Logo
Patron serwisu
Trawnik na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo
48
Okazje

Nowy trawnik i pierwsze zabiegi pielęgnacyjne

Aby nasiona równo wzeszły, a płaty darni szybko się ukorzeniły, należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji nowo założonego trawnika. Zobacz jak to zrobić.

 

Istnie parę istotnych różnic w zabiegach pielęgnacyjnych, które powinniśmy robić w przypadku, gdy nasz trawnik został założony z siewu albo z rolki.

Zabieg 1 – PODLEWANIE!

∴ Trawnik z siewu

Aby kiełkowanie nasion było równomierne, podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Przez pierwsze 3 tygodnie trawnik najlepiej podlewać ręcznie, delikatnym strumieniem wody, dozując niewielką jej ilość. Najlepiej robić to rano lub późnym popołudniem.

 Murawa z rolki

W okresie ukorzeniania się darni nie może dojść do jej przesuszenia. Przez pierwsze 2 tygodnie, zalecane jest dość obfite podlewanie (tak, by płaty były na wskroś wilgotne) – szczególnie w przypadku darni z gruntu, która się trudniej przyjmuje. Przesuszone płaty żółkną, kurczą się i wybrzuszają.

Zabieg 2 – KOSZENIE!

∴ Trawnik z siewu

Krzewieniu się trawy sprzyja jej przycinanie. Pierwsze koszenie należy wykonać kilka tygodni po siewie, gdy źdźbła mają długość ok. 10 cm (skraca się je maksymalnie do 3 cm – tak, by nie zachwiać równowagi między częścią podziemną a nadziemną). Później trzeba trawnik zwałować, by docisnąć do podłoża słaby jeszcze system korzeniowy. W ten sposób należy kosić 3-4 razy. Później strzyże się już standardowo (na długość do  6 cm).

Murawa z rolki

Przycinanie należy rozpocząć w ok. 3 tygodnie po rozłożeniu rolek, gdy trawa jest już dobrze ukorzeniona, a źdźbła mają ok. 10 cm długości. Wysokość koszenia powinna być standardowa.

Zabieg 3 – NAWOŻENIE!

 Trawnik z siewu

Pierwsze zasilanie przeprowadza się wczesną jesienią, używając specjalnego jesiennego nawozu.

Murawa z rolki

W pierwszym sezonie, trawnika z rolki się nie nawozi, bo darń jest intensywnie zasilana przez producentów podczas uprawy

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Pexels, Hans Braxmeier/Pixabay

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu