Osteospermum (Osteospermum) nazywane też osteo, stokrotką afrykańską lub gerberą ogrodową, to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jak nazwa potoczna wskazuje, pochodzi z Afryki.

Roślina ma zwarty pokrój. Pędy są wzniesione lub lekko płożące, rozgałęzione, dorastające w zależności od odmiany od 25 do 50 cm wysokości. Liście osteo są lancetowate, ząbkowane i usytuowane skrętolegle na łodydze.

Kolor kwiatów zależy od odmiany – może być biały, żółty, czerwony, niebieski, różowy lub fioletowy. Kwitnie od wczesnej wiosny do przymrozków.

Co ciekawe kwiaty zamykają się podczas pochmurnej i deszczowej pogody.

Wymagania i uprawa

Osteospermum wymaga stanowiska słonecznego – źle rośnie w półcieniu! Najbardziej lubi gleby żyzne, przepuszczalne z domieszką piasku. Roślina jest bardzo wytrzymała na suszę oraz znosi lekkie przymrozki. Możemy używać nawozów do roślin kwitnących, dodając je do wody, którą podlewamy rośliny.

Osteo najlepiej rozmnażać przez sadzonki, które pojawiają się w październiku, aż do stycznia. Roślinę można również rozmnażać z nasion w styczniu-lutym.

Zastosowanie

W Polsce jest najczęściej rośliną uprawianą na balkonach i tarasach ale niektórzy sadzą ją również do gruntu w sąsiedztwie innych roślin jednorocznych, np. bratków.

Ciekawe odmiany

 • Symphony
  'Milk' - kwiaty białe
  'Cream' - kwiaty kremowe
  'Lemon' - kwiaty żółte
  'Peach' - kwiaty brzoskwiniowe
  'Orange' - kwiaty pomarańczowe
 • Jamboana
  'Osantis' - kwiaty białe
  'Osjatis' - kwiaty fioletowe
 • Springstar
  'Arctur' - kwiaty białe
  'Castor' - kwiaty różowe
  'Gemma' - kwiaty różowe
  'Cirius' - kwiaty różowe

Zdjęcia: _Alicja_, barbara baldocchi, Franzi Ru, Paul C Lee, virginie-l, Gil Dekel/Pixabay