Logo
Logo

Nowy trawnik i pierwsze zabiegi pielęgnacyjne | Od czego zacząć?

Aby nasiona równo wzeszły, a płaty darni szybko się ukorzeniły, należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji nowo założonego trawnika. Zobacz, jak to zrobić.

Spis treści
Jak podlewać trawnik z siewu, a jak trawnik z rolki? ABC koszenia trawnika z siewu i rolki Jak nawozić trawnik z siewu? Czym nawozić trawnik z rolki?

Istnieje parę istotnych różnic w zabiegach pielęgnacyjnych, które powinniśmy robić w przypadku, gdy nasz trawnik został założony z siewu albo z rolki.

Zabieg 1 – PODLEWANIE!

∴ Trawnik z siewu

Aby kiełkowanie nasion było równomierne, podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Przez pierwsze 3 tygodnie trawnik najlepiej podlewać ręcznie, delikatnym strumieniem wody, dozując niewielką jej ilość. Najlepiej robić to rano lub późnym popołudniem.

 Murawa z rolki

W okresie ukorzeniania się darni nie może dojść do jej przesuszenia. Przez pierwsze 2 tygodnie, zalecane jest dość obfite podlewanie (tak, by płaty były na wskroś wilgotne) – szczególnie w przypadku darni z gruntu, która się trudniej przyjmuje. Przesuszone płaty żółkną, kurczą się i wybrzuszają.

Zabieg 2 – KOSZENIE!

∴ Trawnik z siewu

Krzewieniu się trawy sprzyja jej przycinanie. Pierwsze koszenie należy wykonać kilka tygodni po siewie, gdy źdźbła mają długość ok. 10 cm (skraca się je maksymalnie do 3 cm – tak, by nie zachwiać równowagi między częścią podziemną a nadziemną). Później trzeba trawnik zwałować, by docisnąć do podłoża słaby jeszcze system korzeniowy. W ten sposób należy kosić 3-4 razy. Później strzyże się już standardowo (na długość do  6 cm).

Murawa z rolki

Przycinanie należy rozpocząć w ok. 3 tygodnie po rozłożeniu rolek, gdy trawa jest już dobrze ukorzeniona, a źdźbła mają ok. 10 cm długości. Wysokość koszenia powinna być standardowa.

Zabieg 3 – NAWOŻENIE!

 Trawnik z siewu

Pierwsze zasilanie przeprowadza się wczesną jesienią, używając specjalnego jesiennego nawozu.

Murawa z rolki

W pierwszym sezonie, trawnika z rolki się nie nawozi, bo darń jest intensywnie zasilana przez producentów podczas uprawy

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Pexels, Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Nowy trawnik i pierwsze zabiegi pielęgnacyjne | Od czego zacząć?
Nowy trawnik i pierwsze zabiegi pielęgnacyjne | Od czego zacząć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl