Śnieżnik sardeński (Chionodoxa sardensis) to niewielka, cebulowa bylina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Jej ojczyzną są górskie rejony Turcji, ale roślina jest też uprawiana w wielu innych krajach świata.

Osiąga zaledwie ok. 10-15 cm wys. i tworzy odziomkowe, długie, wąskie, rynienkowate, zielone, na szczycie lekko zawinięte do góry liście. Zwykle z jednej cebuli wyrastają dwa liście, które po przekwitnieniu rośliny szybko zamierają.

Śnieżnik sardeński to roślina wczesnowiosenna. Zakwita w kwietniu, wydając duże, początkowo fioletowe, w miarę dojrzewania intensywnie niebieskie, sześciopłatkowe, gwieździste kwiaty. Są one zebrane po klika lub kilkanaście w jednostronne lub piramidalne grono na szczycie wzniesionej, czerwonobrązowej łodyżki. Kwiaty są szafirowo-niebieskie, z widocznym wewnątrz korony małym, białym oczkiem (cecha odróżniająca roślinę od podobnego gatunku, śnieżnika lśniącego, który wewnątrz korony ma dużą, białą plamę).

Wymagania i uprawa

Śnieżnik w uprawie preferuje słoneczne lub lekko półcieniste stanowisko i żyzną, próchniczą, przepuszczalną, w sezonie wegetacyjnym stale lekko wilgotną, natomiast latem i zimą dość suchą glebę. Z reguły jest dostatecznie mrozoodporny, ale jeśli spodziewamy się ostrej zimy warto przykryć go warstwą ściółki lub liści.

Roślina jest mało podatna na ataki chorób i szkodników, ale mogą jej zagrażać szkodniki glebowe takie jak np. nicienie czy pędraki.

Pomimo iż śnieżniki przez cały rok mogą pozostawać w gruncie, raz na 2-3 lata poleca się wykopać je zaraz po zaschnięciu liści i przechować do jesieni w ciepłym, suchym, przewiewnym miejscu, co pozwoli wzmocnić cebulki i poprawić kwitnienie roślin.

Śnieżniki obficie kwitną i tworzą mnóstwo nasion, dzięki którym skutecznie się rozmnażają (rośliny dają obfity samosiew), ale nowe egzemplarze można pozyskać też przez pobieranie z roślin jesienią cebulek przybyszowych.

Zastosowanie

Śnieżnik sardeński to jeden z najrzadziej uprawianych w ogrodach śnieżników, ale podobnie jak inne jego gatunki jest niezwykle uroczą, wiosenną, pięknie kwitnącą rośliną cebulową, która doskonale prezentuje się na skalniakach i rabatach z innymi roślinami kwitnącymi o podobnej porze roku jak np.: inne śnieżniki, śnieżyce, cebulice, ranniki, przylaszczki, psizęby, krokusy, czosnek niedźwiedzi, hiacynty, szachownica Michałowskiego i kostkowata, pierwiosnki, szafirki czy tulipany botaniczne.

Śnieżnik może też tworzyć piękne grupy na trawniku, pod bezlistnymi jeszcze o tej porze roku drzewami. Nadaje się też do wczesnowiosennej uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: dogtooth77/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr, Annette Meyer/Pixabay, proteinbiochemist/CC BY-NC 2.0/Flickr