Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
417
Okazje

Sprawdzone sposoby na ślimaki nagie

Co roku wielu ogrodników męczy prawdziwa plaga ślimaków bez skorupek. Są dosłownie wszędzie, a efekty ich żerowania widać zarówno na młodych jak i tych starszych roślinach – potrafią naprawdę bardzo oszpecić nasze rabaty.

Jak się pozbyć ślimaków nagich nie stosując chemii? Poznaj sposoby walki z tymi żarłocznymi szkodnikami!

 

Ślimaki nagie (czyli bezmuszlowe, bezskorupowe) różnią się wielkością i kolorem – mogą osiągać od 3 do 6 cm oraz mieć kolory od szarego, czarnego i pomarańczowobrązowego do bladożółtego. Żyją pod ziemią lub na jej powierzchni.

Ślimaki nagie są aktywne przez cały sezon, a najwięcej zniszczeń powodują, gdy mają w zasięgu dużo miękkich tkanek roślin. Atakują praktycznie wszystkie rośliny ogrodowe, jednak do ich przysmaków należą sałata, buraki ćwikłowe, cukinie, owoce truskawek, funkie, ostróżki, groszek cukrowy i pędy narcyzów. Objawem ich żerowania są nieregularne ubytki wygryzione w liściach, czasami w kwiatach. Zniszczone mogą zostać także młode, delikatne pędy, a siewki – zjedzone w całości. Często można zauważyć srebrzysty, śluzowy ślad.

Ciekawostka
Niektóre nagie ślimaki żerują także na częściach podziemnych roślin! Podgryzają korzenie, cebule, bulwy i kiełkujące nasiona.

Sposoby na ślimaki nagie

Zapobiegaj ich pojawieniu

Wykorzystaj środki zapobiegawcze – miedziane obręcze oraz inne zawierające miedź materiały; wypróbuj także pokruszone muszle ślimaków, igliwie sosnowe i wełniany granulat.

Zbieraj je ręcznie

Największą aktywność wykazują po zmierzchu, szczególnie podczas mokrych wieczorów, dlatego warto wtedy na nie zapolować. Zbierz je i wyrzuć z dala od ogrodu lub utop w wiadrze w wodą.

Zaproś pożyteczną faunę

Stwórz dogodne warunki dla naturalnych wrogów ślimaków, którymi są ptaki, ropuchy, padalce, chrząszcze biegaczowate i jeże. Wrogowie naturalni mają kluczowe znaczenie w walce ze ślimakami. 

Stosuj preparaty z nicieniami

Nasączenie podłoża preparatem z nicieniami doskonale zwalcza ślimaki, także te żerujące pod ziemią. Nicienie są nie tylko niezwykle efektywne, ale przede wszystkim nie zagrażają innym dzikim czy domowym zwierzętom ani ludziom.

Zwalczanie chemiczne w ostateczności!

Użyj granulatu zawierającego siarczan żelaza (III), który uważa się za stosunkowo nieszkodliwy dla kręgowców, lub granulat z metaldehydem (może być trujący dla zwierząt, dlatego stosuj go z rozsądkiem).

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Paweł Romanowski oraz Kurt Bouda, girochantal/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

Komentarze

Gość Sylwester

13-06-2021 05:30

https://youtu.be/5URuIXNji0c

Gość Sylwester

13-06-2021 05:29

Jestem działkowcem. Uważam, że stosowanie środków chemicznych do zwalczania ślimaków w ROD to pomyłka. Przecież po to mamy ogródki aby zbierać plony jak najmniej obciążone chemią (co o wiele trudniej jest zrealizować na skalę masową przez rolników. Stosowałem różne metody ...

Gość otco

10-06-2021 05:42

Ślimaki opanowały pola uprawne wszystko jedzą.Są ich już miliony. Z przerażeniem stwierdzam że jak ktoś odgórnie się tym nie zajmie grozi nam klęska.Szkoda że nikt się tym nie zajmuje np.Ministerstwo Środowiska itd środki zwalczające powinny być tańsze albo dotowane.To nie ...

Gość jana

01-06-2021 19:01

wapno ogrodnicze też daje radę . w wiaderku mieszam szklankę wapna w proszku z 2l wody , skuteczność 100% ale prawda , że po kilku godzinach smród okropny. Wylewam w ustronne miejsce i nowy roztwór robię , i tak w kółko :)

EwG

26-01-2021 23:01

Paskudy zimują po ziemią. Przekopywałam jesienią kawałek gruntu zarośniętego chwastami i nieuprawianego od 20 lat. I tam było ich zatrzęsienie. Już teraz wiem skąd się u mnie w ogródku pojawiają.  Zbieram je ręcznie, w ubiegłym roku było ich naprawdę dużo. Próbowałam ...

Gość Paulina

25-09-2020 13:44

Ślimaka wystarczy oprószyć solą, a pod jej wpływem "rozpuszcza" się. Częste grabienie, motyczenie, usuwanie chwastów w uprawach eliminują głównie młode osobniki i jaja, które wydobyte na powierzchnię giną lub zjadane są przez pożyteczne organizmy

Gość Krystyna

19-09-2020 17:28

wszyscy piszą jak zwalczać ślimaki nagie, ale nikt nie wspomniał jak zniszczyć zniesione jaja w ziemi jesienią ?

Gość Kuba

06-09-2020 18:20

Zbieram ślimaki do plastikowego wiaderka wypełnionego w 1/3 mocno osoloną wodą. Slimaki od razu padaj i nie śmierdzą. Jak zbiorę większą ilość przekładam (bez wody) do foliowej torebki, zawiązuję i do kosza.

Gość Zrozpaczona

06-09-2020 07:08

Mam inwazje ślimaków nagich.... w mieszkaniu. Jakiś czas temu pojawił sie jeden. Znalazłam go i wywaliłem. Niestety widocznie zdążył znieść jaja bo teraz jest ich całe stado. Nie wiem co robić. Piwo nie działa. Jak tak dalej pójdzie zeżrą mnie żywcem. Ktoś coś doradzi? Dziękuje

Gość Aa

29-08-2020 18:29

Jedyny sposób to codzienna gimnastyka. Wychodzę wieczorem i zbieram jednego po drugim do foliowej siatki. Dzisiejszy zbiór to ok 1 kg. Zawiązuję zzczelnie i wyrzucam do kosza. Jedyny minus i to nie bez znaczenia. Fetor z kosza PO TWO RNY 🤢🤮

Gość Hunter

05-07-2020 10:07

U nas były ich setki tysiace w ogrodzie i przyległych polach A nawet podwórku....W końcu jedna rzecz faktycznie odniosła skutek i to po zaledwie kilku godzinach, środek marki agrecol o nazwie slimatox 5gb. Na drugi dzień od wieczornego rozsypania granulek, 80% slimakow poniosla klęskę. ...

Gość Ogrodniczka

30-06-2020 12:05

Ja przecinam ślimaka na pół nożem i zostawiam dla odstraszenia, wystarczy mocno nakłuć nożem i "wykrwawi się"

Gość Maria

30-06-2020 06:49

Slimaki pojawily sie w moim ogrodzie w momencie gdy zaczelam kupowac ziemie w workach w sklepach ogrodniczych. Zatrzesienie slimakow roznych odcienie brazu bez skorupek i masa winniczkow oraz zatoczkow. Ta ziemia jest sprzedawana z jajami slimakow i one nam pozniej wylaza i pustosza ogrody.

Gość Romek z Łomży

22-06-2020 20:30

Zauważyłem, że tych dużych ślimaków to kosy nie jedzą , szkoda. Ciekawe czy sa za duże dla kosów, czy może nie wiedzą, że to też są ślimaki, jak te w skorupkach? Ale jak te ślimaki wyrzuciłem na drogę, to sroka byłą nimi zainteresowana.

Gość Irma

12-06-2020 21:33

Nie używam żadnej chemii, piwa, granulek..po co tracić pieniądze ? Codziennie rano zbieram je do słoika, wysypuję na beton i rozdeptuję drewniakami na miazgę. Później koleżanka zmywa to szlauchem i po zawodach.

Gość Paweł

12-06-2020 06:51

Każdego dnia zabijam ponad 100 ślimaków, przecinam sekatorem na poł, sypie solą,założyłem drut miedziany...nic nie pomaga. Obok mnie jest zapuszczona działka z trawą ponad metr wysokości- idealne środowisko dla ślimaków.

Gość słonecznica

31-05-2020 11:58

Utopić w wiadrze może proponować tylko ten, kto nie miał z nimi do czynienia. Wydostanie się z takiego wiadra to dla nich żaden problem. Co do skuteczności zaproponowanego przez forumowicza posolenia, to i owszem, jest skuteczne, ale w przypadku dużej inwazji spowoduje w krótkim czasie ...

Gość

18-09-2019 13:52

Wystarczy go posolić i z głowy

Pokaż wszystkie komentarze
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu