Aptenia sercolistna (Aptenia cordifolia) jest szybko rosnącym sukulentem pochodzącymi z Afryki Południowej. Należy do rodziny Przypołudnikowych (Aizoaceae). Aptenia sercolistna w sprzedaży dostępna jest jako mieszaniec skrzyżowanych gatunków Aptenii cordifolia z Aptenią haeckeliana.
Kwiaty aptenii sercolistnej są drobne. Barwa kwiatów u gatunku jest jasnofioletowa. U mieszańca kwiaty występują w różnych odcieniach różowego, czerwonego do karminowo-fioletowego. Roślina ma pędy okrągłe, płożące, sztywne i jednocześnie kruche. Liście są mięsiste, gładkie i sercowate, wyrastają na pędzie naprzeciwlegle.
Warunki uprawy
W Polsce może być uprawiana przez cały rok, pod warunkiem, że chłodne pory roku spędzi w pomieszczeniu, najlepiej na południowym parapecie. W tym okresie nie można zapominać o jej podlewaniu (woda powinna być odstana).
Skład podłoża powinien być zbliżony do naturalnego. Najlepsze będzie podłoże zasobne (ale bez przesady - trzeba uważać z nawożeniem rośliny, gdyż nadmiar powoduje, że roślina może przestać kwitnąć), przepuszczalne z dodatkiem drobnego żwiru.
W marcu gdy słońce pojawia się coraz częściej aptenia sercolistna zaczyna intensywnie rosnąć. Po 15 maja, gdy zrobi się ciepło roślina może być wystawiana na balkon, taras lub do ogrodu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Roślinę co roku najlepiej jest odmładzać przez tworzenie sadzonek pędowych. Sadzonki szybko się ukorzeniają, tworząc nową roślinkę, która z powodzeniem przezimuje.
Zastosowanie aptenii sercolistnej
Aptenia sercolistna polecana jest na stanowiska słoneczne. Znosi też zacienienie, ale wtedy kwitnie bardzo słabo, a jej liście są dużo większe niż u tych uprawianych w słońcu. Doskonale nadaje się do uprawy w skrzynkach balkonowych, wiszących donicach i koszach. Może być również sadzona na skalniakach - jako roślina jednoroczna.
Polecana odmiana:
- Aptenia sercowata syn. Przypołudnik sercolistny Aptenia cordifolia