Psiząb ogrodowy / Psiząb mieszańcowy Erythronium hybrida

Psiząb ogrodowy Pagoda , fot. iBulb
Psiząb ogrodowy / Psiząb mieszańcowy (Erythronium hybrida) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
70
Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe, żółte
Kwiaty: pojedyncze, duże, dzwonkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 30 cm
Okres kwitnienia: III, IV, V
Trwałość liści: sezonowe
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: pod koronami drzew, miejsca eksponowane, w grupie, pojemniki, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty

Psiząb mieszańcowy (Erythronium hybrida) nazywany też psizębem ogrodowym to roślina cebulowa z rodziny liliowatych (Liliaceae). Najpopularniejszą jej odmianą jest "Pagoda", powstała z połączenia dwóch gatunków pochodzących z Kalifornii (Erythronium californicum i E. tuolumnense).

Psiząb mieszańcowy może dorastać do ok. 25-30 cm wys. i rozwija tuż na ziemią rozłożone na boki, szerokolancetowate, odziomkowe, błyszczące, zaostrzone na szczycie liście, których ciemnozielona blaszka pokryta jest plamiastym, purpurowo-brązowym wzorem. Podobnie jak u wielu innych psizębów, liście mają krótką żywotność i zaraz po przekwitnieniu rośliny, "znikają" – zamierają.

Psiząb zakwita wczesną wiosną (III/IV-V) i rozwija na jednym wzniesionym, brązowym, nagim pędzie, kilka dużych (2-5), ułożonych piętrowo, kwiatów. Odmiana "Pagoda" ma je intensywnie żółte z mocno wywiniętymi do tyłu szerokolancetowatymi i zaostrzonymi na końcach płatkami. Kwiaty posiadają wewnątrz korony brązowy, szeroki pierścień i żółte, wystające pręciki z pylnikami. Każdy kwiat osadzony jest na wyrastającym z pędu dość długim ogonku i lekko zwiesza się główką do dołu.

W pełni rozwinięte kwiaty odm. "Pagoda" do złudzenia przypominają pokrojem i wyglądem miniaturowe lilie (na zdjęciach).

Wymagania i uprawa

Psizęby mieszańcowe mają podobne wymagania do psizębów liliowych. W okresie wegetacji (wiosna) oczekuje półcienistego stanowiska i próchniczej, żyznej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH, natomiast podczas spoczynku potrzebuje bardziej suchego podłoża. Rośliny są zwykle dostatecznie mrozoodporne, ale w chłodniejszych rejonach kraju dobrze jest okryć je przed zimą warstwą ściółki.

Psiząb najlepiej rozmnażać za pomocą cebulek przybyszowych, pobieranych w okresie spoczynku (VIII-IX). Roślina może wprawdzie dawać też samosiew, ale uzyskane z nasion potomstwo raczej nie zachowa cech odmianowych egzemplarza matecznego.

Zastosowanie

Psizęby mieszańcowe to wyjątkowo oryginalne rośliny o wyglądzie miniaturowej lilii, dlatego warto posadzić ją na eksponowanym stanowisku, widocznym z okien domu lub tarasu w okresie jej kwitnienia.

Psiząb "Pagoda" bardzo ładnie wygląda w jednogatunkowych grupach, gdyż wtedy jej żółte kwiaty tworzą piękną, barwną plamę na tle ciemnozielonych, nakrapianych liści, ale może być też sadzona na skalniakach lub w towarzystwie innych kwitnących o tej porze roku roślin jak np. szafirki, przylaszczki, zawilce, floksy szydlaste czy pierwiosnki.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iBulb

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści