Łubin ogrodowy lub łubin mieszańcowy (Lupinus × hybridus) to krótko żyjąca bylina z rodziny rodziny bobowatych (Fabaceae). Jest mieszańcem uprawianym w ogrodach powstałym głównie ze skrzyżowania łubinu trwałego z innymi (dlatego czasem możemy go spotkać pod nazwą L. polyphyllus).
Wygląd łubinu ogrodowego
Łubin ogrodowy to krótkowieczna bylina, która obumiera po ok. 4-6 latach. Zależnie od grupy odmian uprawnych może dorastać od 50 do 120 cm. Ma strzelisty, wyprostowany pokrój. Łodygi są grube, sztywne i rozgałęzione. Liście łubinu ogrodowego są długoogonkowe, dłoniastodzielne, złożone z wydłużonych, lancetowatych listków (10-17 sztuk o długości nawet do 12 cm).
Łubin ogrodowy kwitnie w czerwcu-lipcu (czasem też w sierpniu). Może powtarzać kwitnienie. Kwiaty są zebrane w kłosokształtne, długie kwiatostany, osiągające nawet 50 cm długości. Występują w wielu barwach – białej, żółtej, różowej, purpurowej, niebieskiej, fioletowej i często są dwukolorowe. Jest rośliną lubianą przez pszczoły.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Nasiona łubinu są zebrane w strąkach i są trujące!
Warto wiedzieć, że łubin należąc do roślin motylkowych użyźnia glebę. Żyje w symbiozie z grzybami brodawkowatymi na korzeniach i dzięki nim gromadzi w podłożu duże ilości azotu z powietrza.
Wymagania i uprawa łubinu ogrodowego
Łubin ogrodowy wymaga stanowiska słonecznego lub jasnego półcienia. Nie jest wymagający w stosunku do gleby, ale najlepiej jeśli jest ona mało lub średnio żyzna, lekka (piaszczysto-gliniasta), przepuszczalna, umiarkowanie sucha i lekko kwaśna lub kwaśna (nie toleruje gleb zasadowych). Jest umiarkowanie mrozoodporny.
Łubin ogrodowy jest uprawiany z siewu wprost do gruntu. Nasiona wysiewa się w końcu kwietnia – kiełkują po 20 dniach. Sadzimy je na miejsce stałe pamiętając, że starsze okazy nie znoszą przesadzania.
Pielęgnacja łubinu ogrodowego
Łubin ogrodowy potrzebuje podlewania w początkowej fazie wzrostu i dłuższych okresach suszy. Przyjęło się, że jest to roślina nie wymagająca nawożenia ale warto wiedzieć, że dobrze reaguje na nawozy organiczne.
Przekwitające kwiatostany warto usunąć, wtedy roślina powtórnie zakwitnie jesienią.
Zimowanie łubinu jest z reguły bezproblemowe, ale niektóre jego odmiany mogą być bardziej wrażliwe, wtedy należy je okryć przed zimą warstwą ściółki (Przed zakupem zawsze warto sprawdzić wymagania mrozowe konkretnej odmiany rośliny!).
Szkodniki i choroby łubinu ogrodowego
Rośliny mogą być atakowane przez mszyce i ślimaki. Łubin ogrodowy jest też niestety podatny na choroby grzybowe m.in. takie jak mączniaki, rdze i plamistość liści.
Zastosowanie łubinu ogrodowego
Łubin ogrodowy jest jednym z podstawowych gatunków do ogrodów naturalistycznych i ogrodów wiejskich. To idealna roślina na słoneczne, letnie rabaty, gdzie bardzo dobrze wygląda w dużych grupach.
Pomimo, że kwiaty łubinu nie utrzymują się długo po ścięciu, jest to lubiany kwiat, z którego robi się bukiety do wazonów.
Gdzie kupić łubin ogrodowy?
Łubin ogrodowy można kupić w postaci nasion i sadzonek w większości sklepów ogrodniczych – stacjonarnych jak i internetowych. Różne odmiany rośliny możemy znaleźć np.:
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Michelle Raponi, Wolfgang Michalke, Анна Иларионова, Antranias/Pixabay