Śnieżnik sardeński Chionodoxa sardensis

Śnieżnik sardeński, fot. dogtooth77 (CC BY-NC-SA 2.0) - Flickr
Śnieżnik sardeński (Chionodoxa sardensis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
4
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: niebieskie
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pachnące
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: wyprostowany
Zapach: kwiaty
Wysokość: 15 cm
Okres kwitnienia: IV
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: pod koronami drzew, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony, ogrody wiejskie, rabaty

Śnieżnik sardeński (Chionodoxa sardensis) to niewielka, cebulowa bylina z rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Jej ojczyzną są górskie rejony Turcji, ale roślina jest też uprawiana w wielu innych krajach świata.

Osiąga zaledwie ok. 10-15 cm wys. i tworzy odziomkowe, długie, wąskie, rynienkowate, zielone, na szczycie lekko zawinięte do góry liście. Zwykle z jednej cebuli wyrastają dwa liście, które po przekwitnieniu rośliny szybko zamierają.

Śnieżnik sardeński to roślina wczesnowiosenna. Zakwita w kwietniu, wydając duże, początkowo fioletowe, w miarę dojrzewania intensywnie niebieskie, sześciopłatkowe, gwieździste kwiaty. Są one zebrane po klika lub kilkanaście w jednostronne lub piramidalne grono na szczycie wzniesionej, czerwonobrązowej łodyżki. Kwiaty są szafirowo-niebieskie, z widocznym wewnątrz korony małym, białym oczkiem (cecha odróżniająca roślinę od podobnego gatunku, śnieżnika lśniącego, który wewnątrz korony ma dużą, białą plamę).

Wymagania i uprawa

Śnieżnik w uprawie preferuje słoneczne lub lekko półcieniste stanowisko i żyzną, próchniczą, przepuszczalną, w sezonie wegetacyjnym stale lekko wilgotną, natomiast latem i zimą dość suchą glebę. Z reguły jest dostatecznie mrozoodporny, ale jeśli spodziewamy się ostrej zimy warto przykryć go warstwą ściółki lub liści.

Roślina jest mało podatna na ataki chorób i szkodników, ale mogą jej zagrażać szkodniki glebowe takie jak np. nicienie czy pędraki.

Pomimo iż śnieżniki przez cały rok mogą pozostawać w gruncie, raz na 2-3 lata poleca się wykopać je zaraz po zaschnięciu liści i przechować do jesieni w ciepłym, suchym, przewiewnym miejscu, co pozwoli wzmocnić cebulki i poprawić kwitnienie roślin.

Śnieżniki obficie kwitną i tworzą mnóstwo nasion, dzięki którym skutecznie się rozmnażają (rośliny dają obfity samosiew), ale nowe egzemplarze można pozyskać też przez pobieranie z roślin jesienią cebulek przybyszowych.

Zastosowanie

Śnieżnik sardeński to jeden z najrzadziej uprawianych w ogrodach śnieżników, ale podobnie jak inne jego gatunki jest niezwykle uroczą, wiosenną, pięknie kwitnącą rośliną cebulową, która doskonale prezentuje się na skalniakach i rabatach z innymi roślinami kwitnącymi o podobnej porze roku jak np.: inne śnieżniki, śnieżyce, cebulice, ranniki, przylaszczki, psizęby, krokusy, czosnek niedźwiedzi, hiacynty, szachownica Michałowskiego i kostkowata, pierwiosnki, szafirki czy tulipany botaniczne.

Śnieżnik może też tworzyć piękne grupy na trawniku, pod bezlistnymi jeszcze o tej porze roku drzewami. Nadaje się też do wczesnowiosennej uprawy w doniczkach na balkonach i tarasach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: dogtooth77/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr, Annette Meyer/Pixabay, proteinbiochemist/CC BY-NC 2.0/Flickr

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści