Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Trzymacie rośliny cebulowe w schowkach na działce? Nie zapomnijcie zrobić 1 rzeczy, to najlepszy czas

Bez względu na to, czy macie działki czy ogrody przydomowe, wiem, jak bardzo lubicie w nich przebywać przez cały rok. Wielokrotnie widzę, jak moi sąsiedzi doglądają swoich schowków czy komórek w ogrodach, które są pełne bogactwa roślin, które dopiero czekają na nowy okres wiosenny. Planując już w styczniu metody wysiewu oraz nasadzeń, warto wziąć pod uwagę wszelkie nowe możliwości, aby lepiej rozplanować teren, który posiadamy pod uprawę. Obecnie, po bardzo obfitym roku staram się maksymalnie ułatwić roślinom rozrost na działce oraz przemyślany kierunek, by żadna z nich nie wchodziła sobie w paradę. Mając na myśli obfitość, wspominam o dyni, która po uprawie na kompostowniku zasilanym gnojówką z pokrzywy przeszła moje najśmielsze oczekiwania. A co obecnie znajduje się w schowkach ogrodowych?

Schowki czy piwniczki ogrodowe to nie tylko miejsce na składzik z przeróżnymi narzędziami, ale także miejsce, gdzie pozwalamy na przezimowanie niektórym roślinom. U mnie obecnie znajdziecie rozmaryn, który czeka na pierwsze promienie słoneczne w marcu, a także niektóre warzywa, które można wykopać z ziemi jeszcze jesienią i w całości przechować w donicach przy temperaturze maksymalnej do 13-15 stopni oraz zaciemnieniu.

Tak też robię z papryką, którą mam znacznie wcześniej każdego roku, niż inni moi sąsiedzi. Wypróbujcie tę technikę zarówno przy odmianach ostrych oraz w typie bell. Dopiero przy przedwiośniu delikatnie ułatwcie im dostęp do słońca, by mogły wypuścić pierwsze pędy i listki. Co jeszcze możemy znaleźć w komórkach? Rośliny cebulowe czy siew jesienny, który zasadziliśmy w donicach. O czym należy pamiętać, by nie przegapić dobrego momentu?

Co warto zrobić w okresie zimowym dla roślin cebulowych trzymanych w schowku?

Wielu ogrodników decyduje się na siew jesienny oraz zasadzenie cebul roślin jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Mając do wykorzystania przestrzeń, która posłuży nam jako idealny schowek na rozrost roślin pamiętajmy, aby doglądać ich i sprawdzać, czy temperatura jest wystarczająca. Nie mogłabym nie wspomnieć o podlewaniu - ale jak wykorzystać naturalne zasoby? To bardzo proste.

Obecne opady świeżego śniegu świetnie nadadzą się jako "zimna deszczówka" do podlewania swoich rozsad i cebulowych. Bez obaw - nie przemarzną. Pod zadaszeniem, w niedługim czasie warstwa śniegu roztopi się, przenikając wgłąb brył korzeniowych czy cebul, aby skutecznie nawodnić rośliny. To ciekawa technika, często stosowana przez osoby, które idą w myśl permakultury oraz zero waste. Doglądając rozsady oraz cebulowe, upewnijmy się, że ziemia nie nosi znamion pleśni doniczkowej oraz zaczątków chorób grzybowych. Dzięki szybszej reakcji będziemy mogli uratować większość roślin.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Czym jest ogród zimowy i czy pozwala na uprawę przez 12 miesięcy w roku?

Czy spotkaliście się z pojęciem ogród zimowy? Nie chodzi tutaj o działkę pokrytą śniegiem czy szronem, jednak o sposób zagospodarowania przestrzeni ogrodu. To bezpośrednie przedłużenie części domu z przeszklonymi ścianami. Może pełnić funkcje nowoczesnej oranżerii. Może być ogrzewana lub jedynie zabudowana. Większość ogrodników zastanawia się, czy takie rozwiązanie jest dobre, gdy planujemy prowadzić uprawę całoroczną. Jest to fajny sposób na przechowywanie rozsad oraz siewek.

To także niezastąpione miejsce na przechowywanie świeżych ziół w doniczkach, które możemy wykorzystywać w kuchni. Nie zastąpi jednak profesjonalnej szklarni czy inspektu. Pełni raczej rolę pomieszczenia i zadaszenia, w którym możemy przechowywać także rośliny doniczkowe, które lubią takie warunki. Przy formie ogrodu zimowego nieogrzewanego, możemy użyć azalii, bugenwilli czy hibiskusów.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Julia / Adobe Stock

Autor
Trzymacie rośliny cebulowe w schowkach na działce? Nie zapomnijcie zrobić 1 rzeczy, to najlepszy czas
Trzymacie rośliny cebulowe w schowkach na działce? Nie zapomnijcie zrobić 1 rzeczy, to najlepszy czas
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl