Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo
19
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa śnieżnika w ogrodzie – wiosenny dywan z kwiatów

W porównaniu z tulipanami i żonkilami śnieżnik jest stosunkowo mało znaną, wiosenną rośliną cebulową. Jak mówi angielskie przysłowie: nieznane, niekochane. Zatem nadszedł czas, aby nieco przybliżyć wszystkim ten niewielki, ale piękny kwiat i go pokochać!

Zobacz jak wyglądają śnieżniki, jak możemy je zastosować w ogrodzie oraz dlaczego jest to idealna roślina do stworzenia kolorowego, wiosennego dywanu z kwiatów.

Śnieżnik (łac. Chionodoxa) to nie tylko górski szczyt w Sudetach, ale przede wszystkim piękna, wiosenna roślina. W naturze śnieżnik porasta dzikie zbocza tureckich gór, gdzie jego barwne kwiaty tworzą piękne dywany wśród śniegu. Nawiązuje do tego jego nazwa botaniczna Chionodoxa: greckie słowo "chiōn" (χιόνι) oznacza śnieg, a "doxa" (δόξα) to sława lub chwała.

Ta stosunkowo mało znana roślina cebulowa zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi ze względu na wyjątkową wytrzymałość co do warunków, tym samym łatwość uprawy oraz oczywiście niezwykłe walory estetyczne kwiatów.

Śnieżnik w wiosennym ogrodzie, fot. iBulb

Dlaczego warto uprawiać śnieżnik w ogrodzie?

Śnieżnik jednym z najwcześniejszych kwiatów w ogrodzie

Śnieżnik zaczyna kwitnąć w lutym, niezależnie od mrozu czy śniegu. Nawet zimno nie jest w stanie zatrzymać jego wzrostu i kwitnienia.

Niewielkie, ale wspaniałe kwiaty śnieżnika składają się z połączonych ze sobą sześciu płatków. Zazwyczaj mają niebieskie ubarwienie, ale występują również w odmianach różowych lub białych.

Uprawiając śnieżnik w ogrodzie możemy być pewni, że będziemy mieć dużo kwiatów – roślina ta kwitnie liczne, dzięki czemu tworzy w ogrodach barwne, wiosenne dywany.

Kwiat śnieżnika z bliska, fot. iBulb

Łatwa uprawa i rozmnażanie śnieżnika – samosiew i mrówki

Śnieżnik rośnie niemal wszędzie i nie ma dużych wymagań – wystarczy, że zapewnimy mu dobrze przepuszczalną glebę i stanowisko słoneczne lub częściowo zacienione. Bez problemu też radzą sobie podczas suchej wiosny i upalnego lata. Warto też wiedzieć, że śnieżnikowi nie straszne zasolenie i roślina dobrze radzi sobie w klimacie nadbrzeżnym.

Rozmnażanie śnieżnika nie odbywa się to za pośrednictwem cebulek, ale poprzez nasiona obumarłych kwiatów. Do nasion dołączone jest tzw. ciałko mrówcze (wyrostek nasienny), który jak nazwa wskazuje, jest uwielbiany przez mrówki! Owady te zabierają nasiona śnieżników do miejsc, gdzie mogą zajadać się słodkim przysmakiem. Same nasiona są gorzkie, więc je zostawiają i tym samym przyczynają się do naturalnego "wysiewania" się śnieżnika w naszym ogrodzie.

Aby uzyskać w ogrodzie efekt barwnego dywanu, należy postawić na ilość – na jeden metr kwadratowy należy posadzić co najmniej pięćdziesiąt cebulek.

Gatunki i odmiany śnieżnika do ogrodu

Niebieskie ubarwienie śnieżnika pięknie kontrastuje z żółtymi i białymi żonkilami oraz małymi, wczesnymi czerwonymi tulipanami. Odmiany śnieżnika o białych i różowych kwiatach dobrze komponują się z żółtymi żonkilami i szachownicą kostkowatą. Najbardziej odpowiada im miejsce obok roślin lub krzewów liściastych. Można go sadzić również na trawniku, tak jak krokusy i przebiśniegi.

Wśród gatunków śnieżnika do uprawy w polskich ogrodach, najpopularniejszymi są bardzo do siebie podobne śnieżnik sardeński (C. sardensis) i śnieżnik lśniący (C. luciliae).

Śnieżniki o różowych kwiatach, fot. iBulb

Tekst i zdjęcia: na podstawie iBulb

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu