Logo
Logo
8
Okazje

Rośliny motylkowate użyźniające glebę

Pytanie czytelnika: Co to są rośliny motylkowe? Słyszałem, że użyźniają glebę – czy to prawda? Chciałabym posadzić je w ogrodzie, bo mam bardzo słabą ziemię, która wymaga poprawy.

 

Rośliny motylkowe, a poprawnie motylkowate lub bobowate (łac. Fabaceae) są wyjątkową grupą w świecie flory. Wchodzą one w symbiozę z bakteriami z rodzaju Rhizobium, mającymi zdolność do pobierania i wykorzystywania azotu z powietrza glebowego. Bakterie te żyją z rośliną, a właściwie wewnątrz niej, w tworach nazywanych brodawkami korzeniowymi – stąd ich nazwa – bakterie brodawkowate.

W ciągu okresu wegetacyjnego rośliny motylkowate potrafią wprowadzić do gleby 8-12 gramów azotu na metr kwadratowy, dlatego bardzo często wykorzystywane są jako rośliny poplonowe na zielony nawóz.

Rośliny motylkowate – gatunki użyźniające glebę

Do roślin motylkowych zaliczamy gatunki zielne:

Rośliny motylkowe to także drzewa i krzewy ozdobne - m.in.: 


Zdjęcie tytułowe: Ilona/Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!