Sprawdzone sposoby na ślimaki nagie | Jak się pozbyć pomrowów i innych ślimaków bezmuszlowych?

Sprawdzone sposoby na ślimaki nagie, fot. Kajetan Sumila - Unsplash

Co roku wielu ogrodników męczy prawdziwa plaga ślimaków bez skorupek. Są dosłownie wszędzie, a efekty ich żerowania widać zarówno na młodych jak i tych starszych roślinach – potrafią naprawdę bardzo oszpecić nasze rabaty.
Jak się pozbyć ślimaków nagich nie stosując chemii? Poznaj sposoby walki z tymi żarłocznymi szkodnikami!

Posłuchaj
00:00
519
Spis treści
Jak wyglądają ślimaki nagie i czy trzeba je zwalczać? Jak się pozbyć ślimaków nagich nie stosując chemii?

Ślimaki nagie to groźne szkodniki ogrodowe

Ślimaki nagie (czyli bezmuszlowe, bezskorupowe) różnią się wielkością i kolorem – mogą osiągać od 3 do 6 cm oraz mieć kolory od szarego, czarnego i pomarańczowobrązowego do bladożółtego. Żyją pod ziemią lub na jej powierzchni.

Ślimaki nagie są aktywne przez cały sezon, a najwięcej zniszczeń powodują, gdy mają w zasięgu dużo miękkich tkanek roślin. Atakują praktycznie wszystkie rośliny ogrodowe, jednak do ich przysmaków należą sałata, buraki ćwikłowe, cukinie, owoce truskawek, funkie, ostróżki, groszek cukrowy i pędy narcyzów. Objawem ich żerowania są nieregularne ubytki wygryzione w liściach, czasami w kwiatach. Zniszczone mogą zostać także młode, delikatne pędy, a siewki – zjedzone w całości. Często można zauważyć srebrzysty, śluzowy ślad.

Ciekawostka
Niektóre nagie ślimaki żerują także na częściach podziemnych roślin! Podgryzają korzenie, cebule, bulwy i kiełkujące nasiona.


Działka I Ogród Naszą Pasją / YouTube


Sposoby na ślimaki nagie

► Zapobiegaj ich pojawieniu

Wykorzystaj środki zapobiegawcze – miedziane obręcze oraz inne zawierające miedź materiały; wypróbuj także pokruszone muszle ślimaków, igliwie sosnowe i wełniany granulat.

► Zbieraj je ręcznie

Największą aktywność wykazują po zmierzchu, szczególnie podczas mokrych wieczorów, dlatego warto wtedy na nie zapolować. Zbierz je i wyrzuć z dala od ogrodu lub utop w wiadrze w wodą.

► Zaproś pożyteczną faunę

Stwórz dogodne warunki dla naturalnych wrogów ślimaków, którymi są ptaki, ropuchy, padalce, chrząszcze biegaczowate i jeże. Wrogowie naturalni mają kluczowe znaczenie w walce ze ślimakami. 

► Stosuj preparaty z nicieniami

Nasączenie podłoża preparatem z nicieniami doskonale zwalcza ślimaki, także te żerujące pod ziemią. Nicienie są nie tylko niezwykle efektywne, ale przede wszystkim nie zagrażają innym dzikim czy domowym zwierzętom ani ludziom.

► Zwalczanie chemiczne w ostateczności!

Użyj granulatu zawierającego siarczan żelaza (III), który uważa się za stosunkowo nieszkodliwy dla kręgowców, lub granulat z metaldehydem (może być trujący dla zwierząt, dlatego stosuj go z rozsądkiem).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Kajetan Sumila/Unsplash, Paweł Romanowski, Kurt Bouda, girochantal/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość J.J.
03-01-2023 19:34
Najbardziej lubią pokarm dla ryb w moim oczku wodnym. Wlazły od strony gdzie wysypuje się granulat i dalej i zablokowały cały karmik - automat.
Gość ira
06-02-2022 19:20
Te wampiry to jedzą także karmę dla kotów , pija mleko.
renata
10-11-2021 23:07
A ja uważam, że ślimaki te rozpleniły się przez ginące małe gospodarstwa w których biegały kury i kaczki, które podobno je uwielbiają, zwłaszcza kaczki. Sama kojarzę jak byłam mała, że kaczki po wypuszczeniu ich z kurnika, biegały i skubały coś z traw i pomiędzy krzaków.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści