Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
39
Okazje

Okrywanie rabaty przed zimą

Pytanie czytelnika: Jak ochronić rabatę przed zimą i mrozem? Które rośliny wymagają ochrony i jakim materiałem je osłonić?

 
Spis treści
Termin okrywania rabat Jak okrywać? Gatunki wymagające ochrony Kiedy zdjąć osłony z roślin

Już w październiku można ściąć tuż przy ziemi części nadziemne niektórych bylin pozostawiając tylko te, które mają wciąż efektownie wyglądające kwiatostany lub liście i będą ciekawie prezentować się zimą. Do tej pory rośliny zakończą już swoją wegetację. Wrażliwe na mróz byliny nie zimujące w gruncie (dalie, kanny, mieczyki i begonie) musimy wykopać i przechować do wiosny w chłodnym miejscu w domu.

Kiedy okrywać rabatę na zimę?

Bardzo ważny jest termin okrywania roślin. Nie można tego robić zbyt wcześnie, zanim rośliny przejdą proces hartowania (zapadną w uśpienie zimowe). Najodpowiedniejszym terminem okrycia roślin jest czas po pierwszych przymrozkach, utrzymujących się przez kilka dni z rzędu.

Do zamarznięcia gleby kontynuujemy podlewanie roś­lin zimozielonych na zimę. Po pierwszych nocnych przymrozkach rośliny zimozielone okrywamy białą agrowłókniną lub okrywamy cieniówką. Mniejsze roś­liny można ocienić stroiszem.

Jak okrywać poszczególne rośliny na rabacie?

Odchwaszczoną glebę należy przykryć suchymi liśćmi, słomą lub korą. Tworzymy kopczyk wysokości 5-10 cm. Stworzy on warstwę izolującą, która ochroni od zimna wrażliwe korzenie. Kopczyki musimy zabezpieczyć przed rozwiewaniem przez wiatr stroiszem – gałązkami drzew iglastych.

Rabaty z roślinami cebulowymi okrywamy na zimę ściółką, np. z kory, liści, słomy, dopiero, kiedy przemarznie wierzchnia warstwa gleby. Zabezpieczanie roślin przed mrozem przede wszystkim chroni przed gwałtownymi zmianami temperatury oraz przed działaniem wiatru i słońca. Szczególnej uwagi i zabezpieczenia wymagają rośliny sadzone jesienią, które jeszcze nie do końca ukorzeniły się na nowym miejscu.

Na zimę okryć należy też wrażliwe rośliny zimozielone, których procesy życiowe w tym czasie nie ustają. Ostre słońce i mroźne wiatry wysuszają roślinę, która nie może pobrać wody z zamarzniętej gleby i ginie z braku wody, a nie od mrozu

okrywanie rabaty przed zimą fot. PublicDomainPictures Pixabay
Fot. PublicDomainPictures/Pixabay
Rośliny zimozielone, takie jak lawenda, warto wyściółkować przed zimą, np. ściółką z liści

Rośliny wymagające ochrony przed zimnem:

Kiedy zdjąć osłony z rabaty?

Zimowe okrycie potrzebne jest roślinom tylko w czasie mrozów. Na wiosnę (najpóźniej na początku kwietnia), gdy pierwsze ciepłe promienie rozmrożą ziemię, kopczyki musimy usunąć, gdyż izolacyjna warstwa nie pozwala ciepłu przedostać się do kiełkujących roślin.

logo BudujemyDom.plŹródło: Magazyn Budujemy Dom,
tekst: Małgorzata Szymańska
Zdjęcia tytułowe: mary_smn/Depositphotos,  Jill Wellington/ Pixabay

Autor
Okrywanie rabaty przed zimą
Okrywanie rabaty przed zimą
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)Komentarze


Twoja strona ogrodu