Logo
Logo

Co posadzić po roślinach cebulowych?

Wiosna to czas kwitnienia roślin cebulowych. Jednak, gdy przekwitną, na rabatach już w maju pozostają puste miejsca. Zobacz, jak zagospodarować miejsce po kwiatach cebulowych lub obok nich; co posadzić, żeby ogród był dekoracyjny aż do jesieni!

Spis treści
Co zrobić z kwiatami cebulowymi po przekwitnięciu? Jakie kwiaty dosadzić wiosną? Jakie letnie kwiaty posadzić po cebulowych? Łąka kwietna zamiast roślin cebulowych Jakie jesienne kwiaty po cebulowych? Jakie rośliny ozdobne z liści po cebulowych?

Co posadzić po kwiatach cebulowych?

Marzec, kwiecień i maj to miesiące kwitnienia kwiatów cebulowych, m.in. tulipanów, narcyzów czy hiacyntów. To wyjątkowo piękne, często jaskrawe, zwracające uwagę kwiaty, ale po kilku tygodniach ich urok pryska, przekwitają, a ich liście zaczynają zamierać, po czym całkowicie nikną.

Większość gatunków roślin cebulowych kwitnących wiosną może pozostać w gruncie w postaci cebuli do kolejnego sezonu, ale niektóre (np. tulipany) należy wykopać, by ponownie posadzić do gruntu jesienią. Dlatego po wiosennym wybuchu koloru należy zaplanować, co  posadzić w pustych miejscach na rabacie.

Już w marcu można można wybrać i posadzić odpowiednie gatunki – rośliny sezonowe kwitnące lub ozdobne z liści, byliny niezimujące w gruncie lub wieloletnie byliny, które będą dekoracyjne nawet do pierwszych jesiennych przymrozków.

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Evita Ochel Pixabay

Fot. Evita Ochel/Pixabay

Bratki dostępne są w różnych kolorach. Najładniej prezentują się sadzone dużymi plamami barwnymi.

Sezonowe wiosenne kwiaty

Wraz z początkiem wiosny, już w marcu w centrach ogrodniczych pojawia się pierwsza rozsada kwiatów sezonowych. Najbardziej odpornymi na niskie temperatury są bratki (Viola). Roślinom tym nie straszne ani przymrozki, ani lekki śnieg, dlatego warto wypełnić nimi puste miejsca na rabatach lub w skrzyniach czy donicach. W tym samym okresie można posadzić też pierwiosnki (Primula) i stokrotki (Bellis). 

Bratki, stokrotki i pierwiosnki posadzone kępami, pasami lub dużymi plamami pomiędzy wyższymi roślinami cebulowymi świetnie wypełnią puste miejsca, a dodatkowo będą dla nich ciekawym tłem i urozmaiceniem.

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Gaby Stein Pixabay

Fot. Gaby Stein/Pixabay

Czerwone plamy barwne po tulipanach można zastąpić cyniami, szarłatem i pelargoniami.

Letnie kwiaty jednoroczne lub dwuletnie

Od połowy maja na rabatach, obok przekwitających roślin cebulowych można już sadzić mnóstwo kwitnących roślin sezonowych. W słonecznych miejscach świetnie sprawdzą się aksamitki, begonie, goździki brodate, nagietki czy pelargonie rabatowe, a w częściowo zacienionym miejscu można posadzić niecierpki, naparstnice, albo ozdobne z liści koleusy. Można z nich tworzyć barwne kompozycje sezonowe, albo zastosować jako dodatek do bylin ozdobnych z liści lub kwiatów.

Zawsze trzeba pamiętać, by sadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach w stosunku do stanowiska i podłoża oraz sprawdzać jakie rozmiary osiągną wybrane przez nas gatunki.

  co posadzić po roślinach cebulowych fot. iVerde

Fot. iVerde

Mieszane rabaty można co roku modyfikować i między bylinami każdej wiosny wysiewać nasiona innych gatunków sezonowych lub sadzić gatunki niezimujące w gruncie (np. dalie, mieczyki, krokosmie).

Sposób sadzenia roślin na rabatach

Pamiętajmy o tym, że jeśli tworzymy rabatę, na której dotąd przeważały rośliny cebulowe i dosadzamy rośliny wieloletnie, najlepiej wybrać piętrowy układ:

Łąka kwietna w miejscu roślin cebulowych

W miejscu, w którym wczesną wiosną rosły kwiaty cebulowe możemy wysiać również gatunki łąkowe, tworząc łan kwiatów, które będą wyglądać swobodnie, a do tego przyciągną mnóstwo pożytecznych owadów i będą dla nich stołówką. Wśród polecanych gatunków można wymienić maki polne, bodziszki łąkowe, koniczynę, chabry bławatki, facelię błękitną, gipsówkę wiechowatą, jaskry ostre, kosmosy podwójnie pierzaste, werbeny patagońskie, krwawniki czy lebiodkę pospolitą.

co posadzić po roślinach cebulowych fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Domieszka traw ozdobnych na rabacie sprawia, że kompozycja sprawia wrażenie bardziej swobodnej.

Kwiaty jesieni i trawy ozdobne

Pod koniec lata rabata, na której rosły gatunki roślin cebulowych może wyglądać ładnie, dzięki posadzonym w maju daliom i aksamitkom. Jeśli uprawialiśmy na rabacie kwiaty cebulowe kwitnące późną wiosną lub latem pod koniec sezonu w pustych miejscach możemy posadzić kolorowe chryzantemy, kapusty ozdobne, starce o srebrzystych liściach, a nawet kępki wrzosów.

W miejscach, gdzie wiosną królowały kwiaty cebulowe późnym latem i jesienią mogą kwitnąć róże (należy wybrać odmiany powtarzające kwitnienie i długo kwitnące).

Warto pamiętać o trawach ozdobnych, które właśnie pod koniec lata zaczynają najlepiej wyglądać. Z przodu rabaty warto umieścić niskie kostrzewy, po środku rozplenice japońskie o delikatnym pokroju i puchatych kwiatostanach, a z tyłu wysokie miskanty.

  co posadzić po roślinach cebulowych fot. nicoleabyrne Pixabay

Fot. nicoleabyrne/Pixabay

Koleus nie kwitnie zbyt efektownie, ale od maja można się cieszyć jego kolorowymi blaszkami liściowymi.

Rośliny ozdobne z liści

Zamiast kwitnących roślin zamiast kwiatów cebulowych można posadzić gatunki ozdobne przede wszystkim z liści. W słonecznym i lekko zacienionych miejscach sprawdzą się koleusy, których liście mogą być cytrynowożółte, biało-zielone, zielono-purpurowe, łososiowe, całkowicie purpurowe lub ozdobione plamami bądź obrzeżone. W półcienistym zakątku ogrodu doskonale poradzą sobie funkie i bergenie.

  co posadzić po roślinach cebulowych fot. iVerde

Fot. iVerde

Funkie to idealne zastępstwo dla wiosennych roślin cebulowych, ponieważ ich liście wychodzą z ziemi dopiero wtedy, gdy w ogrodzie na dobre zagości już wiosna.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: iBulb, andreas N, Matthias Böckel, Suomi/Pixabay

Autor
Co posadzić po roślinach cebulowych?
Co posadzić po roślinach cebulowych?
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl