Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
35
Okazje

Co posadzić po roślinach cebulowych

Wiosna to czas kwitnienia roślin cebulowych. Jednak, gdy przekwitną, na rabatach już w maju pozostają puste miejsca. Zobacz, co posadzić po kwiatach cebulowych, żeby ogród był dekoracyjny aż do jesieni!

 

Marzec, kwiecień i maj to miesiące kwitnienia kwiatów cebulowych, m.in. tulipanów, narcyzów czy hiacyntów. Już w marcu można jednak zadbać o to, co po nich pojawi się na rabatach. Możemy wybrać rośliny sezonowe kwitnące lub ozdobne z liści, byliny niezimujące w gruncie lub wieloletnie byliny, które będą dekoracyjne nawet do pierwszych jesiennych przymrozków.

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Evita Ochel Pixabay

Fot. Evita Ochel/Pixabay

Bratki dostępne są w różnych kolorach. Najładniej prezentują się sadzone dużymi plamami barwnymi.

Kwiaty wiosny

Już w marcu w centrach ogrodniczych pojawia się pierwsza rozsada kwiatów sezonowych. Najbardziej odpornymi na niskie temperatury są bratki (Viola). Roślinom tym nie straszne ani przymrozki, ani lekki śnieg, dlatego warto wypełnić nimi puste miejsca na rabatach lub w skrzyniach czy donicach. W tym samym okresie można posadzić też pierwiosnki (Primula) i stokrotki (Bellis).

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Gaby Stein Pixabay

Fot. Gaby Stein/Pixabay

Czerwone plamy barwne po tulipanach można zastąpić cyniami, szarłatem i pelargoniami.

Kwiaty lata

Od połowy maja na rabatach można już sadzić mnóstwo kwitnących roślin sezonowych, które świetnie dają sobie radę w słonecznych miejscach. Można z nich tworzyć kompozycje sezonowe, albo mieszać je z wieloletnimi bylinami. Zawsze trzeba pamiętać, by sadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach w stosunku do stanowiska i podłoża oraz sprawdzać jakie rozmiary osiągną wybrane przez nas gatunki.

 co posadzić po roślinach cebulowych fot. iVerde

Fot. iVerde

Mieszane rabaty można co roku modyfikować i między bylinami każdej wiosny wysiewać nasiona innych gatunków sezonowych lub sadzić gatunki niezimujące w gruncie (np. dalie, mieczyki, krokosmie).

Sposób sadzenia roślin

Rabaty najlepiej prezentują się, jeśli rośliny posadzimy piętrowo – z tyłu powinny znaleźć się wysokie rośliny, takie jak malwy, ostróżki czy rudbekie, środek rabaty mogą wypełniać średniej wielkości łubiny, jeżówki, liatry, pysznogłówki lub szarłaty, natomiast z przodu najlepiej posadzić niskie rośliny tworzące kępy, takie jak kocimiętkalawenda, karłowe odmiany dalii, aksamitki, nagietki, gazania lub osteospermum.

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Domieszka traw ozdobnych na rabacie sprawia, że kompozycja sprawia wrażenie bardziej swobodnej.

Kwiaty jesieni

Pod koniec lata rabata, na której rosły gatunki roślin cebulowych może wyglądać ładnie, dzięki posadzonym w maju daliom i aksamitkom. Jeśli uprawialiśmy na rabacie kwiaty cebulowe kwitnące późną wiosną lub latem pod koniec sezonu w pustych miejscach możemy posadzić kolorowe chryzantemy, kapusty ozdobne, starce o srebrzystych liściach, a nawet kępki wrzosów.

Warto pamiętać o trawach ozdobnych, które własnie pod koniec lata zaczynają najlepiej wyglądać. Z przodu rabaty warto umieścić niskie kostrzewy, po środku rozplenice japońskie o delikatnym pokroju i puchatych kwiatostanach, a z tyłu wysokie miskanty.

 co posadzić po roślinach cebulowych fot. nicoleabyrne Pixabay

Fot. nicoleabyrne/Pixabay

Koleus nie kwitnie zbyt efektownie, ale od maja można się cieszyć jego kolorowymi blaszkami liściowymi.

Rośliny ozdobne z liści

Zamiast kwitnących roślin zamiast kwiatów cebulowych można posadzić gatunki ozdobne przede wszystkim z liści. W słonecznym miejscu sprawdzą się koleusy, których liście mogą być cytrynowożółte, biało-zielone, zielono-purpurowe, łososiowe, całkowicie purpurowe lub ozdobione plamami bądź obrzeżone. W półcienistym zakątku ogrodu doskonale poradzą sobie funkie i bergenie.

 co posadzić po roślinach cebulowych fot. iVerde

Fot. iVerde

Funkie to idealne zastępstwo dla wiosennych roślin cebulowych, ponieważ ich liście wychodzą z ziemi dopiero wtedy, gdy w ogrodzie na dobre zagości już wiosna.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Suomi/Pixabay

Dowiedz się więcej
Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)Komentarze


Twoja strona ogrodu