Logo
Logo

Psiząb ogrodowy / Psiząb mieszańcowy (Erythronium hybrida)

Psiząb ogrodowy / Psiząb mieszańcowy (Erythronium hybrida) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe, żółte, różowe
 • Kwiaty: dzwonkowate, pojedyncze, duże
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: wyprostowany
 • Wysokość: 30 cm
 • Okres kwitnienia: III, IV, V
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: miejsca eksponowane, w grupie, pojemniki, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, pod koronami drzew
 • Psiząb mieszańcowy (Erythronium hybrida) nazywany też psizębem ogrodowym to roślina cebulowa z rodziny liliowatych (Liliaceae). Najpopularniejszą jej odmianą jest "Pagoda", powstała z połączenia dwóch gatunków pochodzących z Kalifornii (Erythronium californicum i E. tuolumnense).

  Psiząb mieszańcowy może dorastać do ok. 25-30 cm wys. i rozwija tuż na ziemią rozłożone na boki, szerokolancetowate, odziomkowe, błyszczące, zaostrzone na szczycie liście, których ciemnozielona blaszka pokryta jest plamiastym, purpurowo-brązowym wzorem. Podobnie jak u wielu innych psizębów, liście mają krótką żywotność i zaraz po przekwitnieniu rośliny, "znikają" – zamierają.

  Psiząb zakwita wczesną wiosną (III/IV-V) i rozwija na jednym wzniesionym, brązowym, nagim pędzie, kilka dużych (2-5), ułożonych piętrowo, kwiatów. Odmiana "Pagoda" ma je intensywnie żółte z mocno wywiniętymi do tyłu szerokolancetowatymi i zaostrzonymi na końcach płatkami. Kwiaty posiadają wewnątrz korony brązowy, szeroki pierścień i żółte, wystające pręciki z pylnikami. Każdy kwiat osadzony jest na wyrastającym z pędu dość długim ogonku i lekko zwiesza się główką do dołu.

  W pełni rozwinięte kwiaty odm. "Pagoda" do złudzenia przypominają pokrojem i wyglądem miniaturowe lilie (na zdjęciach).

  Wymagania i uprawa

  Psizęby mieszańcowe mają podobne wymagania do psizębów liliowych. W okresie wegetacji (wiosna) oczekuje półcienistego stanowiska i próchniczej, żyznej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH, natomiast podczas spoczynku potrzebuje bardziej suchego podłoża. Rośliny są zwykle dostatecznie mrozoodporne, ale w chłodniejszych rejonach kraju dobrze jest okryć je przed zimą warstwą ściółki.

   

  Psiząb najlepiej rozmnażać za pomocą cebulek przybyszowych, pobieranych w okresie spoczynku (VIII-IX). Roślina może wprawdzie dawać też samosiew, ale uzyskane z nasion potomstwo raczej nie zachowa cech odmianowych egzemplarza matecznego.

  Zastosowanie

  Psizęby mieszańcowe to wyjątkowo oryginalne rośliny o wyglądzie miniaturowej lilii, dlatego warto posadzić ją na eksponowanym stanowisku, widocznym z okien domu lub tarasu w okresie jej kwitnienia.

  Psiząb "Pagoda" bardzo ładnie wygląda w jednogatunkowych grupach, gdyż wtedy jej żółte kwiaty tworzą piękną, barwną plamę na tle ciemnozielonych, nakrapianych liści, ale może być też sadzona na skalniakach lub w towarzystwie innych kwitnących o tej porze roku roślin jak np. szafirki, przylaszczki, zawilce, floksy szydlaste czy pierwiosnki.

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iBulb

  Więcej na ten temat
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl