Logo
Logo

Kosaciec bródkowy / Irys bródkowy (Iris × germanica)

Kosaciec bródkowy / Irys bródkowy (Iris × germanica) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna, próchniczna
 • Kwiaty: duże
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: wzniesiony, wyprostowany
 • Wysokość: 10-90 cm (zależnie od odmiany)
 • Okres kwitnienia: V, VI
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: rabaty, obwódki rabat, miejsca eksponowane, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, kwiat cięty
 • Kosaciec bródkowy (Iris × germanica), nazywany też kosaćcem niemieckim to wspólna nazywa szeregu mieszańcowych odmian ogrodowych, wywodzących się min. od Iris pallida i Iris variegata, czyli dwóch dzikich gatunków irysa, spotykanych min. w rejonach basenu Morza Śródziemnego i na terenach Europy Wschodniej.

  Jest to krótkowieczna bylina o długich, sztywnych, szablastych, ostro zakończonych liściach, które wyrastają z kłącza wachlarzowato. 

  Kosaciec bródkowy kwitnie wiosną (V-VI), wydając na szczytach grubych, sztywnych, nagich, nierozgałęzionych, walcowatych pędów duże kwiaty o trzech szerokich, zwykle opuszczonych w dół lub ułożonych poziomo zewnętrznych działkach kielicha i znajdujących się miedzy nimi trzech szerokich, wzniesionych, wewnętrznych działkach, tworzących rodzaj kopuły. Na zewnętrznych działkach kielicha, wzdłuż nerwu głównego widoczny jest szeroki pas gęstych, szczeciniastych włosków, nazywanych bródką (stąd nazwa gatunkowa).

  Organem podziemnym kosaćców są grube, walcowate, członkowate, bulwiaste korzenie.

  Bogactwo odmianowe kosaćców bródkowych jest ogromne, a rośliny różnią się miedzy sobą wysokością (10/20-80/90 cm) i wielkością oraz barwą kwiatów, które mogą być jednobarwne lub wielokolorowe, z fantazyjnym wzorem na płatkach bądź falbaniastym obrzeżem. Rośliny podzielono nawet na grupy, ułatwiające ich identyfikację:

  • MDB – irysy miniaturowe o wys. ok 10-20 cm i małych kwiatach,
  • SDB – irysy niskie o wys. od 20-40 cm,
  • IB – irysy średniowysokie o wys. ok. 70 cm oraz
  • TB – irysy wysokie, dorastające do ok. 90 cm, kwiaty duże).

  Wymagania i uprawa

  Kosaćce bródkowe nie są roślinami trudnymi w uprawie, ale mają dość szczególne wymagania. Oczekują ciepłych, słonecznych stanowisk i żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych podłoży. Kosaćce bródkowe są mrozoodporne i nie wymagają zimowego okrycia. 

  Bardzo ważne jest odpowiednie sadzenie ich kłaczy, które powinny znajdować się tuż pod powierzchnią gleby. Kłącza najlepiej jest umieszczać w dołku na niewielkim kopczyku ziemi w taki sposób, aby ich korzenie równomiernie rozkładały się na boki. Jeśli kłącza zostaną posadzone zbyt głęboko lub na zbyt ciężkich, mokrych glebach, rośliny mogą nie kwitnąć i zapadać na choroby grzybowe.

  Rośliny nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, z wyjątkiem ścinania przekwitłych kwiatów wraz z łodygą.

  Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe
  Przeczytaj także
  Jak stworzyć piękny ogród bez wysiłku, w kilka godzin? Z prefabrykatami to możliwe

  Kosaćce po kilku latach rozrastają się w duże kępy, które w środkowej części „łysieją”. Rośliny coraz słabiej też kwitną, dlatego raz na 3-4 lata warto je odmłodzić. W tym celu należy przyciąć ich rozetę liściową, wykopać kłącza, oczyścić je z chorych lub suchych fragmentów, podzielić i posadzić w nowym miejscu. Zabieg powinno się wykonać pod koniec lata (VIII-IX). Podział kłączy to również najlepsza metoda rozmnażania kosaćców, które jako mieszańce nie powinny być rozmnażane przez nasiona.

  Zastosowanie

  Kosaćce bródkowe w ogrodzie najpiękniej prezentują się posadzone w grupach lub wzdłuż ogrodzenia, ale bardzo ładnie wyglądają też w kompozycjach rabatowych z innymi bylinami np. łubinami, ostróżkami, bodziszkami, liliowcami, kuklikami czy piwoniami. Odmiany karłowe znakomicie sprawdzają się również jako obwódki rabat.

  Kwiaty kosaćców nadają się także do wazonów.

  Wybrane odmiany

  Bogactwo odmianowe kośćców bródkowych jest ogromne, dlatego trudno wymienić choćby część z nich, ale na uwagę zasługują min.: 'Edith Wolford', 'Brown Lasso', 'Sharpshooter', 'Nibelungen', 'Miles Ahead', 'Patchwork Puzzle', 'Firebug', 'Skyfire' (zdj. 3), 'Burgermeister', 'Dreaming of Rio', 'Extreme Orange', 'Little Shadow', 'Black Night'.


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: RococoNeko/Pixabay, pegasus8/Pixabay, iVerde

  Autor
  Kosaciec bródkowy / Irys bródkowy
  Kosaciec bródkowy / Irys bródkowy
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl