Co posadzić po kwiatach cebulowych?
Marzec, kwiecień i maj to miesiące kwitnienia kwiatów cebulowych, m.in. tulipanów, narcyzów czy hiacyntów. To wyjątkowo piękne, często jaskrawe, zwracające uwagę kwiaty, ale po kilku tygodniach ich urok pryska, przekwitają, a ich liście zaczynają zamierać, po czym całkowicie nikną.
Większość gatunków roślin cebulowych kwitnących wiosną może pozostać w gruncie w postaci cebuli do kolejnego sezonu, ale niektóre (np. tulipany) należy wykopać, by ponownie posadzić do gruntu jesienią. Dlatego po wiosennym wybuchu koloru należy zaplanować, co posadzić w pustych miejscach na rabacie.
Fot. Evita Ochel/Pixabay Bratki dostępne są w różnych kolorach. Najładniej prezentują się sadzone dużymi plamami barwnymi. |
Sezonowe wiosenne kwiaty
Wraz z początkiem wiosny, już w marcu w centrach ogrodniczych pojawia się pierwsza rozsada kwiatów sezonowych. Najbardziej odpornymi na niskie temperatury są bratki (Viola). Roślinom tym nie straszne ani przymrozki, ani lekki śnieg, dlatego warto wypełnić nimi puste miejsca na rabatach lub w skrzyniach czy donicach. W tym samym okresie można posadzić też pierwiosnki (Primula) i stokrotki (Bellis).
Fot. Gaby Stein/Pixabay Czerwone plamy barwne po tulipanach można zastąpić cyniami, szarłatem i pelargoniami. |
Letnie kwiaty jednoroczne lub dwuletnie
Od połowy maja na rabatach, obok przekwitających roślin cebulowych można już sadzić mnóstwo kwitnących roślin sezonowych. W słonecznych miejscach świetnie sprawdzą się aksamitki, begonie, goździki brodate, nagietki czy pelargonie rabatowe, a w częściowo zacienionym miejscu można posadzić niecierpki, naparstnice, albo ozdobne z liści koleusy. Można z nich tworzyć barwne kompozycje sezonowe, albo zastosować jako dodatek do bylin ozdobnych z liści lub kwiatów.
Fot. iVerde Mieszane rabaty można co roku modyfikować i między bylinami każdej wiosny wysiewać nasiona innych gatunków sezonowych lub sadzić gatunki niezimujące w gruncie (np. dalie, mieczyki, krokosmie). |
Sposób sadzenia roślin na rabatach
Pamiętajmy o tym, że jeśli tworzymy rabatę, na której dotąd przeważały rośliny cebulowe i dosadzamy rośliny wieloletnie, najlepiej wybrać piętrowy układ:
- z tyłu powinny znaleźć się wysokie rośliny, takie jak malwy, ostróżki czy rudbekie
- środek rabaty mogą wypełniać średniej wielkości łubiny, jeżówki, liatry, pysznogłówki lub szarłaty
- z przodu najlepiej posadzić niskie rośliny tworzące kępy, takie jak kocimiętka, lawenda, karłowe odmiany dalii, aksamitki, nagietki, gazania lub osteospermum
Łąka kwietna w miejscu roślin cebulowych
W miejscu, w którym wczesną wiosną rosły kwiaty cebulowe możemy wysiać również gatunki łąkowe, tworząc łan kwiatów, które będą wyglądać swobodnie, a do tego przyciągną mnóstwo pożytecznych owadów i będą dla nich stołówką. Wśród polecanych gatunków można wymienić maki polne, bodziszki łąkowe, koniczynę, chabry bławatki, facelię błękitną, gipsówkę wiechowatą, jaskry ostre, kosmosy podwójnie pierzaste, werbeny patagońskie, krwawniki czy lebiodkę pospolitą.
Fot. Pixabay Domieszka traw ozdobnych na rabacie sprawia, że kompozycja sprawia wrażenie bardziej swobodnej. |
Kwiaty jesieni i trawy ozdobne
Pod koniec lata rabata, na której rosły gatunki roślin cebulowych może wyglądać ładnie, dzięki posadzonym w maju daliom i aksamitkom. Jeśli uprawialiśmy na rabacie kwiaty cebulowe kwitnące późną wiosną lub latem pod koniec sezonu w pustych miejscach możemy posadzić kolorowe chryzantemy, kapusty ozdobne, starce o srebrzystych liściach, a nawet kępki wrzosów.
Warto pamiętać o trawach ozdobnych, które właśnie pod koniec lata zaczynają najlepiej wyglądać. Z przodu rabaty warto umieścić niskie kostrzewy, po środku rozplenice japońskie o delikatnym pokroju i puchatych kwiatostanach, a z tyłu wysokie miskanty.
Fot. nicoleabyrne/Pixabay Koleus nie kwitnie zbyt efektownie, ale od maja można się cieszyć jego kolorowymi blaszkami liściowymi. |
Rośliny ozdobne z liści
Zamiast kwitnących roślin zamiast kwiatów cebulowych można posadzić gatunki ozdobne przede wszystkim z liści. W słonecznym i lekko zacienionych miejscach sprawdzą się koleusy, których liście mogą być cytrynowożółte, biało-zielone, zielono-purpurowe, łososiowe, całkowicie purpurowe lub ozdobione plamami bądź obrzeżone. W półcienistym zakątku ogrodu doskonale poradzą sobie funkie i bergenie.
Fot. iVerde Funkie to idealne zastępstwo dla wiosennych roślin cebulowych, ponieważ ich liście wychodzą z ziemi dopiero wtedy, gdy w ogrodzie na dobre zagości już wiosna. |
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: iBulb, andreas N, Matthias Böckel, Suomi/Pixabay