Logo
Logo

Łubin ogrodowy (Lupinus hybridus)

Łubin ogrodowy (Lupinus hybridus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
 • Gleba: każda ogrodowa, świeża, piaszczysto-gliniasta
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, purpurowe, różowe, niebieskie, fioletowe, zielonkawe
 • Kwiatostan: kłos
 • Kwiaty: pachnące, wargowe, duże
 • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
 • Owoce: strąki
 • Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty, wyprostowany
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 70-120 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: tarasy, ogrody wiejskie, rabaty, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, kwiat cięty
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Gdzie kupić?

  Łubin ogrodowy lub łubin mieszańcowy (Lupinus × hybridus) to krótko żyjąca bylina z rodziny rodziny bobowatych (Fabaceae). Jest mieszańcem uprawianym w ogrodach powstałym głównie ze skrzyżowania łubinu trwałego z innymi (dlatego czasem możemy go spotkać pod nazwą L. polyphyllus).

  Wygląd łubinu ogrodowego

  Łubin ogrodowy to krótkowieczna bylina, która obumiera po ok. 4-6 latach. Zależnie od grupy odmian uprawnych może dorastać od 50 do 120 cm. Ma strzelisty, wyprostowany pokrój. Łodygi są grube, sztywne i rozgałęzione. Liście łubinu ogrodowego są długoogonkowe, dłoniastodzielne, złożone z wydłużonych, lancetowatych listków (10-17 sztuk o długości nawet do 12 cm).

  Łubin ogrodowy kwitnie w czerwcu-lipcu (czasem też w sierpniu). Może powtarzać kwitnienie. Kwiaty są zebrane w kłosokształtne, długie kwiatostany, osiągające nawet 50 cm długości. Występują w wielu barwach – białej, żółtej, różowej, purpurowej, niebieskiej, fioletowej i często są dwukolorowe. Jest rośliną lubianą przez pszczoły.

  Nasiona łubinu są zebrane w strąkach i są trujące!

  Warto wiedzieć, że łubin należąc do roślin motylkowych użyźnia glebę. Żyje w symbiozie z grzybami brodawkowatymi na korzeniach i dzięki nim gromadzi w podłożu duże ilości azotu z powietrza. 

  Wymagania i uprawa łubinu ogrodowego

  Łubin ogrodowy wymaga stanowiska słonecznego lub jasnego półcienia. Nie jest wymagający w stosunku do gleby, ale najlepiej jeśli jest ona mało lub średnio żyzna, lekka (piaszczysto-gliniasta), przepuszczalna, umiarkowanie sucha i lekko kwaśna lub kwaśna (nie toleruje gleb zasadowych). Jest umiarkowanie mrozoodporny.

  Łubin ogrodowy jest uprawiany z siewu wprost do gruntu. Nasiona wysiewa się w końcu kwietnia – kiełkują po 20 dniach. Sadzimy je na miejsce stałe pamiętając, że starsze okazy nie znoszą przesadzania.

  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
  Przeczytaj także
  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

  Pielęgnacja łubinu ogrodowego

  Łubin ogrodowy potrzebuje podlewania w początkowej fazie wzrostu i dłuższych okresach suszy. Przyjęło się, że jest to roślina nie wymagająca nawożenia ale warto wiedzieć, że dobrze reaguje na nawozy organiczne.

  Przekwitające kwiatostany warto usunąć, wtedy roślina powtórnie zakwitnie jesienią.

  Zimowanie łubinu jest z reguły bezproblemowe, ale niektóre jego odmiany mogą być bardziej wrażliwe, wtedy należy je okryć przed zimą warstwą ściółki (Przed zakupem zawsze warto sprawdzić wymagania mrozowe konkretnej odmiany rośliny!).

  Szkodniki i choroby łubinu ogrodowego

  Rośliny mogą być atakowane przez mszyce i ślimaki. Łubin ogrodowy jest też niestety podatny na choroby grzybowe m.in. takie jak mączniaki, rdze i plamistość liści.

  Zastosowanie łubinu ogrodowego

  Łubin ogrodowy jest jednym z podstawowych gatunków do ogrodów naturalistycznych i ogrodów wiejskich. To idealna roślina na słoneczne, letnie rabaty, gdzie bardzo dobrze wygląda w dużych grupach. 

  Pomimo, że kwiaty łubinu nie utrzymują się długo po ścięciu, jest to lubiany kwiat, z którego robi się bukiety do wazonów.

  Gdzie kupić łubin ogrodowy?

  Łubin ogrodowy można kupić w postaci nasion i sadzonek w większości sklepów ogrodniczych – stacjonarnych jak i internetowych. Różne odmiany rośliny możemy znaleźć np.:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Michelle Raponi, Wolfgang Michalke, Анна Иларионова, Antranias/Pixabay

  Autor
  Łubin ogrodowy
  Łubin ogrodowy
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Ewa

  01-06-2020 14:02

  Dlaczego pisze że rośliną jednoroczne, a pozostaje w jednym miejscu 4-6lat nie rozumiem.

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl