Psiząb mieszańcowy (Erythronium hybrida) nazywany też psizębem ogrodowym to roślina cebulowa z rodziny liliowatych (Liliaceae). Najpopularniejszą jej odmianą jest "Pagoda", powstała z połączenia dwóch gatunków pochodzących z Kalifornii (Erythronium californicum i E. tuolumnense).

Psiząb mieszańcowy może dorastać do ok. 25-30 cm wys. i rozwija tuż na ziemią rozłożone na boki, szerokolancetowate, odziomkowe, błyszczące, zaostrzone na szczycie liście, których ciemnozielona blaszka pokryta jest plamiastym, purpurowo-brązowym wzorem. Podobnie jak u wielu innych psizębów, liście mają krótką żywotność i zaraz po przekwitnieniu rośliny, "znikają" – zamierają.

Psiząb zakwita wczesną wiosną (III/IV-V) i rozwija na jednym wzniesionym, brązowym, nagim pędzie, kilka dużych (2-5), ułożonych piętrowo, kwiatów. Odmiana "Pagoda" ma je intensywnie żółte z mocno wywiniętymi do tyłu szerokolancetowatymi i zaostrzonymi na końcach płatkami. Kwiaty posiadają wewnątrz korony brązowy, szeroki pierścień i żółte, wystające pręciki z pylnikami. Każdy kwiat osadzony jest na wyrastającym z pędu dość długim ogonku i lekko zwiesza się główką do dołu.

W pełni rozwinięte kwiaty odm. "Pagoda" do złudzenia przypominają pokrojem i wyglądem miniaturowe lilie (na zdjęciach).

Wymagania i uprawa

Psizęby mieszańcowe mają podobne wymagania do psizębów liliowych. W okresie wegetacji (wiosna) oczekuje półcienistego stanowiska i próchniczej, żyznej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH, natomiast podczas spoczynku potrzebuje bardziej suchego podłoża. Rośliny są zwykle dostatecznie mrozoodporne, ale w chłodniejszych rejonach kraju dobrze jest okryć je przed zimą warstwą ściółki.

Psiząb najlepiej rozmnażać za pomocą cebulek przybyszowych, pobieranych w okresie spoczynku (VIII-IX). Roślina może wprawdzie dawać też samosiew, ale uzyskane z nasion potomstwo raczej nie zachowa cech odmianowych egzemplarza matecznego.

Zastosowanie

Psizęby mieszańcowe to wyjątkowo oryginalne rośliny o wyglądzie miniaturowej lilii, dlatego warto posadzić ją na eksponowanym stanowisku, widocznym z okien domu lub tarasu w okresie jej kwitnienia.

Psiząb "Pagoda" bardzo ładnie wygląda w jednogatunkowych grupach, gdyż wtedy jej żółte kwiaty tworzą piękną, barwną plamę na tle ciemnozielonych, nakrapianych liści, ale może być też sadzona na skalniakach lub w towarzystwie innych kwitnących o tej porze roku roślin jak np. szafirki, przylaszczki, zawilce, floksy szydlaste czy pierwiosnki.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iBulb