Przycinanie krokusów? Kiedy można je skosić, by nie zaszkodzić?

Przycinanie krokusów

Krokusy to jedne z pierwszych kwiatów, które pojawiają się wiosną, wypełniając ogród intensywnymi barwami. Gdy przekwitną, pozostają po nich zielone liście, które mogą wyglądać mało estetycznie. Zbyt wczesne koszenie może jednak osłabić cebulki i sprawić, że rośliny nie zakwitną w kolejnym sezonie. Aby krokusy dobrze przezimowały i ponownie zakwitły, trzeba wiedzieć, kiedy i jak je przycinać. Odpowiedni moment oraz metoda mają ogromne znaczenie dla ich zdrowia i siły wzrostu.

Posłuchaj
00:00

Krokusy po przekwitnięciu – co dzieje się z rośliną?

Po zakończeniu kwitnienia krokusy uprawiane w naszych ogrodach zaczynają gromadzić składniki odżywcze w cebulkach. Proces ten odbywa się dzięki liściom, które mimo utraty walorów dekoracyjnych, pełnią tę istotną funkcję. Zbyt wczesne skoszenie może osłabić roślinę i wpłynąć na jej kwitnienie w kolejnym sezonie.

Kiedy jest najlepszy moment na przycięcie krokusów?

Moment, w którym można bezpiecznie skosić krokusy, zależy od ich kondycji. Nie powinno się tego robić zaraz po przekwitnięciu ich kwiatów – zwykle następuje to około 6-8 tygodni po kwitnieniu. Najlepiej robić to wtedy, gdy liście całkowicie zżółkną i zaczną naturalnie zasychać. Skracanie ich wcześniej sprawia, że cebulki nie zdążą zgromadzić wystarczającej ilości energii, co skutkuje słabszym wzrostem lub brakiem kwiatów w następnym roku.

W jakich miesiącach przypada koszenie krokusów?

  • Krokusy wiosenne – liście można usuwać w maju lub czerwcu.
  • Krokusy jesienne (czyli wspólna nazwa dla gatunków krokusów takich jak szafran okazały, szafran uprawny, krokus Kotschyego i inne) – przycinanie następuje późną jesienią, zazwyczaj w listopadzie.

Jak przycinać krokusy, by nie zaszkodzić cebulkom?

Najbezpieczniejszym sposobem na usunięcie liści krokusów jest delikatne przycinanie sekatorem tuż przy ziemi. Roślina kończy wtedy swój cykl we właściwy sposób, a cebulka pozostaje nienaruszona. Jeśli krokusy rosną na trawniku, warto podnieść ostrza kosiarki, by uniknąć uszkodzenia roślin szarpanym cięciem ich liści przez maszynę.

Koszenie krokusów
Fot. Adobe Firefly

Nie należy wyrywać liści, o ile nie są zupełnie zaschnięte, ponieważ możemy w ten sposób wyrwać całą cebulkę lub naruszyć jej delikatne korzenie. Po zakończeniu kwitnienia warto również ograniczyć podlewanie – gleba powinna stopniowo przesychać, aby roślina mogła przejść w naturalny stan spoczynku. Nie stosuje się też nawozów, ponieważ cebulka nie potrzebuje dodatkowego wsparcia po sezonie wegetacyjnym. Odpowiednie postępowanie pozwoli krokusom w pełni się zregenerować i zakwitnąć w kolejnym roku.

Czy krokusy można zostawić na trawniku?

Wielu ogrodników zostawia krokusy w trawie nie przycinając ich w ogóle (nawet przy koszeniu). To najlepsze rozwiązanie dla roślin i ekosystemu. Liście stopniowo dostarczają cebulkom energii, a jednocześnie stanowią naturalny nawóz dla gleby. Dodatkowo, ich obecność sprzyja owadom, które znajdują tam schronienie i pożywienie.

Zdjęcie tytułowe: Adobe Firefly


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy