Logo
Logo

Wysokość koszenia trawnika | Jak nisko/wysoko można przyciąć?

Koszenie to podstawowy element pielęgnacji trawnika. Z pozoru wydaje się, nieskomplikowaną czynnością, jednak nawet przycinając trawę, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dotyczących przede wszystkim wysokości koszenia. Dzięki temu nasz trawnik będzie dopełnieniem efektu uzyskanego dzięki roślinom ozdobnym czy małej architekturze. Podkreśli walory tych elementów, a jednocześnie pozwoli nam wygodnie korzystać z przestrzeni wokół domu.

Najlepsza wysokość koszenia trawnika

Dokładną wysokość należy dopasować do typu trawnika i sposobu jego użytkowania. Jeśli jego rola ogranicza się do funkcji dekoracyjnej, śmiało możemy pozostać przy 4 cm lub nawet opuścić ostrza kosiarki do 3 cm. Natomiast jeśli ogród służy nam do uprawiania sportu lub jest miejscem zabaw dzieci, a trawnik jest intensywniej eksploatowany, należy przycinać go na wysokości 5-6 cm.

Optymalna wysokość przydomowego trawnika w klimacie panującym w Polsce wynosi 4-6 cm.


Jeśli nasz trawnik jest świeżo założony, pierwsze koszenie powinniśmy wykonać, gdy trawa osiągnie 8-10 cm wysokości. Za pierwszym razem możemy skrócić ją maksymalnie o 1/3 wysokości, a niżej schodzić stopniowo przy kolejnym przycinaniu. Delikatne cięcie warto także wykonać po zimie, by trawa miała czas na regenerację i nabranie sił.

Jak wysoko kosić trawnik latem, a jak jesienią?

Bez wątpienia najwygodniej byłoby ścinać trawę na tę samą wysokość przez cały rok. Jednak jeśli zależy nam na jej dobrym stanie, warto dopasować cięcie do pory roku.

  • Latem w czasie upałów czy suszy do standardowej wysokości koszenia warto dodać 1-2 centymetry. Wyższe źdźbła sprawią, że w trawie zatrzyma się więcej wilgoci i spowolnią jej odparowywanie.

  • Jesienią trawy nie należy kosić ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Najlepiej jest zdecydować się na 4-5 cm. Wyższa trawa przygnieciona śniegiem może gnić, a niższa będzie bardziej podatna na przemarzanie korzeni.

Co się dzieje, gdy za nisko lub za wysoko kosimy trawnik?

Zbyt niskie koszenie trawnika może się negatywnie odbić na jego stanie. Trawa może się znacznie przerzedzić, ułatwiając tym samym rozwój chwastom! 

Również wysokie cięcie nie jest najlepszym wyborem, ponieważ także zbyt wysoka trawa może być wypierana przez jej pospolite gatunki lub chwasty. A jeśli później zdecydujemy się nagle przyciąć ją mocniej, jej korzenie mogą zacząć się kurczyć. Trawnik będzie wówczas osłabiony, a tym samym bardziej podatny na choroby.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: darvale/Depositphotos

Autor
Wysokość koszenia trawnika | Jak nisko/wysoko można przyciąć?
Wysokość koszenia trawnika | Jak nisko/wysoko można przyciąć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl