Logo
Logo
35
Do góry

Co posadzić po roślinach cebulowych

Wiosna to czas kwitnienia roślin cebulowych. Jednak, gdy przekwitną, na rabatach już w maju pozostają puste miejsca. Zobacz, co posadzić po kwiatach cebulowych, żeby ogród był dekoracyjny aż do jesieni!

Marzec, kwiecień i maj to miesiące kwitnienia kwiatów cebulowych, m.in. tulipanów, narcyzów czy hiacyntów. Już w marcu można jednak zadbać o to, co po nich pojawi się na rabatach. Możemy wybrać rośliny sezonowe kwitnące lub ozdobne z liści, byliny niezimujące w gruncie lub wieloletnie byliny, które będą dekoracyjne nawet do pierwszych jesiennych przymrozków.

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Evita Ochel Pixabay

Fot. Evita Ochel/Pixabay

Bratki dostępne są w różnych kolorach. Najładniej prezentują się sadzone dużymi plamami barwnymi.

Kwiaty wiosny

Już w marcu w centrach ogrodniczych pojawia się pierwsza rozsada kwiatów sezonowych. Najbardziej odpornymi na niskie temperatury są bratki (Viola). Roślinom tym nie straszne ani przymrozki, ani lekki śnieg, dlatego warto wypełnić nimi puste miejsca na rabatach lub w skrzyniach czy donicach. W tym samym okresie można posadzić też pierwiosnki (Primula) i stokrotki (Bellis).

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Gaby Stein Pixabay

Fot. Gaby Stein/Pixabay

Czerwone plamy barwne po tulipanach można zastąpić cyniami, szarłatem i pelargoniami.

Kwiaty lata

Od połowy maja na rabatach można już sadzić mnóstwo kwitnących roślin sezonowych, które świetnie dają sobie radę w słonecznych miejscach. Można z nich tworzyć kompozycje sezonowe, albo mieszać je z wieloletnimi bylinami. Zawsze trzeba pamiętać, by sadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach w stosunku do stanowiska i podłoża oraz sprawdzać jakie rozmiary osiągną wybrane przez nas gatunki.

 co posadzić po roślinach cebulowych fot. iVerde

Fot. iVerde

Mieszane rabaty można co roku modyfikować i między bylinami każdej wiosny wysiewać nasiona innych gatunków sezonowych lub sadzić gatunki niezimujące w gruncie (np. dalie, mieczyki, krokosmie).

Sposób sadzenia roślin

Rabaty najlepiej prezentują się, jeśli rośliny posadzimy piętrowo – z tyłu powinny znaleźć się wysokie rośliny, takie jak malwy, ostróżki czy rudbekie, środek rabaty mogą wypełniać średniej wielkości łubiny, jeżówki, liatry, pysznogłówki lub szarłaty, natomiast z przodu najlepiej posadzić niskie rośliny tworzące kępy, takie jak kocimiętkalawenda, karłowe odmiany dalii, aksamitki, nagietki, gazania lub osteospermum.

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Domieszka traw ozdobnych na rabacie sprawia, że kompozycja sprawia wrażenie bardziej swobodnej.

Kwiaty jesieni

Pod koniec lata rabata, na której rosły gatunki roślin cebulowych może wyglądać ładnie, dzięki posadzonym w maju daliom i aksamitkom. Jeśli uprawialiśmy na rabacie kwiaty cebulowe kwitnące późną wiosną lub latem pod koniec sezonu w pustych miejscach możemy posadzić kolorowe chryzantemy, kapusty ozdobne, starce o srebrzystych liściach, a nawet kępki wrzosów.

Warto pamiętać o trawach ozdobnych, które własnie pod koniec lata zaczynają najlepiej wyglądać. Z przodu rabaty warto umieścić niskie kostrzewy, po środku rozplenice japońskie o delikatnym pokroju i puchatych kwiatostanach, a z tyłu wysokie miskanty.

 co posadzić po roślinach cebulowych fot. nicoleabyrne Pixabay

Fot. nicoleabyrne/Pixabay

Koleus nie kwitnie zbyt efektownie, ale od maja można się cieszyć jego kolorowymi blaszkami liściowymi.

Rośliny ozdobne z liści

Zamiast kwitnących roślin zamiast kwiatów cebulowych można posadzić gatunki ozdobne przede wszystkim z liści. W słonecznym miejscu sprawdzą się koleusy, których liście mogą być cytrynowożółte, biało-zielone, zielono-purpurowe, łososiowe, całkowicie purpurowe lub ozdobione plamami bądź obrzeżone. W półcienistym zakątku ogrodu doskonale poradzą sobie funkie i bergenie.

 co posadzić po roślinach cebulowych fot. iVerde

Fot. iVerde

Funkie to idealne zastępstwo dla wiosennych roślin cebulowych, ponieważ ich liście wychodzą z ziemi dopiero wtedy, gdy w ogrodzie na dobre zagości już wiosna.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Suomi/Pixabay

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (7)

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu