Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
35
Okazje

Co posadzić po roślinach cebulowych

Wiosna to czas kwitnienia roślin cebulowych. Jednak, gdy przekwitną, na rabatach już w maju pozostają puste miejsca. Zobacz, co posadzić po kwiatach cebulowych, żeby ogród był dekoracyjny aż do jesieni!

 

Marzec, kwiecień i maj to miesiące kwitnienia kwiatów cebulowych, m.in. tulipanów, narcyzów czy hiacyntów. Już w marcu można jednak zadbać o to, co po nich pojawi się na rabatach. Możemy wybrać rośliny sezonowe kwitnące lub ozdobne z liści, byliny niezimujące w gruncie lub wieloletnie byliny, które będą dekoracyjne nawet do pierwszych jesiennych przymrozków.

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Evita Ochel Pixabay

Fot. Evita Ochel/Pixabay

Bratki dostępne są w różnych kolorach. Najładniej prezentują się sadzone dużymi plamami barwnymi.

Kwiaty wiosny

Już w marcu w centrach ogrodniczych pojawia się pierwsza rozsada kwiatów sezonowych. Najbardziej odpornymi na niskie temperatury są bratki (Viola). Roślinom tym nie straszne ani przymrozki, ani lekki śnieg, dlatego warto wypełnić nimi puste miejsca na rabatach lub w skrzyniach czy donicach. W tym samym okresie można posadzić też pierwiosnki (Primula) i stokrotki (Bellis).

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Gaby Stein Pixabay

Fot. Gaby Stein/Pixabay

Czerwone plamy barwne po tulipanach można zastąpić cyniami, szarłatem i pelargoniami.

Kwiaty lata

Od połowy maja na rabatach można już sadzić mnóstwo kwitnących roślin sezonowych, które świetnie dają sobie radę w słonecznych miejscach. Można z nich tworzyć kompozycje sezonowe, albo mieszać je z wieloletnimi bylinami. Zawsze trzeba pamiętać, by sadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach w stosunku do stanowiska i podłoża oraz sprawdzać jakie rozmiary osiągną wybrane przez nas gatunki.

 co posadzić po roślinach cebulowych fot. iVerde

Fot. iVerde

Mieszane rabaty można co roku modyfikować i między bylinami każdej wiosny wysiewać nasiona innych gatunków sezonowych lub sadzić gatunki niezimujące w gruncie (np. dalie, mieczyki, krokosmie).

Sposób sadzenia roślin

Rabaty najlepiej prezentują się, jeśli rośliny posadzimy piętrowo – z tyłu powinny znaleźć się wysokie rośliny, takie jak malwy, ostróżki czy rudbekie, środek rabaty mogą wypełniać średniej wielkości łubiny, jeżówki, liatry, pysznogłówki lub szarłaty, natomiast z przodu najlepiej posadzić niskie rośliny tworzące kępy, takie jak kocimiętkalawenda, karłowe odmiany dalii, aksamitki, nagietki, gazania lub osteospermum.

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Domieszka traw ozdobnych na rabacie sprawia, że kompozycja sprawia wrażenie bardziej swobodnej.

Kwiaty jesieni

Pod koniec lata rabata, na której rosły gatunki roślin cebulowych może wyglądać ładnie, dzięki posadzonym w maju daliom i aksamitkom. Jeśli uprawialiśmy na rabacie kwiaty cebulowe kwitnące późną wiosną lub latem pod koniec sezonu w pustych miejscach możemy posadzić kolorowe chryzantemy, kapusty ozdobne, starce o srebrzystych liściach, a nawet kępki wrzosów.

Warto pamiętać o trawach ozdobnych, które własnie pod koniec lata zaczynają najlepiej wyglądać. Z przodu rabaty warto umieścić niskie kostrzewy, po środku rozplenice japońskie o delikatnym pokroju i puchatych kwiatostanach, a z tyłu wysokie miskanty.

 co posadzić po roślinach cebulowych fot. nicoleabyrne Pixabay

Fot. nicoleabyrne/Pixabay

Koleus nie kwitnie zbyt efektownie, ale od maja można się cieszyć jego kolorowymi blaszkami liściowymi.

Rośliny ozdobne z liści

Zamiast kwitnących roślin zamiast kwiatów cebulowych można posadzić gatunki ozdobne przede wszystkim z liści. W słonecznym miejscu sprawdzą się koleusy, których liście mogą być cytrynowożółte, biało-zielone, zielono-purpurowe, łososiowe, całkowicie purpurowe lub ozdobione plamami bądź obrzeżone. W półcienistym zakątku ogrodu doskonale poradzą sobie funkie i bergenie.

 co posadzić po roślinach cebulowych fot. iVerde

Fot. iVerde

Funkie to idealne zastępstwo dla wiosennych roślin cebulowych, ponieważ ich liście wychodzą z ziemi dopiero wtedy, gdy w ogrodzie na dobre zagości już wiosna.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Suomi/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT