Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
8
Okazje

Rośliny motylkowate użyźniające glebę

Pytanie czytelnika: Co to są rośliny motylkowe? Słyszałem, że użyźniają glebę – czy to prawda?

 

Rośliny motylkowe, a poprawnie motylkowate lub bobowate (łac. Fabaceae) są wyjątkową grupą w świecie flory. Wchodzą one w symbiozę z bakteriami z rodzaju Rhizobium, mającymi zdolność do pobierania i wykorzystywania azotu z powietrza glebowego. Bakterie te żyją z rośliną, a właściwie wewnątrz niej, w tworach nazywanych brodawkami korzeniowymi – stąd ich nazwa – bakterie brodawkowate.

W ciągu okresu wegetacyjnego rośliny motylkowate potrafią wprowadzić do gleby 8-12 gramów azotu na metr kwadratowy, dlatego bardzo często wykorzystywane są jako rośliny poplonowe na zielony nawóz.

Rośliny motylkowate – gatunki użyźniające glebę

Do roślin motylkowych zaliczamy gatunki zielne:

Rośliny motylkowe to także drzewa i krzewy ozdobne - m.in.: 


Zdjęcie tytułowe: Ilona/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT