem i obserwuj, jak kosiarka jeździ sama. 

Nim rozpoczniesz montaż robota w swoim ogrodzie, obejrzyj ten film, z którego dowiesz się, jak krok po kroku przeprowadzić prawidłowo wszystkie prace.


Jak zainstalować robot koszący i jak przygotować ogród?

Robot jest gotowy do pracy od razu po wyjęciu z pudełka, ale nim go włączysz, musisz określić obszar pracy kosiarki, montując samodzielnie przewód obwodowy wzdłuż krawędzi trawnika. Dzięki temu stworzysz "mapę" i swego rodzaju "niewidzialne ogrodzenie", dzięki czemu Twój robot dokładnie będzie wiedział, gdzie ma kosić i jak wrócić do bazy.

Uwierzcie lub nie, ale montaż robota koszącego wcale nie jest skomplikowany, choć przez pierwsze 15 minut trochę wątpiliśmy w nasze umiejętności czytania ze zrozumieniem. Z pomocą  przyszła instrukcja, choć to powinno być oczywiste (a nie było), by właśnie od niej zacząć!

Papierową książeczkę otrzymasz wraz z urządzeniem, ale możesz ją także pobrać online. Tak naprawdę jest w niej wszystko, co powinieneś wiedzieć, by szybko i sprawnie zamontować robota koszącego w swoim ogrodzie. Jeśli jednak wątpisz w swoje umiejętności, brakuje Ci czasu lub po prostu wolisz, by zrobił to za Ciebie fachowiec, możesz wynająć wyspecjalizowaną firmę, która zrobi to za Ciebie.

Jak montować robota koszącego - przewodnik instrukcja montażu

Zacznij od instrukcji!

Przeczytanie instrukcji pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych błędów oraz znacznie uprości i przyspieszy instalację robota w ogrodzie. Aby w pełni cieszyć się kosiarką, zapoznaj się z różnymi częściami oraz informacjami na jej temat. Zrozumienie sposobu działania urządzenia zapewni bezproblemową i łatwą obsługę.

Montaż robota koszącego - obszar roboczy

Ustal obszar roboczy

1. Zestaw montażowy w postaci przewodu obwodowego i plastikowych kołków do jego zamocowania jest niezbędny do określenia obszaru roboczego robota ogrodowego.

2. i 3. Dzięki miarce RoboRuler dokładnie odmierzysz odległości przewodu obwodowego od krawędzi trawnika. Jeżeli trawnik jest płaski, należy użyć odległości 1 na miarce. Jeśli teren opada 2, a jeśli krawędź trawnika jest przy przeszkodzie wyższej niż 5 cm, należy zachować odległość 3.

4. i 5. Kołki wbij w ziemię młotkiem (najlepiej gumowym ale niewielki młoteczek ślusarski też może być). Kołki należy rozstawić co 2-3 metry oraz w narożnikach!

6. i 7. Początkowo kołki i przewód obwodowy będą widoczne na trawniku, ale nie martw się, bo zaledwie po kilku dniach całkowicie zarosną trawą i zapomnisz, gdzie się znajdowały.

Stacja dokująca robota koszącego


Znajdź miejsce dla stacji dokującej

1. i 2. Stacja dokująca z płytą dolną i zasilaczem sieciowym. To w niej robot koszący ładuje akumulator. To z niej wyjeżdża codziennie i do niej wraca po pracy. Nie musi być schowana do pomieszczenia, bo jest odporna na warunki atmosferyczne i może stać "pod chmurką". Pamiętaj jednak, by ustawić ją w miejscu zacisznym i mało widocznym, by niepotrzebnie nie kusiła potencjalnych złodziei.

3. Ustaw stację dokującą w strefie trawnika, maks. 15 metrów od gniazdka zasilania.

4. Po wyborze odpowiedniej lokalizacji użyj kołków w celu przytwierdzenia stacji do podłoża.

Stacja dokująca z płytą dolną i zasilaczem sieciowym

Podłącz kable i zamknij obwód

1. i 2. Stacja dokująca to nie tylko miejsce, gdzie ładuje się kosiarka, ale także gdzie zaczyna się i kończy przewód obwodowy. Kabel prowadzi do i z bazy, a wolna przestrzeń wokół stacji jest niezbędna, by robot mógł swobodnie zaparkować i naładować akumulatory. Pozostaw co najmniej 3 m prostego przewodu przed stacją i 1 m za nią.

3. Robot styka się zaciskami ładującymi bazy, by rozpocząć ładowanie.

4. Zielona dioda świeci się stale, gdy robot znajduje się w stacji dokującej. Zaczyna migać, gdy kosiarka znajduje się poza bazą.

5. Rozwiń przewód tak, by wystawał poza stację dokującą na około 50 cm i obetnij go. Połącz niebieskie złącze z końcówką przewodu, tak jak widzisz na zdjęciu.

6. Skręć i owiń przewody tak, aby zmieściły się w komorze stacji. Podłącz końcówkę przewodu (wychodzącą z tyłu) do złącza oznaczonego literą "A" w tyle stacji dokującej. Podłącz drugi kabel do drugiego złącza, wepchnij przewody do środka i zamknij drzwiczki.

Jak zaprogramować robota koszącego do pracy?

Zdziwisz się, ale swojego robota będziesz obsługiwał 1 palcem! Pod pokrywą znajdziesz duży, bardzo przyjazny i łatwy w obsłudze kolorowy, dotykowy wyświetlacz. Programowanie pracy robota jest bardzo intuicyjne i nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty! Wystarczy, że będziesz klikał w odpowiednie ikonki, by określić wszystkie parametry pracy.

Programowanie robota koszącego


Łatwe programowanie

Programowanie robota koszącego do pracy jest bardzo intuicyjne i zrobisz to jednym palcem. Po prostu wykonuj polecenia, które pojawią się na ekranie, zaznaczając odpowiedni obszar i harmonogram pracy. Możesz także ustawić wysokość koszenia oraz tryb pracy. To łatwe!

Jak działa robot koszący?

Podczas pracy robot porusza się losowo jeździ w różnych kierunkach, odbijając się od przeszkód, co z początku może Ci się wydawać nieco chaotyczne, ale gdy tylko poobserwujesz go dłużej, to zauważysz, że ten pozorny bałagan zapewnia pełne "pokrycie" całego obszaru trawnika robot tak często jeździ, zawraca i manewruje po trawie, że niemożliwe jest, by pominął jakikolwiek fragment. Dodatkowo, podczas koszenia krawędzi trawnika, kosiarka podąża za przewodem obwodowym, co zapewnia doskonałe "wykończenie" obrzeży. 

Na trawniku nie zostają brzydkie pasy, a murawa przez cały czas ma idealną wysokość. Nie musisz także martwić się ścinkami trawy, noszeniem ciężkich koszy i magazynowaniem odpadów zielonych, bo robot kosi trawę wielokrotnie, ścinając bardzo drobne fragmenty źdźbeł (tak małe, że ich nie zauważysz), które opadają na murawę, rozkładają się i użyźniają.

Robot po zaprogramowaniu kosi automatycznie, a Ty nie musisz się o nic martwić! Sam opuszcza stację dokującą w określone dni (i godziny), kosi trawnik i wraca do bazy na ładowanie akumulatorów, by następnie wrócić do pracy. Robot wie dokładnie, ile czasu musi przeznaczyć na koszenie zadanej powierzchni, aby każdy fragment trawnika był równo przycięty. Po osiągnięciu wymaganego czasu pracy powróci do bazy i po doładowaniu rozpocznie od nowa koszenie Twojego ogrodu.

Mimo, że nie posiada kamery i czujników zbliżeniowych, to w momencie natknięcia się na przeszkodę odbija się od niej, a ostrze robota zostanie zatrzymane, robot przemieści się w innym kierunku, aby ponownie włączyć mechanizm koszący.

Największym plusem posiadania robota koszącego jest to, że po uprzednim zaprogramowaniu, będzie działał automatycznie. Gdy on będzie kosił trawnik, Ty w tym czasie możesz robić co chcesz: pracować, odpoczywać, a nawet wyjechać na wakacje.

 

Możesz zaprogramować robota, by pracował w każdych warunkach, nie tylko wtedy, gdy jest sucho. Doskonale daje sobie radę również w czasie deszczu lub rosy, a trawnik będzie zawsze idealnie skoszony.

 

Robomow RK2000 PRO parkuje w stacji swoją tylną częścią. Dzięki napędowi na tylne koła podczas cofania zostaje zachowana większa dokładność jazdy.

 

Steruj robotem przy pomocy smartfona

Dążąc do zapewniania jak największego komfortu użytkowania, Robomow  współpracuje z aplikacją na urządzenia mobilne, dzięki której możesz kontrolować robota koszącego bez opuszczania wygodnego fotela w domowym zaciszu. Aplikacja zapewnia pełną, zdalną kontrolę urządzenia dają np. możliwość optymalizacji ustawień, ustalania harmonogramu pracy, a nawet bezprzewodowego sterowania robotem z odległości jak zdalnie sterowanym samochodem.

Aplikacja mobilna Robomow jest dostępna na produkty marki Apple oraz na urządzenia z systemem Android (urządzenia muszą być wyposażone w technologię Bluetooth). Po ściągnięciu oraz instalacji aplikacji należy za pomocą smartfona lub tabletu zarejestrować urządzenie na podstawie kodu kreskowego, który znajduje się na robocie. Można wprowadzić go ręcznie lub zeskanować za pomocą kamery wbudowanej w telefon lub tablet.

Aplikacja Robomow


Pomocna RoboAppka

Robomow posiada autorską aplikację na urządzenia mobilne. Dzięki niej bezpośrednio z poziomu telefonu komórkowego czy tabletu, możesz zarządzać swoim robotem i sterować zdalnie. Aplikacja umożliwia dostosowanie ustawień pracy, jak również uruchomienie poszczególnych funkcji.

Po dokonaniu instalacji urządzenie mobilne wyświetli czytelny ekran główny. Z jego poziomu można uzyskać kluczowe informacje na temat Robomow, jak również przejść do zaawansowanych opcji oraz zarządzać jego pracą. Aplikacja umożliwia wprowadzenie informacji o występowaniu „wysp” na które robot koszący ma nie wjeżdżać (np. klomb z kwiatami), podstref (do których robot może dostać się samodzielnie) lub stref oddzielnych (do których robot nie ma możliwości samodzielnego wjazdu).

W celu wyeliminowania pozostawiania śladów w trawniku przy przewodzie obwodowym również z poziomu aplikacji można ustalić maksymalną odległość jazdy wzdłuż niego. Wówczas Robomow będzie wracał różnymi ścieżkami. Użytkownik może również ustalić parametry harmonogramu koszenia, jak m.in. godziny, w których robot ma nie wyjeżdżać na trawnik (np. w niedziele).

Z poziomu menu opcji można również ustalić opcje urządzenia takie jak Child Lock  który uniemożliwia uruchomienie urządzenia przez dzieci, kontrola PIN które jest zabezpieczeniem przed kradzieżą. Po zarejestrowaniu urządzenia można uzyskać bezpłatne ubezpieczenie od kradzieży i zniszczenia nawet na 4 lata.

trawnik po koszeniu


Efekty testu

Tak wygląda trawa po kilku tygodniach pracy robota! Źdźbła są krótkie, żywozielone, ostro przycięte, bez poszarpanych końcówek. Częste przycinanie sprawia, że murawa się pięknie zagęszcza, a chwasty nie nadążają z odrastaniem i giną.

Tak, to autentyczne zdjęcie naszego trawnika! Serio, serio wink

Czy warto kupić robot koszący Robomow RK2000 PRO?

Tak, zdecydowanie jest to urządzenie warte uwagi! Jeśli tylko mieści się w Twoim budżecie, to powinieneś wziąć go pod uwagę i skontaktować się z przedstawicielami marki Robomow, by uzyskać więcej szczegółów.

Robomow RK2000 PRO świetnie poradził sobie z koszeniem trawnika w naszym ogrodzie, a dzięki jego pracy mogliśmy zapomnieć o uciążliwych obowiązkach. To naprawdę niesamowite uczucie móc cieszyć się idealnym trawnikiem... i nic przy nim nie robić!

Robomow logo

Artykuł powstał we współpracy z marką Robomow.
Więcej informacji o robotach koszących znajdziesz na: robomow.com

Autor
TEST robota koszącego Robomow RK 2000 PRO | Zobacz, jak radzi sobie w ogrodzie!
TEST robota koszącego Robomow RK 2000 PRO | Zobacz, jak radzi sobie w ogrodzie!
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)