Logo
Logo

Ślimaki na liściach funkii. Ekologiczne metody zwalczania

Ślimaki wyjątkowo chętnie zjadają miękkie liście funkii czyli hosty. W ciągu jednej nocy potrafią oszpecić dorodną roślinę, a nawet doprowadzić do gołożerów – tzn. oszkieletować, wygryzając całą blaszkę liściową, pozostawiając tylko nerwy liścia. W naszych wypielęgnowanych ogrodach nie mają też z reguły wielu wrogów, dlatego mogą do woli buszować w gęstwinie roślin ozdobnych. 

Dowiedz się jak ekologicznie i skutecznie walczyć z plagą ślimaków w swoim ogrodzie!

Hosta, a poprawnie funkia, to jedna z ulubionych roślin ozdobnych w ogrodach w Polsce, dlatego kiedy ślimaki pożerają jej liście, w każdym z nas gotuje się krew. Stosując odpowiednie środki zaradcze, możemy jednak uniknąć katastrofy i skutecznie ochronić nasze funkie przez apetytem tych uciążliwych intruzów.

Ekologicznie i skutecznie
Jak poradzić sobie z plagą ślimaków?

Zanim sięgniemy po ciężki kaliber w postaci chemicznych środków ochrony roślin, wypróbujmy metody bardziej naturalne. Jedną z nich jest przygotowanie domowej roboty pułapek.

Łapanka, czyli pułapki na ślimaki w ogrodzie

W tym celu w pobliżu funkii wkopujemy w ziemię słoik lub inne głębokie naczynie i wlewamy do niego nieco piwa. Zwierzęta zwabione jego aromatem wchodzą do słoika, z którego niełatwo jest im się z powrotem wydostać, dlatego możemy je zabrać i wywieźć na oddaloną od naszego ogrodu łąkę.

Pułapki możemy też przygotować z ceramicznych doniczek, w których umieszczamy smakowite kąski jak np. liść sałaty lub kapusty, marchewkę czy obierki z jabłek.

Walka wręcz, czyli zbieranie ślimaków

Jeśli będziemy konsekwentni, ślimaki możemy też zbierać ręcznie, gdy po ciepłym, wieczornym deszczu masowo wychodzą ze swoich kryjówek. Na rynku można też znaleźć gotowe preparaty ekologiczne, które także dość skutecznie odstraszają ślimaki (np. wodoodporny żel przeciw ślimakom firmy Target).

dziury w liściach funkii fot. cornejavo - Fotolia.comFot. cornejavo/Fotolia

Bariery, czyli ogrodzenia przed ślimakami

Dość nową, ale zasługująca na uwagę metodą trzymania natrętów z dala od liści hosty jest także tworzenie wokół roślin ochronnych barier z pasków miedzianej folii. Miedź wchodzi prawdopodobnie w reakcję ze śluzem ślimaków, bo zwierzęta trzymają się od niej z daleka.

Bariery ochronne możemy stworzyć również sami, ściółkując podłoże wokół host ostrym, chropowatym materiałem, którego ślimaki nie będą mogły pokonać (np. żwirek, gruboziarnisty piasek, mączka ceglana, potłuczone muszle, popiół, igły sosnowe lub gałązki igliwia). Bariera powinna być jednak na tyle szczelna, aby zwierzęta się przez nią nie przedostały, inaczej nie spełni swojego zadania.

Ślimaki na roślinach – rośliny na ślimaki

Funkie oraz podłoże wokół nich można też opryskiwać preparatami z roślin (np. rozcieńczoną gnojówką z bylicy piołun, wywar z wrotyczu) oraz sadzić w ich pobliżu rośliny, których zapach odstrasza zwierzęta (np. majeranek, lawenda, szałwia lekarska, tymianek).

Do uprawy warto też wybierać odmiany host o grubych, skórzastych, twardych liściach, które są znacznie mniej atrakcyjne dla ślimaków niż ich delikatniejsze kuzynki – np. 'Autumn Frost', 'Blue Angel', 'Francee', 'Golden Anniversary', 'Elegans', 'Krossa Regal'.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: HarrietP/Pixabay, fotolesnik/Fotolia

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość cenzor

01-08-2021 12:50

Prawie same bzdury! Pod moimi dorodnymi i kwitnącymi lawendami chętnie chowają się ślimaki.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Twoja strona ogrodu