Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Łubin ogrodowy, mieszańcowy (Lupinus × hybridus) to krótko żyjąca bylina z rodziny rodziny bobowatych (Fabaceae). Jest mieszańcem uprawianym w ogrodach powstałym głównie ze skrzyżowania łubinu trwałego z innymi (dlatego czasem możemy go spotkać pod nazwą L. polyphyllus).

Bylina ta jest krótkowieczna – obumiera po ok. 4-6 latach. Zależnie od grupy odmian uprawnych może dorastać od 50 do 120 cm. Ma strzelisty, wyprostowany pokrój. Łodygi są grube, sztywne i rozgałęzione. Liście łubinu ogrodowego są długoogonkowe, dłoniastodzielne, złożone z wydłużonych, lancetowatych listków (10-17 sztuk o długości nawet do 12 cm).

Kwiaty łubinu są zebrane w kłosokształtne, długie (nawet 50 cm) kwiatostany. Występują w bardzo wielu barwach – białej, żółtej, różowej, purpurowej, niebieskiej, fioletowej i często są dwukolorowe. Łubin ogrodowy kwitnie w czerwcu-lipcu (czasem też w sierpniu). Może powtarzać kwitnienie. Jest rośliną lubianą przez pszczoły.

Nasiona łubinu są zebrane w strąkach i są trujące!

Łubin, tak jak pozostałe rośliny z rodziny bobowatych, żyje w symbiozie z grzybami brodawkowatymi na korzeniach. Dzięki nim roślina jest zdolna gromadzić duże ilości azotu z powietrza. 

Wymagania i uprawa

Łubin ogrodowy wymaga stanowiska słonecznego lub jasnego półcienia. Nie jest wymagający w stosunku do gleby, ale najlepiej jeśli jest ona mało lub średnio żyzna, lekka (piaszczysto-gliniasta), przepuszczalna, umiarkowanie sucha i lekko kwaśna lub kwaśna (nie toleruje gleb zasadowych). Roślina potrzebuje podlewania w początkowej fazie wzrostu i dłuższych okresach suszy.

Z reguły jest mrozoodporny, ale niektóre odmiany mogą przemarzać, wtedy należy je okryć przed zimą warstwą ściółki.

Łubin ogrodowy jest uprawiany z siewu wprost do gruntu. Nasiona wysiewa się w końcu kwietnia – kiełkują po 20 dniach. Sadzimy je na miejsce stałe pamiętając, że starsze okazy nie znoszą przesadzania.

Rośliny mogą być atakowane przez mszyce i ślimaki.

Przekwitające kwiatostany należy usunąć, wtedy roślina powtórnie zakwitnie jesienią.

Zastosowanie

Łubin ogrodowy to idealna roślina na słoneczne, letnie rabaty. Bardzo dobrze wygląda w dużych grupach. Jest jedną z podstawowych gatunków do ogrodów naturalistycznych

Pomimo, że kwiaty łubinu nie utrzymują się długo po ścięciu, jest to lubiana roślina wstawiana do wazonów.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Michelle Raponi, Wolfgang Michalke, Анна Иларионова, Antranias/Pixabay